REKLAMA

W tym roku nie poświadczymy dziedziczenia u notariusza

2008-11-13 07:04
publikacja
2008-11-13 07:04
Na poświadczenie dziedziczenia u notariusza będzie trzeba jeszcze poczekać. Krajowa Rada Notarialna testuje dopiero system informatyczny, niezbędny do dokonywania takich czynności.

2 października, kiedy znowelizowane przepisy prawa o notariacie zaczęły obowiązywać, KRN zapowiadała uruchomienie rejestru 18 października. Tymczasem przepisy umożliwiające potwierdzenie nabycia spadku u notariusza nadal pozostają martwe.

– Wątpliwe jest, żeby rejestr ruszył do końca 2008 r. – zapowiada notariusz Lech Borzemski z Krajowej Rady Notarialnej.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie może zrozumieć, dlaczego system jest dopiero testowany. – Ustawodawca przewidział przecież roczne vacatio legis dla zapewnienia prawidłowego przygotowania i funkcjonowania przyjętych rozwiązań – twierdzi Wioletta Olszewska z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Nieporozumienie wynika z tego, że w okresie oczekiwania na wejście w życie ustawy przepis obligujący KRN do utworzenia rejestru formalnie nie obowiązywał.

– Stworzyło to po stronie notariatu bardzo trudną sytuację. KRN mogła w tym czasie dokonywać czynności przygotowawczych, ale na przykład wyłożenie określonych funduszy stało się możliwe dopiero po 2 października 2008 r. – twierdzi Lech Borzemski.

Poza tym ustawa nie wskazała terminu, w jakim rejestr musi zacząć funkcjonować, ani konsekwencji jego nieutworzenia. Jedyną sankcją jest brak możliwości wykonania przepisów ustawy.

Ministerstwo nie pomoże

Problemem jest sposób finansowania rejestru. Parlament uprawnił notariuszy do sporządzania aktów poświadczenia dziedziczenia pod warunkiem stworzenia elektronicznego rejestru. Kosztami jego utworzenia i utrzymania ustawodawca obciążył jednak Krajową Radę Notarialną. Pomysł ten od początku nie podobał się notariuszom, którzy 10 marca 2008 r. skierowali do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisu zobowiązującego KRN do utworzenia sytemu informatycznego.

Dlaczego Ministerstwo Sprawiedliwości nie będzie finansować ze środków publicznych utworzenia przez notariuszy sytemu informatycznego do prowadzenia rejestru? Na jakim etapie są prace nad wprowadzeniem rejestru wg KRN? Jakie będą warunki korzystania z usług notariusza przy poświadczaniu dziedziczenia? Kiedy, mimo poświadczenia notarialnego, sprawa musi trafić do sądu?

Daria Stojak

Więcej: Gazeta Prawna 13.11.2008 (222) - str. 12
Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki