REKLAMA

W ciągu ostatnich dwóch lat liczba Białorusinów w Polsce wzrosła o połowę

2021-04-13 15:27
publikacja
2021-04-13 15:27
fot. Wojciech Krynski / Forum

Liczba obywateli Białorusi posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce przekroczyła 30 tys. osób; w ciągu ostatnich dwóch lat grupa ta wzrosła o ok. 50 proc. - poinformował PAP rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak.

Z informacji przekazanych PAP przez UdSC wynika, że większość Białorusinów przebywających w Polsce dysponuje zezwoleniami na pobyt stały wydanymi w związku z polskim pochodzeniem i Kartą Polaka. Zwykle są to osoby młode.

Z nieco ponad 30 tys. obywateli Białorusi posiadających ważne karty pobytu ok. 64 proc. to osoby w przedziale wiekowym 18–40 lat; dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia stanowią nieco ponad 11 proc., zaś osoby powyżej 40 lat – ok. 25 proc. Nieznacznie przeważają mężczyźni – 16,9 tys. osób, w porównaniu do 13,5 tys. kobiet.

"Rozmieszczenie terytorialne Białorusinów osiedlających się w Polsce jest nierównomierne. Najczęściej wybieranymi regionami są województwa: mazowieckie – 34 proc. osób, podlaskie – 20 proc., lubelskie – 8 proc., pomorskie – 7 proc. oraz małopolskie – 6 proc." - poinformował Jakub Dudziak z UdSC.

Dodał, że nieco ponad 20 tys. Białorusinów dysponuje zezwoleniami na pobyt stały. Podstawą ich wydania było głównie posiadanie polskiego pochodzenia, w tym Karty Polaka.

"Systematycznie rośnie także liczba wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. Obecnie takie dokumenty posiada prawie 10 tys. obywateli Białorusi. W zdecydowanej większości są one wydawane w związku z podejmowaniem pracy – ok. 70 proc. spraw" - przekazał Dudziak.

Urząd do Spraw Cudzoziemców poinformował ponadto, że od ubiegłorocznych wyborów prezydenckich na Białorusi, wzrosła również liczba osób ubiegających się w Polsce o przyznanie statusu uchodźcy. Od sierpnia 2020 r. do końca marca 2021 r. tego typu wnioski złożyło ponad 630 Białorusinów.

Dane przekazane przez UdSC nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo na podstawie wiz. Nie obejmują również zezwoleń na pobyt czasowy, których okres ważności został tymczasowo wydłużony ze względu na wprowadzenie stanu epidemii.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ jann/

Źródło:PAP
Tematy

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
darius19
cos im wzorowe demokracje wschodnie, nie lezą...
marxs
oni Białorusini tu u nas leją ciepłym .... i na łukaszenkę i na bantustan Woland najważniejsza jest darmowa kasa na utrzymanie i stypendia za to od czasu do czasu pokrzyczą na ulicach

Powiązane: Imigranci w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki