REKLAMA

WIG5 i WIG30 jeszcze w tym roku?

2013-05-10 12:03
publikacja
2013-05-10 12:03

Być może jeszcze w tym roku na warszawskim parkiecie pojawią się dwa nowe indeksy. Rozpoczęcie konsultacji w sprawie ich wprowadzenia potwierdził prezes GPW.

Adam Maciejewski przedstawił pomysł na antenie Radia PIN. W myśl propozycji wprowadzone miałyby być dwa indeksy – obejmujący największe i najbardziej płynne spółki WIG5 oraz WIG30.

- Te dwa indeksy mogłyby zastąpić WIG20 w pewnej perspektywie czasowej – powiedział prezes GPW.

W skład WIG5 mogłyby wejść KGHM, Orlen, PKO BP, Pekao SA i PZU, choć grono to może być jeszcze modyfikowane. Jak informuje Radio PIN, oba nowe indeksy mogą zadebiutować jeszcze w tym roku, choć nie znaczy to, że WIG20 zniknie od razu.

Nowy-stary pomysł

Powstanie indeksu WIG30 było omawiane jeszcze za czasów prezesury Ludwika Sobolewskiego. Każdorazowo jednak temat odkładany był na później.

- Przekształcenie WIG20 w WIG30 odłożone w czasie. Zdaniem prezesa Giełdy Papierów Wartościowych Ludwika Sobolewskiego powstanie szerszego indeksu jest uzależnione od pojawienia się dostatecznej ilości wartościowych spółek. - mówił w czerwcu ubiegłego roku ówczesny prezes GPW.

/mz

Krzysztof Kolany: nowe władze warszawskiej giełdy wracają do starych pomysłów

Tu powinien być odtwarzacz. Jeżeli go nie masz, wyłączyłeś Javascript albo masz inne ograniczenia włączone w komputerze...
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~Martin
Promocja ponad wszystko? Nadzieja na większe zainteresowanie? Płonne marzenia
~Josek
WIG 30 powinien powstać i zastąpić obecny WIG 20 ale pomysł na WIG 5 to moim zdaniem głupota indeks ten byłby zrobiony pod kontrakty i wyrażnie zaszkodził WIG 30,po co tworzyć tak wąski indeks skoro taki jest nieformalnie dla grających na kontraktach????jakie są argumenty na plus aby tworzyć tak wąski indeks chciałbym WIG 30 powinien powstać i zastąpić obecny WIG 20 ale pomysł na WIG 5 to moim zdaniem głupota indeks ten byłby zrobiony pod kontrakty i wyrażnie zaszkodził WIG 30,po co tworzyć tak wąski indeks skoro taki jest nieformalnie dla grających na kontraktach????jakie są argumenty na plus aby tworzyć tak wąski indeks chciałbym je poznać.
ostry-
ano właśnie po żeby zagranica mogła na nim grać .
a myslałeś że niby po co ?
~hans
Wig5 i wig30 po co to komu.Od kiedy przy wladzy jest PO nasza gielda jest gleboko w dupie.Modle sie zeby bylo tak jak za czasow gdy rzadzil PIS
~Olo
To by z 30 % giełdy tam wrzucił.
~kiol
A moze WG 1 ...albo WIg-1/2. ...Tak Wig 1/2 bylby najlepszy
~fsd
a może top 1 ? gpw :)

bo pytam po co? czy oni nie mają co robić? niech poprawią przepisy gpw bo ludzie nie chcą inwestować.. niech zadbają o nową otoczkę prawną dla złodziei :/ eee
zosia3005
Pomysł moim zdaniem dobry .
Jednak proponowany skład WIG5 dość ryzykowny , 2 spółki surowcowe i 2 banki plus PZU .. bardzo wrażliwy na koniunkturę .. ale może o to chodzi ..... ruchy na takim indeksie mogłyby być bardzo dynamiczne w obie strony .... ?!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki