REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Węgry: przełom w sprawie kredytów walutowych

Michał Kisiel2014-06-04 09:58analityk Bankier.pl
publikacja
2014-06-04 09:58

Węgierski Sąd Najwyższy wydał we wtorek wyrok, który może stać się niezwykle istotny dla rozwiązania sprawy kredytów walutowych. Zdaniem sędziów fakt, że do wypłaty kredytu stosowany był inny kurs niż do spłaty rat jest niesprawiedliwy, a tak sformułowane warunki umowy należy uznać za nieobowiązujące.

Sprawę wniósł kredytobiorca, który zaciągnął zobowiązanie we frankach szwajcarskich w banku OTP. Zdaniem klienta banku fakt, że wypłata nastąpiła według kursu kupna, a spłata rat opierała się na kursie sprzedaży spowodował, że poniósł on dodatkowe i nieuzasadnione finansowe ciężary. Kuria, czyli węgierski Sąd Najwyższy, uznała argumenty kredytobiorcy, podkreślając, że tak skonstruowane warunki są niesprawiedliwe.

Nie ma wymiany – nie powinno być spreadu

W uzasadnieniu wyroku wskazano, jak donosi portal Portfolio.hu, że ponieważ przy wypłacie kredytu walutowego nie następuje rzeczywista wymiana walut, to występowanie spreadu walutowego (różnicy pomiędzy kursem kupna i sprzedaży) nie jest uzasadnione. Bank nie świadczy żadnej usługi, za którą mógłby pobrać w takiej sytuacji wynagrodzenie. Jednocześnie występowanie dwóch różnych przeliczników powoduje, że pożyczkobiorca nie może w łatwy sposób ocenić wartości swojego zobowiązania w momencie jego zaciągania. Zdaniem sądu do wypłaty i spłaty kredytu powinien być stosowany kurs średni ustalany przez bank centralny.

Jak donosi Reuters, OTP wydał oświadczenie, w którym przyjął uzasadnienie wyroku. Bank wyrówna kredytobiorcy poniesione straty, naliczając różnicę od daty wypłaty. Kwota ta będzie mniejsza niż 1 procent zobowiązania, podkreślił bank. Po ogłoszeniu wyroku akcje OTP na budapesztańskiej giełdzie potaniały o 1,7 procenta.

Precedensowy wyrok może okazać się istotny dla wszystkich węgierskich kredytobiorców spłacających zobowiązania w walutach obcych. Niewykluczone, że w kolejnej odsłonie rządowego planu zmierzającego do wyeliminowania z rynku kredytów denominowanych znajdzie się zalecenie przeliczenia zobowiązań po kursie średnim. Stanowisko sądu pokazuje, że w razie sprzeciwu banków, klienci będą mogli skutecznie zakwestionować zapisy dotyczące sposobu przeliczania waluty na forinty.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

m.kisiel@bankier.pl

 

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~Królik
To są brednie. Jak widzę sędziowie mie tylko w Polsce nie mają zielonego pojęcia o rynku finansowym. Wyrok na poziomie komunistycznego pegeeru.
~załamany
"To są brednie. Jak widzę sędziowie mie tylko w Polsce nie mają zielonego pojęcia o rynku finansowym. Wyrok na poziomie komunistycznego pegeeru. "

@Królik, nie ma czegoś takiego jak "rynek finansowy". To, o czym piszesz, to jest legalne złodziejstwo klasy nierobów i krętaczy, czyli
"To są brednie. Jak widzę sędziowie mie tylko w Polsce nie mają zielonego pojęcia o rynku finansowym. Wyrok na poziomie komunistycznego pegeeru. "

