Wchodzi w życie minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych

Właściciele galerii handlowych, hipermarketów czy biurowców będą płacić nową daninę. Tak zwany minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych pomniejszy jednak ich podatek dochodowy. Rozwiązanie ma przeciwdziałać unikaniu opodatkowania.

(Deutsche Bank)

Dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów Maciej Żukowski zapewnia, że obciążenie nie dotknie tych, którzy już teraz odprowadzają podatek dochodowy. Danina ma skłonić do płacenia tych, którzy do tej pory unikali płacenia podatku dochodowego. Maciej Żukowski dodaje, że nie jest do dodatkowe obciążenie, tylko próba wymuszenia uczciwego deklarowania podatku od nieruchomości komercyjnych.

Podatek obejmie tych, którzy są właścicielami droższych obiektów komercyjnych. Zdaniem rozmówcy Informacyjnej Agencji Radiowej chodzi o nieruchomości warte więcej niż 10 milionów złotych. Poniżej tej kwoty, zdaniem Macieja Żukowskiego, nie opłaca się stosować działań, których celem jest unikanie opodatkowania.

Ministerstwo Finansów szacuje, że około 65 procent właścicieli nieruchomości komercyjnych skutecznie unika płacenia podatku dochodowego.

IAR / Karol Tokarczyk / wcześniejsze/zr

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 silvio_gesell

Szkoda tylko, że jest to podatek od początkowej wartości środków trwałych w nieruchomości, a nie od wartości ziemi. Jest po prostu zrobiony po najmniejszej linii oporu.

! Odpowiedz
1 4 silvio_gesell

"Jest po prostu zrobiony po najmniejszej linii oporu."

Po linii najmniejszego oporu, być powinno.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl