REKLAMA

W tym roku nie wzrosną rachunki za gaz? Resort aktywów pokazał projekt

2022-01-11 11:42, akt.2022-01-11 13:28
publikacja
2022-01-11 11:42
aktualizacja
2022-01-11 13:28
W tym roku nie wzrosną rachunki za gaz? Resort aktywów pokazał projekt
W tym roku nie wzrosną rachunki za gaz? Resort aktywów pokazał projekt
fot. Powerlightss / / Shutterstock

Rachunki za gaz dla gospodarstw domowych i niektórych podmiotów użyteczności publicznej, np. szpitali nie wzrosną w br., a dla części odbiorców spadną z powodu ustalenia ceny maksymalnej na poziomie taryfy przedsiębiorstwa o największym udziale rynkowym - zakłada projekt MAP wz. z sytuacją na rynku gazu.

Jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji projektu ustawy Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, będzie miał on "wymierny pozytywny wpływ na sytuację ekonomiczną milionów polskich rodzin".

Zaznaczono, że rachunki za paliwa gazowe tych odbiorców nie wzrosną w 2022 r., a dla części „ulegną obniżeniu w związku z ustaleniem ceny maksymalnej na poziomie taryfy przedsiębiorstwa o największym udziale rynkowym". Dodano, że w kolejnych latach rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych "nie będą powiększane o faktyczne koszty zakupu paliwa gazowego na ich potrzeby przez przedsiębiorstwa zajmujące się obrotem paliwem gazowym, które nie zostały pokryte w taryfach obowiązujących w 2022 roku".

Według MAP projekt wpłynie pozytywnie na koszty ponoszone przez społeczeństwo związane z korzystaniem z usług użyteczności publicznej.

Jak podano, w drugiej połowie 2021 roku doszło do bezprecedensowego wzrostu cen gazu ziemnego na rynku hurtowym Unii Europejskiej. "Notowania gazu ziemnego w grudniu 2021 roku na giełdach unijnych były wielokrotnie wyższe niż ceny gazu ziemnego w analogicznym okresie 2020 roku. Powyższa sytuacja generuje znaczące koszty dla odbiorców w gospodarstwach domowych oraz podmiotów z sektora użyteczności publicznej, które ze względu na pełnione przez siebie funkcje często nie są w stanie samodzielnie pozyskać środków finansowych na zapłatę istotnie wyższych rachunków za gaz ziemny" - napisano.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Autorzy projektu wskazują, że nadzwyczajnie wysokie ceny pozyskania gazu ziemnego przy równoległej ochronie niektórych kategorii odbiorców przed radykalnym wzrostem cen gazu ziemnego generują ryzyko istotnego pogorszenia się kondycji finansowej sprzedawców gazu. Wskazano na konieczność podjęcia kolejnych działań w celu m.in. ochrony odbiorców gazu ziemnego szczególnie narażonych na skutki wzrostu jego cen. Chodzi o ochronę "odbiorców w gospodarstwach domowych oraz niektórych odbiorców realizujących zadania z zakresu użyteczności publicznej przy jednoczesnym wprowadzeniu rekompensat dla sprzedawców gazu prowadzących sprzedaży do odbiorców taryfowych".

Z projektu wynika, że z proponowanych rozwiązań może skorzystać np. ok. 7 mln gospodarstw domowych, maksymalnie 40 tys. spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie mogła kupować gaz, by tworzyć zapasy

"W celu realnego zwiększenia roli Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w systemie bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego, przedmiotowy projekt stwarza podstawę do nabycia przez nią w imieniu Skarbu Państwa gazu ziemnego, na cele utrzymania zapasów obowiązkowych" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Jak zauważono, trzeba jednak zmienić sposób, w jaki Agencja kupuje towary i usługi, bo - jako podmiot publiczny musi stosować Prawo zamówień publicznych. Jednak - napisali projektodawcy - "mając na względzie fakt, iż tworzenie zapasów obowiązkowych gazu ziemnego jest usługą świadczoną w ogólnym interesie gospodarczym oraz dotyczy bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego, należy uznać, że wprowadzone art. 2. ust. 6 zwolnienia spod reżimu prawnego systemu zamówień publicznych jest proporcjonalne oraz nie wprowadza dyskryminacyjnych kryteriów, które mogłyby wywierać wpływ na możliwość swobodnego konkurowania" - napisano.

Dodatkowo, przewiduje się wprowadzenie regulacji umożliwiającej Agencji rozpoczęcie świadczenia tzw. usług biletowych już w bieżącym roku gazowym. W tym celu, dla zapewnienia transparentności i większej efektywności modelu, przedmiotowy przepis umożliwia Agencji przejęcie na rzecz Skarbu Państwa zapasów obowiązkowych lub ich części. Dlatego też podmioty, które są zobowiązane do utworzenia oraz utrzymywania zapasów obowiązkowych, mogą wystąpić do Agencji z wnioskiem o zawarcie umowy biletowej. Jej zawarcie będzie oznaczało odpłatne przeniesienie na rzecz Skarbu Państwa własności gazu ziemnego utrzymywanego przez zlecającego usługę biletową w ramach zapasów obowiązkowych, w ilości pozwalającej Agencji realizację umowy. 

Rząd wprowadzi ustawowe gwarancje kredytów i obligacji dla sprzedawców gazu do kwoty 30 mld zł 

Rząd wprowadzi ustawowe gwarancje kredytów i obligacji oraz poręczenia dla sprzedawców gazu, które nie przekroczą łącznie 30 mld zł - podano w ocenie skutków regulacji.

Rząd przygotowuje projekt ustawy mający na celu ochronę odbiorców gazu ziemnego narażonych na skutki wzrostu cen, w tym ochrony odbiorców w gospodarstwach domowych oraz odbiorców realizujących zadania z zakresu użyteczności publicznej.

W projekcie ustawy przewidziano, że sprzedawca z urzędu paliw gazowych uzyska możliwość otrzymania pożyczki ze środków Funduszu Przeciwdziałania COViD-19 objętych gwarancją Skarbu Państwa do maksymalnej kwoty 20 mld zł spłaty zobowiązań z tytułu kredytów i obligacji.

Ponadto przedsiębiorca realizujący w 2021 roku obowiązek, o którym mowa w art. 49b ust. 1 ustawy - Prawo energetyczne otrzyma możliwość uzyskania pożyczki ze środków Funduszu Przeciwdziałania COViD-19 objętych gwarancją Skarbu Państwa do maksymalnej kwoty 10 mld zł.

Koszty rekompensat? 10 mld zł

Koszt rekompensat z tytułu wysokich cen gazu oszacowano na ok. 10 mld zł - podano w ocenie skutków regulacji projektu ustawy.

Rząd przygotował projekt ustawy mający na celu ochronę odbiorców gazu ziemnego narażonych na skutki wzrostu cen, w tym ochrony odbiorców w gospodarstwach domowych oraz odbiorców realizujących zadania z zakresu użyteczności publicznej.

Projekt zakłada rozszerzenie katalogu podmiotów objętych ochroną taryfową do 31 grudnia 2023 r. o niektóre kategorie odbiorców będących podmiotami realizującymi zadania z zakresu użyteczności publicznej (m.in. szpitale, szkoły, żłobki, przedszkola, noclegownie itp.).

Zakłada też wprowadzenie mechanizmu rekompensat dla sprzedawców gazu ziemnego do odbiorców taryfowych, który służyłby zrekompensowaniu skutków zamrożenia cen dla rozszerzonego katalogu odbiorców taryfowych.

"Łączny koszt z tytułu rekompensat przewidzianych ustawą nie przekroczy 10 mld zł. Rekompensaty będą wypłacane przez Fundusz Wypłaty Różnicy Cen, do którego w roku 2022 zostaną przekazane:

  • 40 proc. środków uzyskanych ze sprzedaży w drodze aukcji uprawnień do emisji,
  • środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19" - napisano.  

autorka: Aneta Oksiuta

aop/ pad/ amac/ drag/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (21)

dodaj komentarz
adam.1983
Czyli generalnie zapłacą wszyscy podatnicy podwyżkami innych podatków, cudownie za niedługo każdy dostanie taki sam przydział państwowego żarcia, określoną ilość energii, rodzaj samochodu jaki może kupić a w zamian za to odda swoją cała pensję
Wkurzają mnie już te tarcze i tarcze do tarczy, dotacje, subwencje, umorzenia kredytów
Czyli generalnie zapłacą wszyscy podatnicy podwyżkami innych podatków, cudownie za niedługo każdy dostanie taki sam przydział państwowego żarcia, określoną ilość energii, rodzaj samochodu jaki może kupić a w zamian za to odda swoją cała pensję
Wkurzają mnie już te tarcze i tarcze do tarczy, dotacje, subwencje, umorzenia kredytów itp.
Wybrałeś gaz i jest za drogi zmień na co innego, kolejny raz państwo "ratuje" obywateli od konsekwencji podjętych przez siebie decyzji.
sel
Jeżeli dla firm będzie 7 razy droższy to i tak wszytko zdrożeje dla wszystkich pytanie ile razy ,a na dotacje i tak trzeba komuś zabrać żeby dać. Wina głąbów którzy zerwali tanie kontrakty wieloletnie i nie uzgodnili nowych jeszcze tańszych..
drzaraza
Kartki na gaz. Komuna wróciła.
rekin1986
Przede wszystkim musi się nam skończyć kaganiec w postaci kontraktu jamalskiego i wtedy będziemy mogli sobie kupować gaz kiedy będziemy i po ile będziemy chcieli na dzisiaj musimy wziąć to co jest zakontraktowane bo w kontraktach jest zasada bierzesz- nie bierzesz ale zapłacić musisz

Jedyne co nam pozostaje to liczyć
Przede wszystkim musi się nam skończyć kaganiec w postaci kontraktu jamalskiego i wtedy będziemy mogli sobie kupować gaz kiedy będziemy i po ile będziemy chcieli na dzisiaj musimy wziąć to co jest zakontraktowane bo w kontraktach jest zasada bierzesz- nie bierzesz ale zapłacić musisz

Jedyne co nam pozostaje to liczyć na niższe stawki po skończeniu zimy bo na dzisiaj raczej bym nie liczył

Rosjanom jak im odejdzie jeden klient to może pojmą , że nie są sami i że na upartego moglibyśmy kupować gaz od Niemców rewersem gdyby cena była atrakcyjna tylko problem , że Niemcom bliżej do Rosji jak do nas

Całą robotę psują też Chińczycy bo kupują w Rosji kupę gazu i podijają cenę 5 mld m3 tylko gazociągiem siła syberii a tych gazociągów jest tam kilka więc import 40 mld m3 gazu to na Chiny żadna nowość

ssmentek
Komentarze pod tekstemi z Tuskiem są poblokowane. bankier.pl bierze chyba kase od PO za tą propagandę.
ajwaj_
Bo Balbina, Morawitz & PISi Boyz to cudotwórcy
""Rachunki nie zdrozeja""

Jednak PISi perukarze, nauczyciele sredniowiecza itd.
dowodza mentalna niespójnosc energetycznych koncernów
men24a
Sasin dzisiaj bełkotał że przez wysoką cenę gazu polska gospodarka straci konkurencyjność. A ja myślałem że wszyscy mają wysoką cenę gazu a nie tylko asiory Polakom taki los zgotowali. Polska już jest bankrutem.
sel
Właśnie zapomniał dodać , że nie wszyscy ,że inni mają tańsze kontrakty i ich nie zerwały barany..Zapominają tez ciągłe informować ,że pieniądze z CO2 Unia dała Polskiemu rządowi, a ci przejedli?, zamiast mieć tani prąd dla Polaków i polskich firm?.
antek10
Pisiory wy juz nie składajcie żadnych projektow - wszystko co robicie jest o kant globusa rozbić. :-))) Jesteście bardzo bardzo mierni - tak wam powiem aby was nie obrazić.
osiemgwiazd
Po co Kaczyński z Morawieckim i Sasinem ciągali Gazprom po sądach arbitrażowych, domagając się cen giełdowych, spotowych, a nie specjalnych, kontraktowych, które za Tuska gwarantowały tanią ciepłą wodę w kranie, gorące kaloryfery i tanie paliwo do produkcji niemal wszystkiego? Teraz Polska PiS kupuje droższy od złota gaz na spocie Po co Kaczyński z Morawieckim i Sasinem ciągali Gazprom po sądach arbitrażowych, domagając się cen giełdowych, spotowych, a nie specjalnych, kontraktowych, które za Tuska gwarantowały tanią ciepłą wodę w kranie, gorące kaloryfery i tanie paliwo do produkcji niemal wszystkiego? Teraz Polska PiS kupuje droższy od złota gaz na spocie i kraj bankrutuje! Brawo Kaczyński! Brawo Jarozbaw! Brawo Sasin! Brawo Morawiecki!

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki