WOŚP pobiła kolejny rekord. Zebrano ponad 126 mln zł

126 373 804,34 - dokładnie tyle udało się zebrać podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To historyczny rekord. Tym samym darczyńcy pobili ubiegłoroczne 105 mln zł.

Wielkość dotacji wyraźnie wzrosła w 2016 roku. Podczas gdy we wcześniejszych latach zebrane kwoty oscylowały w okolicach 50 mln zł, dwa lata temu wyniosła ona ok. 72 mln zł, zaś rok temu po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 mln zł i wyniosła dokładnie 105 570 801,49 zł. W tym roku rekord ten udało się pobić o - bagatela - ponad 20 mln zł.

Zsumowanie nominalnych kwot za wszystkie poprzednie lata Orkiestry daje – w zależności od przyjętego kursu dolara, bo w tej walucie WOŚP podawała wyniki pierwszych finałów – około 950 mln zł. Jeśli obserwowana tendencja wzrostowa utrzyma się i w kolejnej edycji WOŚP cała zebrana kwota w jej ponad 25-letniej historii przekroczy miliard zł.

Zebrane w tym roku pieniądze fundacja przeznaczy na oddziały noworodkowe pierwszego stopnia. Wyposażyć je w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne, czy specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry.

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki temu do szpitali trafiły 3844 urządzenia medyczne za łączną sumę 121 mln 909 tys. 333,39 zł. Na oddziały dla noworodków trafiło m.in. 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji i 344 kardiomonitory.

"Jeden procent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie przeznaczony na podnoszenie standardu opieki na oddziałach psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży; dzieci z depresją, zaburzeniami, po próbach samobójczych, które straciły rodziny" - poinformował Owsiak.

Podczas konferencji, w trakcie której Jurek Owsiak ogłaszał zebraną sumę, założyciel WOŚP odniósł się do planów MSWiA. Propozycja daje ministrowi możliwość zablokowania zbiórki publicznej, której cel będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub będzie naruszał ważny interes publiczny. Projekt dotyczący zbiórek wzbudził zaniepokojenie organizacji społecznych; ponad 30 z nich wystosowało list do szefa MSWiA, w którym apelowano o pozostawienie ustawy w obecnym kształcie.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker powiedział jednak, że projekt ten nie jest wymierzony w WOŚP. - Do głowy nam nie przyszło, żeby proponowane przez MSWiA rozwiązania kiedykolwiek dotyczyły tej zbiórki, i w ogóle jesteśmy bardzo zaskoczeni tym, że ktoś mógł pomyśleć, że proponowane rozwiązania mogą zagrozić takim zbiórkom jak ta - mówił.

Źródło:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 nostsherlock

Jak uwzględnimy inflację to nie wiem czy będzie rekordowo. Ale kto by uwzględniał inflacje?

! Odpowiedz
0 1 karbinadel

"Ale kto by uwzględniał inflacje?" Na pewno nie prezes NBP

! Odpowiedz
7 9 forfun

na pohybel pis dzielcom nam na zdrowie. mam nadzieję że mają resztki honoru i odmawiają leczenia siebie i rodziny sprzętem z logo wośp.

! Odpowiedz
1 4 rttyuiop

pis to choroba umysłu, ale tą wypowiedzią osiągnąłeś ich poziom

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 14 kacej

"Do głowy nam nie przyszło, żeby proponowane przez MSWiA rozwiązania kiedykolwiek dotyczyły tej zbiórki, i w ogóle jesteśmy bardzo zaskoczeni tym, że ktoś mógł pomyśleć, że proponowane rozwiązania mogą zagrozić takim zbiórkom jak ta."

Taaa, jasne.

! Odpowiedz
20 27 trooper

WOŚP jest jak Polska gospodarka. Rozwija się pomimo PIS-u.

! Odpowiedz
17 17 search

Pisory robia i mysla w mysl co by tu jeszcze .... no a wszystko zaczelo sie od okrzykow beata beata , dobra zmiana. Na pierwszy ogien poszla stadnina koni. a pozniej niezliczona liczba sukcesow w wstawania z kolan. Choc nie da sie ukryc odkryto nowe lady na karaibach a drobne niepowodzenia to wina cyklistopw i lewakow.

! Odpowiedz
20 23 search

Spoko w przyszlym roku PIS powie, z godnie z nowa przygotowywana ustawa, ze kasa zebrana nielegalnie i przekaze srodki na cele kultu, instytucjom i parafiom co ucierpialy przez lata zbiorek.

! Odpowiedz