REKLAMA

Waluty skandynawskie przed większym umocnieniem

2016-06-20 16:37
publikacja
2016-06-20 16:37
Spadające prawdopodobieństwo Brexitu - te liczone przez bukmacherów w poniedziałek po południu spadło do 22 proc. wobec 40 proc. obserwowanych jeszcze w miniony czwartek - sprawia, że otwiera się przestrzeń do poszukiwania bardziej ryzykownych strategii. W ich poszukiwaniu warto zerknąć na waluty skandynawskie, które w ostatnich tygodniach nie miały najlepszej passy. Koronie szwedzkiej zaszkodziły w ostatnich dniach gorsze dane nt. inflacji CPI, która wyhamowała w maju do 0,6 proc. r/r z 0,8 proc. r/r w kwietniu, a koronie norweskiej ciążyła taniejąca w poprzednim tygodniu ropa, ale i też obawy związane ze zbliżającym się posiedzeniem Norges Banku (22 czerwca).

Tymczasem posiedzenie szwedzkiego Riksbanku zaplanowano dopiero na 6 lipca, ale i tak nie ma pewności, czy członkowie tego gremium będą skłonni sygnalizować gotowość do dalszego luzowania, skoro z wypowiedzi z ostatnich tygodni wynikało raczej, że zaczynają bardziej koncentrować się na ewentualnych interwencjach na rynku korony. Jeżeli jednak takie słowa padają w momencie, kiedy ta jest słaba, to raczej można odebrać to jako sygnał dla pewnej asekuracji przed reakcją rynku na mniej "gołębie" sygnały z banku centralnego w najbliższych miesiącach. Zobaczymy. Na razie zerknijmy na sytuację techniczną na EUR/SEK, chociaż znacznie zyskowniejszą alternatywą ze względu na słabość USD może być USD/SEK. Niemniej to EUR/SEK jest swoistym benchmarkiem.

Nowy tydzień zaczął się od umocnienia korony, co tylko potwierdza słuszność schematu opartego o wrażliwość na globalne ryzyko. Szersze spojrzenie na EUR/SEK wskazuje na długoterminową konsolidację opartą o okolice 9,12-9,15, 9,38-9,40 i 9,60-9,65. Zakładając powrót do mocniejszej korony należałoby spodziewać się powrotu w rejon 9,12 w ciągu kolejnych tygodni.

Wykres tygodniowy EUR/SEK

Ciekawszym przypadkiem może okazać się korona norweska. Tutaj rynek zdaje się być nastawiony bardziej "gołębio" do perspektyw cięć stóp przez Norges Bank, niż sam prezes Oyestein Olsen. Wiele będzie, zatem zależeć od komunikatu w środę. Tymczasem ceny ropy powróciły do wzrostów po tym jak spadło ryzyko Brexitu, chociaż szczyt z 8 czerwca nie został jeszcze pokonany. Tymczasem na EUR/NOK mamy ciekawy układ techniczny - zakończenie obserwowanej od 21 kwietnia b.r. formacji flagi. Zgodnie z terminologią może to sugerować powrót do dominującego trendu, jaki rozpoczął się 12 lutego b.r., a zatem spadków EUR/NOK.

Wykres dzienny EUR/NOK

Marek Rogalski - główny analityk walutowy DM BOŚ

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego
kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulamin doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajduje się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.
Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki