REKLAMA

We wtorek polityka pogrążyła indeksy

2016-11-02 10:31
publikacja
2016-11-02 10:31
We wtorek polityka pogrążyła indeksy

Dla Wall Street poniedziałkowa sesja była testem tego, czy inwestorzy na serio obawiają się problemu maili Clinton i jego wpływu na zachowanie rynków. Po zachowaniu giełd europejskich, gdzie indeksy traciły jedynie umiarkowanie można było sądzić, że ma wpływ, chociaż nie jest to wpływ olbrzymi.

Podobnie było w USA. Po arcynudnej sesji indeksy kończyły dzień neutralnie, co przy spadku ceny ropy o blisko cztery procent (dyskusje w OPEC i nie-OPEC doprowadziły do zatwierdzenia długoterminowej strategii, ale wątpliwe, żeby prowadziło to do ograniczenia wydobycia) i utrzymującej się obawy o to, że Clinton nie wygra wyborów należało uznać za olbrzymie osiągnięcie byków.

Wczoraj, kiedy w Polsce było święto opublikowane zostały w Chinach indeksy PMI dla usług i przemysłu (były wyraźnie lepsze od oczekiwań), co od rana pomagało giełdom europejskim. W USA opublikowany został ostateczny, październikowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu (oczekiwano 53,2 pkt. - było 53,4 pkt.) oraz indeks ISM dla przemysłu (oczekiwano 51,7 pkt., a było 51,9 pkt.). Jedynym, małym, minusem było to, że nieoczekiwanie spadły wydatki na inwestycje budowlane.

Nie tym się jednak giełdy w USA i w Europie przejmowały. Europejczycy długo hamowali podaż, ale po wejściu do gry Amerykanów indeksy zanurkowały. W USA indeksy od początku sesji i bez przerwy osuwały się. Na 90 minut przed końcem sesji traciły już dobrze ponad jeden procent, a S&P 500 przełamywał bardzo ważne wsparcie na poziomie 2.119 pkt. Wtedy to, jak często się w USA zdarza, weszli do gry kupujący spadki i zredukowali straty. S&P 500 stracił 0,68% i naruszył wsparcie. Jeszcze jeden spadek i otrzymamy mocny sygnał sprzedaży.

Powodem spadków była tylko i wyłącznie polityka. Amerykanie dowiedzieli się, że Hillary Clinton znała pytania zadawane jej podczas debat przeprowadzanych w celu wyłonienia kandydata Partii Demokratycznej (przesyłała jej te pytania dziennikarka http://www.huffingtonpost.com/entry/cnn-donna-brazile-jeff-zucker_us_58189c8de4b064e1b4b4ba02 ), co może być gorsze niż wysyłanie służbowych maili z prywatnego serwera.

Wcale się nie zdziwię, jeśli zwolennicy Berniego Sandersa co prawda nie oddadzą głosu na Donalda Trumpa, ale mogą po prostu zostać w domu, czym zwiększą szanse Republikanina. Nie dziwi mnie też to, że średnia przewaga Clinton w sondażach spadła do 2,2% (http://www.realclearpolitics.com/epolls/2016/president/us/general_election_trump_vs_clinton-5491.html ). A nie wszystkie sondaży ujmują jeszcze ostatnie wydarzenia…

Na GPW długi weekend często zmniejsza aktywność gracz, ale w poniedziałek takiego efektu nie dało się zaobserwować. Owszem, WIG20 na otwarciu sesji nieznacznie stracił, ale popyt błyskawicznie zaatakował i indeks się zazielenił. Widać było, że na razie sygnały kupna są dla naszych graczy ważniejsze niż problemy Clinton. Nasz rynek twardo gra na przegraną Trumpa.

Po tym, bardzo mocnym, początku rynek zamarł, a WIG20 zaczął się nawet osuwać, ale nadal barwił się na zielono mimo tego, że indeksy na innych giełdach zwiększały skalę strat. Dopiero w samo południe dotknął linii poziomu neutralnego, a przed rozpoczęciem sesji w USA zabarwił się na czerwono. Bardzo mocny cały czas był MWIG40.

WIG20 już się nie podźwignął i stracił 0,17%, ale sygnał kupna nadal po tej sesji obowiązuje. MWIG40 poszedł zdecydowanie pod prąd tendencji na innych giełdach europejskich i zyskał 1,06% i też podtrzymuje sygnał kupna.

Dzisiaj rano nastroje na giełdach azjatyckich były bardzo słabe. To też był wpływ amerykańskich sondaży. Europejczycy najpewniej zachowają się nieco lepiej, bo wczoraj już swoje zrobili. To może pomagać GPW w zachowaniu umiarkowanego spokoju w pierwszej połowie sesji. Potem powinno zadecydować to jak Wall Street rozpocznie swoją sesję, czyli znowu czynniki polityczne.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki