REKLAMA

W urzędach pracy więcej ofert niż w kwietniu

2020-05-28 12:58
publikacja
2020-05-28 12:58

W maju do urzędów pracy wpłynęło jak dotąd więcej ofert pracy niż w ciągu całego poprzedniego miesiąca – poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak. To – jak mówiła – pozytywny sygnał, że odmrażanie gospodarki działa.

fot. Marian Zubrzycki / / FORUM
Nowak odpowiadała na pytania bieżące posłów. Posłanki PiS Joanna Lichocka i Barbara Bartuś pytały o pieniądze na ratowanie miejsc pracy, które do tej pory zostały wypłacone przedsiębiorcom. Wiceminister podkreśliła, że mijają prawie dwa miesiące działania tarczy antykryzysowej i że przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają z jej instrumentów. „Dziś nie ma wątpliwości, że poszczególne instrumenty tarczy stanowią realną pomoc w tym szczególnie trudnym dla gospodarki czasie. (…) To widać po statystykach rynku pracy, gdzie, owszem, przybywa osób rejestrujących się jako osoby bezrobotne, ale nie tak lawinowo i skokowo jak mogłoby być, gdyby nie było tych instrumentów” – wskazała.

Poinformowała, że do tej pory łączna kwota przyznanego wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej to ponad 13,5 mld zł. Jak przypomniała, jednym z elementów tarczy jest umarzalna, niskooprocentowana pożyczka dla mikroprzedsiębiorców. „Do tej pory do urzędów pracy wpłynęło 1,5 mln wniosków o mikropożyczkę. Przyznano ją prawie 960 tys. przedsiębiorców na łączną kwotę prawie 5 mld zł” – podała Nowak.

Zauważyła też, że większość urzędów doskonale sobie radzi z obsługą instrumentów wsparcia, tym bardziej, że rząd zabezpieczył też koszty obsługi tego zadania.

„Warszawa nie do końca potrafi sobie poradzić z realizacją tego zadania. O tarczy mówimy od marca.(…) Przekazaliśmy środki finansowe na realizację, obsługę, stworzyliśmy szybkie instrumenty informatyczne dotyczące realizacji tego zadania, jesteśmy w stałym kontakcie z urzędami pracy. W Warszawie stopień rozpatrzenia wniosków to zaledwie 16 proc., tymczasem Łódź sobie doskonale radzi, Gdańsk, Wrocław. Dziwi mnie, że w stolicy jest takie podejście do przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z tego wsparcia” – powiedziała.

Nowak zaznaczyła, że rząd stale rozmawia z przedsiębiorcami na temat potrzebnego wsparcia na ochronę miejsc pracy. Poinformowała również, że przez 27 dni maja do urzędów pracy wpłynęło więcej ofert pracy niż przez cały kwiecień. „To myślę, że jest pozytywny sygnał, że odmrażanie gospodarki powoduje, że mamy coraz więcej miejsc pracy i te osoby, które utraciły zatrudnienie, będą miały szansę i możliwość szybkiego powrotu na rynek pracy” – stwierdziła. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Ogólnie jest więcej ofert bo wiele firm wraca do gry i znów chcą zatrudniać. Będzie miło jak w tym roku będziemy mieli 4% bezrobocia w grudniu.
jes
Najwięcej było z Poczty Polskiej związanych z wyborami, które się nie odbyły.
ferdynand_kiepski
No ale ja byłem dzisiaj w pośredniaku, bo mnie żona tam wysłała. No i jakaś miła pani mi tam powiedziała, że w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem. No to z tego wszystkiego zem se kupił browara. Bo ja nie chcem, ale muszem sie napić...
carlito1
Tak tak. To wspaniałe działania tego nieudolnego rządu spowodowały że maj będzie lepszy.. typowy chwyt komunistów trzeba stworzyć problem a następnie go rozwiązać...
sammler
Ale wy za wszelką cenę ten kwiecień chcecie wymazać z kalendarza. Jeżeli się pojawia to dane są zagregowane z tymi z I kwartału albo jak tutaj - jako baza (NISKA) do porównań z majem, który, rzecz oczywista, będzie już lepszy.

I niech mi ktoś spróbuje zaprzeczyć, że Bankier.pl to nie jest medium pro-PiS-owskie.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki