REKLAMA

W polskich sądach giną akta. Nie tylko Biedronia

2019-04-25 04:00
publikacja
2019-04-25 04:00

Najczęściej odnajdują się po wielu miesiącach, bo zostały włożone do akt innej sprawy. Rzadko są kradzione na zamówienie. Zwykle można je odtworzyć - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".

fot. Marek Wiśniewski / / Reuters

Dziennik podaje, że "akta sprawy Roberta Biedronia o znęcanie się i spowodowanie uszczerbku na zdrowiu własnej matki zginęły z Sądu Rejonowego w Krośnie. W sądzie próbowano wyjaśnić, jak do tego doszło". Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", nie udało się to.

Gazeta zapytała Ministerstwo Sprawiedliwości, ile takich przypadków się zdarza każdego roku. Otrzymała odpowiedź, że ministerstwo nie prowadzi takich statystyk.

"Resort powinien się jednak problemem zająć, bo rocznie we wszystkich sądach w kraju giną setki, czasem tysiące akt. Powód? Bałagan, niedopatrzenie, wysłanie akt do biegłych i brak adnotacji. Najsłabszym ogniwem są - jak zwykle - ludzie" - informuje dziennik.

"Większość akt ginie w zaciszu, przez zwykłe niedbalstwo, a zaginięcie wychodzi na jaw po latach, kiedy okazuje się, że akta są akurat potrzebne. Problem towarzyszy polskim sądom od lat. Na razie jednak nie znaleziono sposobu, jak skutecznie ograniczyć to kompromitujące zjawisko" - czytamy w "Rz". 

mgost/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jerloz210935
I co panie ziobro tym się zająć,a nie ustawianiem swoich wiernych ,ale miernych i wojną z Unią.
jacyna2017
No co wy - w naszym sądownictwie wszystko gra!? Tak zapewnia 'specjalna kasta' - gubienie akt, procesy bez końca, kolesiostwo to norma! To obrońcy (swojej i kolesi) KONSTYTUCJI!
Niezła nagonka na Biedronia - nadepnął na odcisk, bo odbiera głosy i jest 'be', trzeba skasować!
pakamera
A co to takiego?Wysokie Sądy nie dopuszczają takiej możliwości.To godzi w ich niezawisłość.
marianpazdzioch
Przede wszystkim kary. Ktoś konkretny powinien chyba odpowiadać za coś tak elementarnego.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki