REKLAMA

W tym tygodniu pierwsze wypłaty 120-tysięcznych odpraw dla odchodzących z pracy górników

2022-01-26 17:07
publikacja
2022-01-26 17:07
W tym tygodniu pierwsze wypłaty 120-tysięcznych odpraw dla odchodzących z pracy górników
W tym tygodniu pierwsze wypłaty 120-tysięcznych odpraw dla odchodzących z pracy górników
fot. Sunshine Seeds / / Shutterstock

Jeszcze w tym tygodniu Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zamierza uruchomić pierwsze wypłaty 120-tysięcznych jednorazowych odpraw pieniężnych dla odchodzących z pracy górników - wynika ze środowej informacji firmy. W sumie z tego ustawowego świadczenia ma skorzystać blisko 800 osób.

Z początkiem tego roku SRK przejęła do likwidacji majątek obszaru górniczego Jastrzębie III wraz z grupą ponad 2,1 tys. pracowników, którzy mają skorzystać z ustawowych osłon socjalnych. To urlopy górnicze, podczas których do czasu przejścia na właściwą emeryturę (nie dłużej niż cztery lata) górnicy będą otrzymywać 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, a także jednorazowe odprawy pieniężne w wysokości 120 tys. zł netto.

Po przejęciu pracowników spółka rozpoczęła weryfikację ich uprawnień do świadczeń. Po sprawdzeniu w SRK i uzupełnieniu ewentualnych braków, wnioski o urlopy górnicze trafiają do ZUS–u, zaś wnioski o odprawy jednorazowe - do katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

"Spółka zweryfikowała i wysłała do Agencji Rozwoju Przemysłu wszystkie wnioski dotyczące weryfikacji nabycia prawa do jednorazowej odprawy pieniężnej. Część wniosków została już pozytywnie skontrolowana. Z pracownikami rozwiązywane są umowy o pracę za porozumieniem stron. Jeszcze w tym tygodniu Spółka zamierza uruchomić pierwsze wypłaty świadczeń z tytułu jednorazowych odpraw pieniężnych" - poinformował w środę PAP rzecznik spółki restrukturyzacyjnej Wojciech Jaros.

Dodał, że - po wstępnej weryfikacji wniosków - także dokumentacja osób ubiegających się o urlop górniczy jest sukcesywnie wysyłana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. "W oczekiwaniu na ostateczne decyzje ZUS pracownicy korzystają z urlopów wypoczynkowych i urlopów dodatkowych" - zaznaczył rzecznik.

Pytany o przedłużający się czas trwania procedur weryfikacyjnych, Wojciech Jaros tłumaczył, iż praca służb kadrowo-płacowych spółki wykonywana jest "w trudnych warunkach spowodowanych stanem epidemiologicznym, który obliguje wykonywanie czynności w reżimie sanitarnym, z zachowaniem szczególnej uwagi i ostrożności oraz przepisów izolacji i kwarantanny".

SRK zapewnia, że nie ma zagrożenia braku pieniędzy na wypłaty świadczeń osłonowych. 21 grudnia 2021 r. zawarto umowę o dokapitalizowaniu SRK - pozyskane środki będą przeznaczone m.in. na jednorazowe odprawy pieniężne oraz pozostałe świadczenia. Wypłaty będą uruchomione po zakończeniu procedur weryfikacyjnych.

W razie negatywnej weryfikacji przez ZUS lub ARP, pracownik ubiegający się o urlop górniczy lub odprawę wróci do pracy w swoim macierzystym zakładzie.

Wraz z majątkiem ruchu Jastrzębie III do SRK trafiło 2148 osób, z których - według szacunków przed weryfikacją wniosków - 1355 osób ma skorzystać z urlopów górniczych, a 793 z jednorazowych odpraw pieniężnych. Przed przyznaniem osłon konieczna jest weryfikacja uprawnień poszczególnych pracowników. Wiąże się to z dwustopniową kontrolą dostarczonych dokumentów - najpierw w SRK, a później w ZUS i ARP.

Przedstawiciele spółki restrukturyzacyjnej przyznają, że nie zawsze teczki pracownicze przekazane przez poprzednich pracodawców są kompletne. Również nie zawsze z dokumentów wynika spełnianie wymogów formalnych. Częsty problem w przypadku urlopów górniczych to zastępowanie dokumentów w wersji oryginalnej kserokopiami, których nie akceptuje ZUS.

W przypadku jednorazowych odpraw, deklaracje pracowników, iż wcześniej nie korzystali oni ze świadczeń osłonowych o podobnym charakterze, muszą być potwierdzone w bazach danych katowickiego oddziału ARP. Znajdują się tam wykazy osób objętych osłonami socjalnymi i aktywizująco-adaptacyjnymi w górnictwie od 1993 r.

Na grupę ponad 2,1 tys. pracowników, przekazywanych z początkiem 2022 roku do SRK, składają się zarówno pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (914 osób), jak i pracownicy Polskiej Grupy Górniczej, Tauronu Wydobycie i Węglokoksu Kraj (łącznie 1234 osoby), przejęci na krótko przez JSW, by mogli trafić do SRK i tam skorzystać z osłon. Taka formuła przekazania wynikała z zapisów ustawowych, zgodnie z którymi osłony przysługują pracownikom, przekazanym do SRK wraz z przeznaczonym do likwidacji majątkiem.

1 października 2021 r. Sejm znowelizował tzw. ustawę górniczą, wydłużającą do końca 2023 r. możliwość przekazywania kopalń do SRK oraz ich likwidacji ze środków budżetowych przez kolejne cztery lata, do końca 2027 r. Nowela, która weszła w życie 1 grudnia ub. roku, przedłużyła też regulacje dotyczące osłon dla górników.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (7)

dodaj komentarz
hansklos23
Thatcher dawała 500 tys. ale funtów
basterek
Jak na kopalni Siersza likwidowali 5 000 miejsc pracy na samej kopalni, to te chłopy sobie samochody pokupowali zamiast w biznesy poinwestować.
popaj1
gdybym się jeszcze raz urodził- chciałbym się urodzić górnikiem :)
niamek
Jak Mame zwalniali z huty metali nieżelaznych (państwowa) bo ją wykończyli a to było trudne to dali 3miejsieczna wypłatę i nara...
lukas22
120.000 zł przez 4 lata to 2500 zł /m-cy. Do tego 80% pensji więc stratni nie będą.
Poza tym większość i tak zaraz wróci na kopalnie pracując w spółkach świadczących te same usługi na rzecz kopalni co oni robili :) I tak w kółko .......

loool
95% z nich kupi sobie za to nowy samochód , a za 2 lata będą stali z wyciągniętymi rękami po zasiłek i będą palić opony jak to ich państwo oszukało.
jer65
A za chwilę będzie wrzask że węgiel od ruskich kupujemy .

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki