REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Leszek Czarnecki powinien zostać aresztowany? Sąd zdecyduje

2021-04-08 05:51
publikacja
2021-04-08 05:51

W czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie rozpozna zażalenie prokuratury na decyzję sądu rejonowego, który w grudniu ub.r. nie uwzględnił wniosku oskarżyciela publicznego o tymczasowe aresztowanie Leszka Czarneckiego. Prokuratura jest zdania, że biznesmen się ukrywa.

Leszek Czarnecki powinien zostać aresztowany? Sąd zdecyduje
Leszek Czarnecki powinien zostać aresztowany? Sąd zdecyduje
fot. Piotr Małecki / / FORUM

8 kwietnia o godz. 9.30 Sąd Okręgowy w Warszawie rozpozna zażalenie prokuratury na decyzję Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia, który w grudniu 2020 r. nie uwzględnił wniosku oskarżyciela publicznego o tymczasowe aresztowanie Leszka Czarneckiego. Sąd rejonowy uznał, że istnieje prawdopodobieństwo popełnienia przez biznesmena zarzucanego mu czynu, ale nie wyrażono zgody na zastosowanie wobec niego najsurowszego środka zapobiegawczego z uwagi na brak podstaw do twierdzenia, że Czarnecki miałby ukrywać się lub mataczyć w sprawie.

Jak przekazał PAP jeden z obrońców Czarneckiego, mecenas Jakub Wende, do sądu wpłynęło zażalenie także drugiej strony postępowania. "Nie kwestionujemy rozstrzygnięcia sądu co do zastosowania środka zapobiegawczego, gdyż uznajemy ze ja słuszne. Kwestionujemy uzasadnienie rozstrzygnięcia, bowiem uważamy, że przedstawione przez prokuraturę tezy i dowody na ich poparcie nie uzasadniają popełnienia przez pana Leszka Czarneckiego przestępstwa" – powiedział adwokat.

W lipcu ub. r. prokuratura wydała postanowienie o przedstawieniu Czarneckiemu zarzutów w związku z tzw. aferą GetBack, ale nie zostały mu one formalnie ogłoszone, bo biznesmen przebywa za granicą. Prokuratura uważa, że Czarnecki jako "Przewodniczący Rady Nadzorczej Idea Bank S.A. oraz osoba faktycznie nim zarządzająca, poprzez wyrażanie zgody umożliwił zorganizowanie i prowadzenie sprzedaży obligacji GetBack S.A. w sieci Idea Bank S.A., za pośrednictwem którego obligacje GetBack S.A. nabyło blisko 2000 osób za kwotę 731 mln zł. Klienci Idea Bank byli systemowo wprowadzani w błąd, co do bezpieczeństwa zainwestowanych środków, właściwości nabywanego instrumentu finansowego i jego ekskluzywności". Dystrybucja obligacji za pośrednictwem Idea Banku była prowadzona bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

"Wobec błędnej decyzji sądu rejonowego, który nie zastosował wnioskowanego przez prokuraturę aresztu, podejrzany w dalszym ciągu ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości i ma możliwość wpływania na świadków i podejrzanych w sprawie tzw. afery GetBack w celu ukrycia swojego udziału w przestępczym procederze dystrybucji obligacji GetBack w kierowanym przez niego Banku" – stwierdził rzecznik Prokuratury Regionalnej, prok. Marcin Saduś.

Oskarżyciel publiczny podkreśla brak woli stawiennictwa Czarneckiego przed sądem lub prokuratorem oraz zdrowotne przesłanki uniemożliwiające biznesmenowi podróże pomiędzy Monako, gdzie mieszka, a Polską. Według prokuratury jest to "cwaniactwo procesowe" oraz "chęć instrumentalnego wpływania na opinię sądu poprzez sugerowanie, że podejrzany nie może się stawić w sądzie z przyczyn zdrowotnych".

"Brak postanowienia o tymczasowym aresztowaniu uniemożliwi wystawianie za podejrzanym listu gończego i Europejskiego Nakazu Aresztowania. Faktycznie spowoduje zaś, że Leszek Cz. w najbliższym czasie nie poniesie odpowiedzialności za zarzucane mu przestępstwa" – podsumował prok. Saduś.

Portal rmf24.pl podał w październiku, że Prokuratura Regionalna dokonała zabezpieczeń na znaczną kwotę na mieniu Leszka Czarneckiego. "Kwota jest niebagatelna, robi wrażenie, jednak jest niższa niż suma szkody wyrządzonej klientom banku" - podał portal. Z informacji nieoficjalnych źródeł PAP wynika, że może to być równowartość kwoty rzędu kilkudziesięciu, nawet do stu milionów złotych. W sprawie tzw. afery GetBack prokuratura zabezpieczyła w sumie od wszystkich podejrzanych mienie, gotówkę, obligacje itp. o wartości 400 mln zł.

Śledztwo w sprawie tzw. afery GetBack zostało wszczęte 24 kwietnia 2018 r. po zawiadomieniach przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Postępowanie dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji. Straty szacuje się nawet na 2,6 mld zł. (PAP)

Autorka: Hanna Dobrowolska

hd/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (7)

dodaj komentarz
fletcherznarodowego
Nie wiem o co chodzi w sprawie Czarneckiego. Jego Getin Bank akurat działa bardzo dobrze. Nawet teraz w trakcie pandemii oferuje dobre warunki produktów finansowych.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pstrzezek
Ale za to wspiera tych marnych i mizernych jak Obajtek. Wystarczy być po dobrej stronie i kurek z kasą jest otwarty. Tak jak mówisz, komuna forever
grzegorzkubik
Te 40 baniek to miało być napisane na karteczce i tek karteczki do dziś nie ma zatem Pan Leszek sobie wymyślił aferę. Pan Leszek należy do tzw. "elity" III RP. Polisolokaty i inne przekręty z naciąganiem ludzi na klasę to jego sprawa.
pstrzezek
Wyprany grześ znowu w obronie jedynej słusznej partii. Jak ciebie złapią za rękę to też powiesz że nie twoja ręka. Biznesmen nie chciał grać po stronie pazernych polityków to teraz będzie gnojony.Te 40 baniek jest nagrane. Chrzanowski stracił przez to robotę. Ale jak PiS pluje ci w twarz to i tak powiesz że to wiosenny deszczyk
demeryt_69
A wystarczyło dać te 40 baniek szefowi KNF-u :)

Walka z 'układem' wciąż trwa w głowie paranoika - cyrk!
momotaro
Biznesmem Leszek Czarnecki.Dobre.

Powiązane: Afera GetBack

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki