REKLAMA

Od 1 września kolejne zmiany uszczelniające system podatkowy

2019-09-01 07:21, akt.2019-09-02 08:44
publikacja
2019-09-01 07:21
aktualizacja
2019-09-02 08:44

W niedzielę wchodzą w życie kolejne zmiany uszczelniające system podatkowy; obejmują m.in. utworzenie tzw. białej listy - bazy z informacjami o podatnikach VAT, nowe zasady wystawiania faktur na podstawie paragonów czy ograniczenia zwolnień z VAT w handlu internetowym.

/ fot. Krzysztof Pacula / FORUM

W uzasadnieniu przygotowanych przez resort finansów przepisów tłumaczono, że zakładają one dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, mają zapewnić większą stabilność wpływów z podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. Zaproponowano także rozwiązania zapobiegające unikaniu płacenia podatków.

Wchodząca w życie 1 września br. nowelizacja ustawy o VAT wyłącza możliwość korzystania ze zwolnienia VAT przez część podatników. Chodzi o firmy handlujące w internecie niektórymi towarami wrażliwymi na oszustwa, np. kosmetykami, sprzętem elektronicznym i elektrycznym, RTV i AGD. Ze zwolnienia nie będą też korzystać podatnicy dokonujący sprzedaży hurtowej i detalicznej części do pojazdów samochodowych i motocykli oraz firmy świadczące usługi ściągania długów.

Nowe regulacje obejmują też zasady wystawiania faktur, których podstawą jest paragon fiskalny, oraz zasady korzystania z takich faktur. Faktura będzie mogła być wystawiona wyłącznie do paragonu posiadającego NIP nabywcy.

Od niedzieli obowiązują też przepisy przewidujące utworzenie jednej bazy podatników VAT, tzw. białej listy. Ma ona ułatwić firmom weryfikację kontrahentów, co - zdaniem MF - powinno przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego.

W rejestrze znajdą się informacje zawarte do tej pory w dwóch wykazach: podatników, których naczelnik urzędu skarbowego nie zarejestrował lub którzy zostali wykreśleni z rejestru jako podatnicy VAT; oraz podatników, których rejestracja została przywrócona. Wykaz zostanie rozszerzony o podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT, czyli o dane dotyczące statusu podatników VAT czynnych i zwolnionych z tego podatku.

Baza ma być prowadzona przez szefa KAS w postaci elektronicznej na stronie resortu finansów - będzie aktualizowana na bieżąco, tj. w każdy dzień roboczy, raz na dobę.

Wśród danych o podatnikach zawartych w rejestrze znajdą się m.in. numery ich rachunków rozliczeniowych wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym. Przelewów przekraczających kwotę 15 tys. zł na rachunki inne niż wskazane w wykazie nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Ponadto nabywca zostanie objęty tzw. solidarną odpowiedzialnością za zaległości podatkowe dostawcy - w części VAT proporcjonalnie przypadającej na daną transakcję.

Dla weryfikacji, czy rachunek kontrahenta znajduje się w wykazie, decydujący będzie dzień zlecenia przelewu bankowi lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, a nie dzień obciążenia rachunku nabywcy bądź uznania rachunku sprzedawcy. Firma nie poniesie również konsekwencji przelewu na inny rachunek niż zamieszczony w rejestrze w sytuacji, gdy kontrahent poda w zgłoszeniu identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym nieaktualny lub błędny rachunek. Wyłączenie z kosztów nie zostanie też zastosowane, gdy podatnik dokona zapłaty na rachunek inny niż zawarty w wykazie, ale powiadomi o tym fiskusa w terminie trzech dni od dnia zlecenia przelewu.

Ponadto nowelizacja zakłada wprowadzenia nowej definicji pierwszego zasiedlenia. Zgodnie z nią do pierwszego zasiedlenia dochodzi nie tylko na skutek oddania budynku, budowli lub ich części do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi, ale również rozpoczęcia użytkowania ich na potrzeby własne. Wprowadzona zmiana, jak tłumaczono, usunie niezgodność obecnie obowiązującej definicji z przepisami unijnymi.

1 września to także jedna z granicznych dat, jeśli chodzi o stosowanie kas fiskalnych. Od tego dnia nie będzie można kupić kas z papierowym zapisem kopii paragonu. 

Autor: Marcin Musiał

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (19)

dodaj komentarz
mul_roboczy
Czyli już uściślili to co było udręką przedsiębiorców od lat - jak twój dostawca / kontrahent nie zapłaci vatu ściągną go z Ciebie :

"Ponadto nabywca zostanie objęty tzw. solidarną odpowiedzialnością za zaległości podatkowe dostawcy - w części VAT proporcjonalnie przypadającej na daną transakcję.
Czyli już uściślili to co było udręką przedsiębiorców od lat - jak twój dostawca / kontrahent nie zapłaci vatu ściągną go z Ciebie :

"Ponadto nabywca zostanie objęty tzw. solidarną odpowiedzialnością za zaległości podatkowe dostawcy - w części VAT proporcjonalnie przypadającej na daną transakcję."

Dziękujemy i liczymy na dalszą "pomoc" dla mśp
marxs
jak tylko PIS wygrał wybory natychmiast zlikwidowałem swoją firmę bo już wtedy wiedziałem co mnie pod ich nierządami czeka mój kumpel który mnie z tego powodu wyśmiewał teraz jest ścigany przez ZUSy i USy ma prawie 100 tys. zł długu wobec nich i nie popłacone faktury od kontrahentów a tak zapewniał mnie jaka to wspaniała jak tylko PIS wygrał wybory natychmiast zlikwidowałem swoją firmę bo już wtedy wiedziałem co mnie pod ich nierządami czeka mój kumpel który mnie z tego powodu wyśmiewał teraz jest ścigany przez ZUSy i USy ma prawie 100 tys. zł długu wobec nich i nie popłacone faktury od kontrahentów a tak zapewniał mnie jaka to wspaniała ,świetlana przyszłość czeka go i jego firmę za PIS
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
marxs
nawet nie wiesz bo widzę że nie jesteś zbyt kumaty z tego co czytam ,że naPISałeś najprawdziwszą prawdę rzeczywiście trzeba rozszczelnić system podatkowy(czytaj PISie złodziejstwo) a kasę z rozszczelnienia przekazać ludziom bo wtedy kasa zostanie wydana racjonalnie(w większosci) jak kasa zostanie w łapach sprzedajnych nawet nie wiesz bo widzę że nie jesteś zbyt kumaty z tego co czytam ,że naPISałeś najprawdziwszą prawdę rzeczywiście trzeba rozszczelnić system podatkowy(czytaj PISie złodziejstwo) a kasę z rozszczelnienia przekazać ludziom bo wtedy kasa zostanie wydana racjonalnie(w większosci) jak kasa zostanie w łapach sprzedajnych PISów to zostanie wydana na nowe Możejki,gazoporty czy zakup amerykańskiego złomu wojskowego do zabijania ludzi
A WIĘC NALEŻY GŁOSOWAĆ NA TYCH CO ROZSZCZELNIĄ SYSTEM PODATKOWY
karbinadel
Wprowadzane zmiany nie mają żadnego bezpośredniego przełożenia na zwiększenie wpływów podatkowych. Służą jedynie dalszemu gnębieniu przedsiębiorców biurokracją oraz ich zastraszaniu poprzez stworzenie wrażenia, że państwo ich kontroluje na każdym kroku
glos_rozsadku
będą nowe miejsca pracy dla rodzin urzędników
grzegorzkubik
Im więcej ściganą podatku VAT tym większa szansa na obniżkę podatków. Najpierw wszyscy muszą zapłacić podatki by wszystkim obniżyć. A nie, że jeden sprzedaje śliwki bez kasy fiskalnej a inne dokłada się do budowy dróg i łatania dziur po których jeździ ten co nie płaci podatków. Będzie więcej kasy w budżecie Im więcej ściganą podatku VAT tym większa szansa na obniżkę podatków. Najpierw wszyscy muszą zapłacić podatki by wszystkim obniżyć. A nie, że jeden sprzedaje śliwki bez kasy fiskalnej a inne dokłada się do budowy dróg i łatania dziur po których jeździ ten co nie płaci podatków. Będzie więcej kasy w budżecie to podatki polecą w dół.
jes
To jak to jest grzesiu, że tak uszczelniają a podatki rosną z miesiąca na miesiąc. Jakiś paradoks? Czy bezczelnie oszukują?
marxs
Im więcej ściganą podatku VAT tym więcej nakupią hamerykańskiego złomu do zabijania ludzi (a przecie to PISie katolki łone kochaja bliźniego swego jak siebie samego) z dodatkowych PISowskich wpływów z VAT zwykłemu obywatelowi nic nie przyjdzie lepiej jak ten VAT zostanie w kieszeni właśnie tych obywateli
ps.a co
Im więcej ściganą podatku VAT tym więcej nakupią hamerykańskiego złomu do zabijania ludzi (a przecie to PISie katolki łone kochaja bliźniego swego jak siebie samego) z dodatkowych PISowskich wpływów z VAT zwykłemu obywatelowi nic nie przyjdzie lepiej jak ten VAT zostanie w kieszeni właśnie tych obywateli
ps.a co do śliwek co roku sprzedawałem nadwyżki mam kilka drzew w tym roku po raz pierwszy nic bo szkoda mi czasu na zbieranie,szkoda zdrowia na pracę w upale do tego doliczyć paliwo i wychodzi wielkie.........tak że jak widzisz sprzedaż śliwek w tym PISowskim (K)Raju nawet bez podatku jest zupełnie nieopłacalna lepiej siedzieć pod płotem i pić zimnego browara jak reszta klienteli spod znaku 500+ i czekać aż to wszystko........

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki