Wchodzi w życie minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych

Właściciele galerii handlowych, hipermarketów czy biurowców będą płacić nową daninę. Tak zwany minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych pomniejszy jednak ich podatek dochodowy. Rozwiązanie ma przeciwdziałać unikaniu opodatkowania.

(Deutsche Bank)

Dyrektor departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów Maciej Żukowski zapewnia, że obciążenie nie dotknie tych, którzy już teraz odprowadzają podatek dochodowy. Danina ma skłonić do płacenia tych, którzy do tej pory unikali płacenia podatku dochodowego. Maciej Żukowski dodaje, że nie jest do dodatkowe obciążenie, tylko próba wymuszenia uczciwego deklarowania podatku od nieruchomości komercyjnych.

Podatek obejmie tych, którzy są właścicielami droższych obiektów komercyjnych. Zdaniem rozmówcy Informacyjnej Agencji Radiowej chodzi o nieruchomości warte więcej niż 10 milionów złotych. Poniżej tej kwoty, zdaniem Macieja Żukowskiego, nie opłaca się stosować działań, których celem jest unikanie opodatkowania.

Ministerstwo Finansów szacuje, że około 65 procent właścicieli nieruchomości komercyjnych skutecznie unika płacenia podatku dochodowego.

IAR / Karol Tokarczyk / wcześniejsze/zr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 silvio_gesell

Szkoda tylko, że jest to podatek od początkowej wartości środków trwałych w nieruchomości, a nie od wartości ziemi. Jest po prostu zrobiony po najmniejszej linii oporu.

! Odpowiedz
1 4 silvio_gesell

"Jest po prostu zrobiony po najmniejszej linii oporu."

Po linii najmniejszego oporu, być powinno.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.