@Królik, nie ma czegoś takiego jak "rynek finansowy". To, o czym piszesz, to jest legalne złodziejstwo klasy nierobów i krętaczy, czyli finansistów.
~kozetka
Hej frankowicze !! co było dzisiaj na obiadek?? polski kawior, czyli kaszanka?!! Tfu!! niedobre.
Sprzedawajcie swoje apartamenty, zanim komornik tego nie zrobi!! Przenoście się do ,
teściowej na kozetkę !! kozetka, niestety, skrzypi, więc bzykać się będziecie tylko raz w tygodniu
gdy teściowa jest w kościółku na nieszporach !!
~Adam
Sytuacja polskich "frankowców" mogłaby się poprawić po utracie władzy przez PO. Niestety te bezmózgie stworzenia to w większości lemingi, głosujące na PO. Oni po prostu nie mają rozumu i głosują na obrońców interesów finansjery, która tym lemingom zrobiła kuku wciskając im idiotyczne kredyty frankowe. Nie od dziś wiadomo,Sytuacja polskich "frankowców" mogłaby się poprawić po utracie władzy przez PO. Niestety te bezmózgie stworzenia to w większości lemingi, głosujące na PO. Oni po prostu nie mają rozumu i głosują na obrońców interesów finansjery, która tym lemingom zrobiła kuku wciskając im idiotyczne kredyty frankowe. Nie od dziś wiadomo, że określenie: "Młody Wykształcony z Wielkiego Miasta" to synonim idioty.
~stary z małego miast
kłania się polska zawiść, zazdrość, obrażanie się na rzeczywistość i opluwanie innych. Ale tym ty i tobie podobni nie polepszycie swojej sytuacji,
~qaz
Adas, najpierw dotrzymaj slowa i pokaz penisa. Jak jakies pracie zobaczymy, automatycznie uznamy ze jakies fistaszki masz i dostaniesz od nas glos. Na razie twoje slowa to tylko spiew poznanskiego chorzysty...
~Marek
I tu się z Tobą zgodzę. Mimo że sam mam kredyt w CHF to jednak jak słucham kretynów którzy cały czas wierzyli, że to wina Grecji, Hiszpanii, Włoch i innych tego typu bredni serwowanych przez "autorytety ekonomiczne" to niedobrze mi się robiło. Próbowałem coś tłumaczyć co niektórym ale nie dociera. Ci ludzie mają już wyprane I tu się z Tobą zgodzę. Mimo że sam mam kredyt w CHF to jednak jak słucham kretynów którzy cały czas wierzyli, że to wina Grecji, Hiszpanii, Włoch i innych tego typu bredni serwowanych przez "autorytety ekonomiczne" to niedobrze mi się robiło. Próbowałem coś tłumaczyć co niektórym ale nie dociera. Ci ludzie mają już wyprane mózgi. Dla nich PIS (nie to że popieram PIS) to zawsze będzie ciemnota i zacofanie - bo tak mówi Tusk a PO to nowoczesność i rozwój (co najwyżej kolosalne długi). No cóż: jak ktoś kiedyś powiedział - największa kasę robi się na idiotach.
jkl777 odpowiada ~Marek
To czemu ten PiS nie pomaga nawet SWOIM wyborcom? Przeciez oni tez brali kredyty w CHF? Wystarczy, zeby ta wielka rzesza prawnikow, ekspertow i innych myslicieli na poziomie Macierewicza, Kempy, Ziobry, Kurskiego, Hoffmann'a, Brudzinskiego, Suskiego zebrala sie przy jednym stole i przeprowadzila burze mozgow. W efekcie na konferencji To czemu ten PiS nie pomaga nawet SWOIM wyborcom? Przeciez oni tez brali kredyty w CHF? Wystarczy, zeby ta wielka rzesza prawnikow, ekspertow i innych myslicieli na poziomie Macierewicza, Kempy, Ziobry, Kurskiego, Hoffmann'a, Brudzinskiego, Suskiego zebrala sie przy jednym stole i przeprowadzila burze mozgow. W efekcie na konferencji PiS oglosilby, ze wystepuje z pozwem wobec banku w imieniu jednego sPiSkowca z kredytem walutowym. Wezmie wszystkie koszty na siebie i bedzie ciagnal to do najwyzszego szczebla sadowego.

A czemu tak nie robi? Bo... [i tu prosze wpisywac powody braku obrony swoich wyborcow]
~EK
W Raiffeisen depozyt zabezpieczający kredyt (30 tys.CHF zakupione w banku ze spreadem)
był ponownie przeliczany na złotówki,a następnie na franki-3razy spread.We wrześniu
2010r. złożyłam wniosek o spłatę połowy kredytu,bank przygotował dwa aneksy za które
kazał sobie zapłacić po 200zł.(pobieranie prowizji za aneks jest niezgodne
W Raiffeisen depozyt zabezpieczający kredyt (30 tys.CHF zakupione w banku ze spreadem)
był ponownie przeliczany na złotówki,a następnie na franki-3razy spread.We wrześniu
2010r. złożyłam wniosek o spłatę połowy kredytu,bank przygotował dwa aneksy za które
kazał sobie zapłacić po 200zł.(pobieranie prowizji za aneks jest niezgodne z prawem
art 8 ust. 3 )po czym spłacił 60%kredytu.Pieniądze ,które po spłacie połowy kredytu miały trafić do mojego portfela, po doliczeniu spreau zabrał bank.
PS.
Ten ekspert w dziedzinie finansów nie ma uprawnień do świadczenia usług doradztwa
finansowego,inwestycyjnego.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki