REKLAMA

Warchoł: Kariera wiceministra i posła są odpowiednie, by później zostać sędzią TK

2020-01-29 14:46
publikacja
2020-01-29 14:46

Przykłady powołanych wcześniej sędziów TK pokazują, że kariera wiceministra czy posła są odpowiednie, by później zostać sędzią Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w środę wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

Podczas konferencji w MS dziennikarze pytali, "czy to w porządku", że będący wcześniej posłami PiS Stanisław Piotrowicz i Krystyna Pawłowicz, którzy w Sejmie głosowali za nowelizacjami ustaw związanych z sądownictwem, są obecnie sędziami TK i mają wydawać wyroki dotyczące także tych przepisów.

"A kim był wcześniej pan sędzia Jerzy Stępień? Był podsekretarzem stanu w MSWiA do 1998 r. w rządzie Jerzego Buzka, w tym samym roku został wybrany wprost z funkcji wiceministra do Trybunału Konstytucyjnego. Gdzie by wcześniej pan sędzia Leon Kieres? Wcześniej pełnił cztery razy mandat radnego PO i był również dwa razy senatorem PO i został wybrany do TK tuż po tym, jak przestał pełnić swoje funkcje polityczne. Kim był pan sędzia Adam Jamróz? Otóż był posłem i sekretarzem stanu w ministerstwie edukacji narodowej i sportu, i w tym samym roku - gdy przestał być wiceministrem i zarazem posłem - w 2003 r., został wybrany na sędziego TK, podobnie jak poseł Unii Wolności pan sędzia Janusz Niemcewicz" - odpowiedział Warchoł.

Według niego "takie przykłady można mnożyć". "Konkluzja jest jasna: kariera wiceministra, to chyba i mnie także dotyczy, jest chyba najbardziej odpowiednia, i posła, by być później sędzią TK" - powiedział.

25 lutego TK zajmie się wnioskiem marszałek Sejmu ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy Sejmem i prezydentem a SN. Chodzi m.in. o przepisy konstytucji odnoszące się do podziału władz i powoływania sędziów. Trybunał rozpozna sprawę w pełnym składzie; przewodniczącą składu orzekającego będzie prezes TK Julia Przyłębska, sprawozdawcą - sędzia Krystyna Pawłowicz.

Sejm 21 listopada ub. roku wybrał na sędziów Trybunału Konstytucyjnego Jakuba Stelinę, Stanisława Piotrowicza i Krystynę Pawłowicz. Zastąpili oni w TK sędziów Marka Zubika, Piotra Tuleję i Stanisława Rymara, których kadencje zakończyły się 3 grudnia. Troje wybranych przez Sejm sędziów zostało zgłoszonych przez klub PiS.

Krystyna Pawłowicz w latach 2007-11 była sędzią Trybunału Stanu. W Sejmie VII i VIII kadencji zasiadała w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Jeszcze przed rozpoczęciem ubiegłorocznej kampanii wyborczej Pawłowicz informowała o wycofaniu się z życia politycznego i nie kandydowała w minionych wyborach parlamentarnych.

Stanisław Piotrowicz to prokurator, senator VI i VII kadencji oraz poseł PiS VII i VIII kadencji, który w minionej kadencji był szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Piotrowicz kandydował w ostatnich wyborach parlamentarnych, jednak nie uzyskał mandatu posła.(PAP)

wni/ mja/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki