REKLAMA

W fabryce Mercedes-Benz w Jaworze znajdzie pracę tysiąc osób

2018-06-22 14:58
publikacja
2018-06-22 14:58

Tysiąc osób znajdzie zatrudnienie w budowanej w Jaworze na Dolnym Śląsku fabryce silników Mercedes-Benz. W piątek na budowie zakładu niemieckiego koncernu Daimler AG zawieszono symboliczną wiechę. Inwestycja, warta ok. 500 mln euro, ma być ukończona w 2019 r.

fot. Mateusz Włodarczyk / / ZUMA Wire

Wcześniej władze Daimler AG zapowiadały, że w jaworskiej fabryce prace znajdzie 500 osób. W piątek podczas uroczystości zawieszenia wiechy Marcus Schaefer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw, poinformował, że obecne plany dotyczące zatrudnienia mówią o tysiącu osób.

W kolejnych latach nadal będziemy inwestować w rozwój tej fabryki. To inteligentna fabryka, w której będą wykorzystywane najnowsze technologie - mówił Schaefer. Dodał, że fabryka w Jaworze w przyszłości nie będzie emitować CO2. Jej zasilanie w całości będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii - mówił.

Obecna na uroczystości zawieszenia wiechy minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że Polska jest fabryką Europy. W ubiegłym roku na trzy miejsca pracy stworzone w przemyśle dwa zostały stworzone w Polsce. Polska jest dziś hubem sektora motoryzacyjnego, tego tradycyjnego, ale też tego, który szuka nowych technologicznych rozwiązań - podkreśliła minister.

Dodała, że Polska dziś konkuruje nie kosztami pracy, ale jakością pracowników. Inwestorzy wybierają Polskę, bo są tu wybitni inżynierowie, którzy są w stanie dostarczać najlepszych rozwiązań - mówiła.

Emilewicz podkreśliła, że kierowany przez nią resort wspiera rozwój przedsiębiorczości i reindustrializacji Polski. Chcemy wspierać budowę konkurencyjności, nie tylko polskiej, ale i europejskiej gospodarki. Dziś europejska rodzina musi konkurować nie między sobą, ale z gospodarkami, które nie czekają z USA z Chinami, z Azją - mówiła minister.

Prezes Mercedes-Benz Manufacturing Poland Andreas Schenkel poinformował, że w fabryce zatrudnionych jest 113 osób, a na placu budowy codziennie pracuje 900 osób. Jesienią rozpoczniemy montaż maszyn w hali, na której dziś zawisła wiecha. Za rok zaś ruszamy z produkcją silników - mówił.

Kamień węgielny pod budowę fabryki wmurowano w czerwcu ubiegłego roku, a właściwe prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu.

Zgodnie z planami, budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok. Fabryka mercedesa w Jaworze ma zatrudnić około 1000 osób. Ponad 20 procent stanowić będą inżynierowie oraz pracownicy z wyższym wykształceniem, pozostałą część załogi będą tworzyć pracownicy produkcji.

Na pierwszy etap inwestycji niemiecki koncern Daimler AG chce przeznaczyć ok. 500 mln euro.

Fabryka powstanie na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3). To obszar, który jest częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park". Teren przeznaczony pod inwestycje liczy tu ponad 460 hektarów.

W zakładzie w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin, badane w rzeczywistych warunkach drogowych a nie jak dotąd - w warunkach laboratoryjnych.

Będzie to pierwszy zakład produkcyjny Mercedesa w Polsce.

autor: Piotr Doczekalski

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ajwaj
Mercedes jest w niebezpieczenstwie i montownie tez..
Ostrzezenie o przychodach itp

Na poczatek leca filie i montownie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
wektorwg
Blisko granicy wyrazie co....

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki