We wrześniu upadło 49 firm, o 48,5 proc. więcej niż rok temu. Raport KUKE

We wrześniu w Polsce upadłość ogłosiło 49 firm, o 48,5 proc. więcej rdr - podało KUKE w raporcie. Mdm skala upadłości zwiększyła się o 16,7 proc.

(fot. stevanovicigor / YAY Foto)

W raporcie podano, że indeks upadłości w przemyśle obniżył się minimalnie do 0,66 proc. z 0,67 proc. przed miesiącem (rok wcześniej wynosił on 0,84 proc.), natomiast indeks rozpoczętych restrukturyzacji wzrósł z 0,54 proc. do 0,60 proc.

"Szczególnie niepokojący jest wzrost subindeksów upadłości oraz rozpoczętych restrukturyzacji w branży meblarskiej, które wzrosły w ciągu roku odpowiednio z 0,15 do 1,22 proc. oraz z 0,75 do 0,92 proc. Od trzech lat rentowność w tym sektorze systematycznie malała, a trend ten wyhamował dopiero w pierwszym półroczu br. Meblarstwo jest mocno rozdrobnione i boryka się z brakiem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników przy utrzymującej się jednocześnie presji płacowej" - napisano w komentarzu.

Według danych KUKE, indeks upadłości w budownictwie nieznacznie wzrósł do 1,73 proc. z 1,67 proc. w sierpniu, a rozpoczętych restrukturyzacji z 0,65 proc. do 0,67 proc.

"W tym sektorze gospodarki występują trudności z pozyskiwaniem pracowników, a równocześnie mocno rosną płace. W połowie roku dynamika wzrostu cen w przypadku segmentu budowy budynków ustabilizowała się, natomiast dynamiki wzrostu cen dla budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz w robotach budowlanych specjalistycznych nieco się obniżyły" - napisano. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne