REKLAMA

Wiceminister: Hasło, że firmy padają, nie znajduje potwierdzenia w danych

2021-01-22 01:18
publikacja
2021-01-22 01:18
fot. Piotr Guzik / FORUM

Hasło, że firmy padają, nie znajduje potwierdzenia w danych - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii Marek Niedużak.

Wiceminister, przedstawiając informację w sprawie sytuacji branż najbardziej zagrożonych utratą przychodów w czasie pandemii SARS-CoV-2 oraz propozycji wsparcia pracowników i przedsiębiorców w 2021 roku, wskazał, że w Polsce zarejestrowanych jest o 139 tys. firm więcej niż w lutym 2020 roku. Zaznaczył, że pomoc rządowa dla przedsiębiorstw przekroczyła już 175 mld zł i jest to kwota bezprecedensowa w historii III Rzeczpospolitej. Dodał, że znacząco wzrosła również liczba postępowań restrukturyzacyjnych i naprawczych, które mają firmy uchronić przed bankructwem. "Hasło, że firmy padają, nie znajduje potwierdzenia w danych" - powiedział.

W oświadczeniach klubów poselskich parlamentarzyści, którzy zabierali głos, zwrócili uwagę, że rządowa pomoc nie trafia do wszystkich potrzebujących. "Tarcza 6.0 jest niewystarczającym narzędziem, ponieważ koncentruje się na wycinku kosztów, pomijając koszty stałe (...), a część firm nie otrzyma pomocy, bo nikogo nie zatrudniają" - powiedział poseł KO Jacek Tomczak. Wskazał, że "36 proc. małych firm jest na skraju bankructwa,(...) i, że obecna pomoc jest niewystarczająca".

Z kolei Adrian Zandberg (Lewica) powiedział, że 2021 rok to kolejny rok obniżonych pensji i wypychania coraz większej liczby na samozatrudnienie. "Jestem przekonany, że pokonamy wirusa, ale konsekwencje dla gospodarki będą bolesne, bo nawet jak otworzymy restauracje, galerie czy hotele, to ludzie nie rzucą się i nie będą wydawać pieniędzy, bo nie będą ich mieli". Zgodził się, że obostrzenia były koniecznie, ale - jak podkreślił - jak zamyka się gospodarkę, to od razu należy uruchomić pomoc dla tych, którzy tracą środki do życia. "Trzeba na serio zwiększyć pomoc dla małych firm i ta pomoc musi być długoterminowa" - mówił.

Posłowie, którzy uczestniczyli w nocnej dyskusji, domagali się m.in. objęcia pomocą z tarcz antykryzysowych firm turystycznych ze wszystkich rejonów Polski, a nie tylko z obszarów górskich, a przede wszystkie rozpoczęcia procesu odmrażania zamkniętych branż.

Zadali też ponad 40 pytań dotyczących m.in. mechanizmu typowania firm, które mogą korzystać z pomocy tarczy branżowej i Tarczy Finansowej PFR 2.0, czy pomocą będą objęte np. spółdzielnie socjalne czy inne organizacje pozarządowe jak np. fundacje. Pytali też, czy państwo zamierza przejmować prywatne hotele, a także dlaczego rząd nie ogłosił stanu klęski żywiołowej.

"Wasze pytania pokazują, że albo nie znacie traci ustaw albo celowo manipulujecie emocjami Polakami" - powiedziała posłanka PiS Joanna Borowik. Podkreśliła, że "twierdzenie, że obecnie nie ma pomocy dla firm, jest kompletną hipokryzją". (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ zm/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (7)

dodaj komentarz
ehalley
Brzydzę się takimi opiniami jak powyższa. Bo to tylko opinia jakich wiele, którymi to rząd zaczął stanowić sobie "prawo". Psy szczekają - karawana jedzie dalej.
pafcio24
Skąd PiS bierze takich dzbanów na takie ważne stanowiska?
harrytracz
Propaganda w stylu Jerzego Urbana w latach 80-tych polecam zestawić to z tym:

https://www.youtube.com/watch?v=9ChDQ-AN4vo
demeryt_69
Niemal wszystkie stołki z dostępem do darmowych konfitur pozajmowali bajgle - szalom!
alberto2020
Za to małe firmy z branż dotkniętych często bardzo mocno się zadłużają albo ich właściciele przepalają oszczędności życia żeby komornik na chatę nie wjechał. I to, że jeszcze nie upadły nie oznacza, że nie upadną za miesiąc lub dwa

Rok temu Gowin powiedział, że ciężko jest przeżyć w dużym mieście
Za to małe firmy z branż dotkniętych często bardzo mocno się zadłużają albo ich właściciele przepalają oszczędności życia żeby komornik na chatę nie wjechał. I to, że jeszcze nie upadły nie oznacza, że nie upadną za miesiąc lub dwa

Rok temu Gowin powiedział, że ciężko jest przeżyć w dużym mieście z wynagrodzenia 8tys. Teraz mamy sytuację, że sporo ludzi samozatrudnionych od trzech miesięcy ma wynagrodzenie 0 zł i nie łapią się na pomoc z tarczy. I gdzie tu jest sprawiedliwość i troska rządu o obywatela
rejcze123
Nie ma to jak "ratować" suwerenów z ich własnych pieniędzy lub pieniędzmi prosto z drukarki to wszystko skończy się bardzo źle ... najpierw deflacja -> docelowo inflacja i masło po 50zł za kostkę -> likwidacja klasy średniej -> wycofanie waluty w formie papierowej -> permanentna kontrola suwerena.Nie ma to jak "ratować" suwerenów z ich własnych pieniędzy lub pieniędzmi prosto z drukarki to wszystko skończy się bardzo źle ... najpierw deflacja -> docelowo inflacja i masło po 50zł za kostkę -> likwidacja klasy średniej -> wycofanie waluty w formie papierowej -> permanentna kontrola suwerena...

Wszystko to opisał Klaus Schwab w książce The Great Reset
A przyszłość jaka sie nam maluje to jak w książce Orwella: Rok 1984
ajwaj_
Slusznie Mareczku
Firmy kwitna, w koncu Emilewicz przysiegala,
ze na kryzysie-Coronie zarobia dodatkowo +5-6% do normalnego PKB na plusie

A fachowcy PISy sie nie myla, bo tam tylko profi

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki