We wrześniu wzrośnie bezrobocie

Na koniec 2011 roku bezrobocie w Polsce spadnie poniżej 10 procent – takie były zapewnienia rządu w styczniu. Niestety nie zanosi się na to, by ta prognoza się sprawdziła. Co prawda, szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec czerwca zmalała, ale tylko o 0,1%. Na razie trend jest spadkowy, ale większość ekspertów twierdzi, że już we wrześniu zwiększy się liczba bezrobotnych.

W czerwcu stopa bezrobocia wyniosła 11,8% i była niższa o 0,4% niż w maju. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podało, że w lipcu zmalała o kolejne 0,1% i obecnie wynosi 11,7%. Oznacza to, że na koniec poprzedniego miesiąca bezrobotnych było 1 863 300 osób, czyli 20 tys. mniej niż w czerwcu. Z kolei pracodawcy zgłosili tylko 63 100 miejsc pracy, czyli ok. 7% mniej niż miesiąc wcześniej.Bezrobocie w Polsce w od września 2010 do czerwca 2011

Dla porównania, w lipcu 2010 roku stopa bezrobocia w porównaniu do czerwca obniżyła się o 0,2% i wynosiła 11,5%. Różnice są niewielkie, nawet pomimo o wiele mniejszego budżetu Funduszu Pracy, a co za tym idzie z mniejszą ilością środków na aktywizację bezrobotnych i dofinansowywanie miejsc pracy.

Bezrobocie wzrośnieNiestety dyrektorzy urzędów pracy twierdzą, że bezrobocie wzrośnie już we wrześniu br. Koniec sezonu turystycznego oznacza koniec pracy, szczególnie w miejscowościach turystycznych, a także w budownictwie. Powoli dobiegają końca niektóre przedsięwzięcia infrastrukturalne związane z przygotowaniami na Euro 2012 oraz prace remontowo-budowlane. Ponadto w miesiącu tym w urzędach pracy zarejestruje się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy absolwentów szkół wyższych.

Bezrobocie w Polsce od sierpnia 2009 do czerwca 2011

Co ciekawe, powszechnie panuje opinia, że winna temu będzie zmniejszona aż o 54% pula środków dostępnych w Funduszu Pracy na walkę z bezrobociem. Jeszcze niedawno podawano, że pośredniakach było blisko 30% mniej ofert pracy niż rok temu.

Dlaczego mniej ofert?Od nowego roku trochę zmieniły się zasady zgłaszania ofert przez pracodawców, którzy muszą je złożyć w formie pisemnej. Dla części przedsiębiorców spełnienie tej formalności stanowi zbyt duże utrudnienie, czego efektem po prostu jest niekorzystanie z usług urzędów pracy. Jeżeli przedsiębiorcy szukają nowych pracowników, to coraz częściej korzystają z innych kanałów tj. internet lub prywatne agencje zatrudnienia.
Słusznie zauważył jeden z naszych użytkowników, że pisemny wymóg potwierdzenia oferty pracy składanej do urzędu pracy stanowi kłopot dla przedsiębiorców nie tylko z powodu dodatkowej formalności, ale przede wszystkim dlatego, że nie może nagle zmienić warunków dla zgłoszonego stanowiska pracy. Często bowiem dochodziło do sytuacji, że oferta z urzędu pracy była korzystniejsza niż ta, którą w rzeczywistości proponował przedsiębiorca.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl

 

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~anka

jak się chce to się znajdzie bez pomocy urzędu pracę, sama tez szukalam dośc długo i znalazłam w eniro i jestem bardzo zadowolona, i z warunków i z pensji, ale to tez indywidualna sprawa bo zależy w duzej mierze od pracownika. to nie jest tak ze nie ma zupelnie pracy, czesto problem jest w ludziach ktorym sie nie chce szukac

! Odpowiedz
0 0 ~ron

Karolku wracaj do przedszkola bo cie pani wychowawczyni szuka od godziny

! Odpowiedz
0 0 ~Karolek

Nie tylko bezrobocie rośnie ale też poparcie dla PO. Jak POparcie osiągnie już 150% to bezrobocie zacznie spadać.

! Odpowiedz
0 0 ~dfgdf

rejestracja w UP nic nie daje. Lepiej tam nie chodzić i mieć święty spokój. Nie trzeba się tłumaczyć zdesperowanym stażystom siedzącym w okienkach. Lepiej zrobić sobie ubezpieczzenie na książeczke rodzinną

!
Polecane
Najnowsze
Popularne