REKLAMA
WAŻNE

W piątek wchodzi w życie ustawa o książeczkach zdrowia dziecka

2015-08-28 06:24
publikacja
2015-08-28 06:24

W piątek wchodzą w życie przepisy, zgodnie z którymi książeczki zdrowia dziecka staną się elementem dokumentacji medycznej. Wzór nowych książeczek nie jest jeszcze znany - minister zdrowia stosowne rozporządzenie powinien wydać do 28 lutego przyszłego roku.

fot. / / YAY Foto

Zgodnie z nowelą ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta ujednolicone zostaną wzory niektórych rodzajów dokumentacji medycznej, w szczególności wzór książeczki zdrowia dziecka.

Ujednolicenie wzorów dokumentacji medycznej ma umożliwić pełne udokumentowanie przebiegu działań profilaktycznych i leczniczych, szybkie odnajdywanie informacji istotnych dla dalszego leczenia oraz zachowanie wiarygodności tych informacji.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Dzięki nowelizacji ustawy książeczka zdrowia dziecka staje się rodzajem dokumentacji medycznej - zarówno lekarze, jak i rodzice będą mieli łatwy dostęp do historii leczenia dziecka" - powiedział PAP rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który od dawna apelował o wprowadzenie książeczki zdrowia dziecka jako dokumentu państwowego.

Podkreślił, że książeczka pozwoli na gromadzenie i utrwalenie informacji o stanie zdrowia dziecka, przebiegu jego leczenia, szczepieniach, badaniach, zabiegach itp. Dodał, że w książeczce powinny znaleźć się również informacje dotyczące leczenia stomatologicznego czy zaleceń dietetycznych. Jego zdaniem książeczka wymusi konieczność okresowych, szczegółowych badań, czego konsekwencją będzie szybsze leczenie i unikanie wielu tragedii.

"Książeczka zdrowia dziecka jest jednym z elementów szerszego planu działań Rzecznika Praw Dziecka, którego konsekwencją będzie szczelny, spójny i zintegrowany system monitorowania losów dziecka" - powiedział Michalak.

Dotychczas wydawanie książeczki zdrowia dziecka było jedynie elementem dobrej praktyki oddziałów noworodkowych; ich forma i zawartość były różne.

Początkowo posłowie chcieli, aby w ustawie oprócz książeczek zdrowia były również wymienione karty przebiegu ciąży, karty obserwacji porodu, karty zlecenia wykazu zespołu ratownictwa medycznego, karty medycznych czynności ratunkowych, a także karty medycznej lotniczego zespołu ratownictwa medycznego. W trakcie prac nad ustawą zrezygnowano jednak z precyzowania katalogu tych dokumentów, pozostawiając tę decyzję ministrowi zdrowia, by w przyszłości nie było konieczności przygotowywania kolejnej nowelizacji w celu dopisania innych dokumentów.

Biuro Prasy i Promocji MZ poinformowało PAP, że prace nad rozporządzeniem w sprawie dokumentacji medycznej zostały podjęte. Resort nie wskazał jednak, wzory jakich dokumentów - poza książeczką zdrowia - zostaną jeszcze określone. Jak poinformowano, "trwają w tej sprawie analizy i konsultacje". Minister zdrowia jest zobowiązany wydać nowe rozporządzenie nie później niż do 28 lutego 2016 r.(PAP)

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~8890
Znowu ktoś ma zarobić bo książeczki istnieją od kilkudziesięciu lat tylko najczęściej nie uzupełniane. Teraz powstaną dodatkowe na koszt podatnika.
~SAS
A może by tak online dostępne dla wszystkich lekarzy w polsce?
Dyskietka do czytnika i wszystkie dokumenty na laptopa?
Matko, co za kraj - XXI wiek a ci książeczki chcą wprowadzać jak w średniowieczu.

I na to te jełopy żrą moje podatki.....
~Piter13
Po co jakieś książeczki zróbcie porządek tak jak jest na śląsku żadna książeczka tylko dyskietka zdrowia. Przychodzimy do lekarza dyskietka do czytnika i tyle. Tylko w PL tak nie można bo za czytelnie by było i nic nakraść się nie da jak jest porządek.
~Dario
Mam 4 i 5 letnie dziecko maja już książeczki zdrowia dziecka, inna dokumentacja jest jeszcze w przychodniach, a teraz jakieś nowe książeczki. Te barany już nie mają co robić ... jak tak dalej pójdzie to dziecko zanim osiągnie pełnoletność będzie miało kilka książeczek zdrowia plus osobna dokumentacja z rożnych przychodni. Wszędzie Mam 4 i 5 letnie dziecko maja już książeczki zdrowia dziecka, inna dokumentacja jest jeszcze w przychodniach, a teraz jakieś nowe książeczki. Te barany już nie mają co robić ... jak tak dalej pójdzie to dziecko zanim osiągnie pełnoletność będzie miało kilka książeczek zdrowia plus osobna dokumentacja z rożnych przychodni. Wszędzie tylko część wpisów. Aby mieć całą dokumentację dziecka trzeba będzie chodzić do lekarza z workiem różnej maści dokumentów. Trzeba sobie kupić pickupa, aby na pace wozić dokumentację. Biurokratyzacja zabija ten kraj !!!

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki