W Zielonej Górze otwarto Centrum Analityki KGHM

2020-07-09 12:41
publikacja
2020-07-09 12:41
KGHM

W Zielonej Górze odbyło się w czwartek otwarcie nowej spółki KGHM Centrum Analityki, należącej do grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. Celem jej działalności będzie analiza i opracowywanie danych, jakimi dysponuje cały koncern.

Prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński powiedział, że branża hutnicza i górnicza w coraz większym zakresie stosuje nowoczesne technologie i gromadzi ogromne ilości danych dotyczących procesu produkcyjnego, jak i innych zdarzeń.

Wskazywał, że w samej Hucie Głogów znajduje się 300 tys. różnego rodzaju czujników, które generują 150 mld rekordów danych i zapisów, które trzeba analizować.

„Takich danych jest mnóstwo w całej firmie. Spółka (KGHM Centrum Analityczne - PAP) powstała po to, żeby zajmować się ich przetwarzaniem, analizą oraz wyciąganiem wniosków związanych potem z wdrożeniami w produkcji, w sposobie produkcji, w sposobie konserwacji maszyn, sposobie prowadzenia działań serwisowych, czyli generalnie po to, żeby oszczędzać pieniądze” – powiedział Chludziński.

Prezes KGHM mówił, że początkowo spółka KGHM Centrum Analityczne będzie zatrudnia około 20 pracowników, a z czasem ich liczba ma wzrosnąć do kilkudziesięciu. Zapleczem kadrowym dla spółki mają być absolwenci Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W czwartkowym wydarzeniu wziął udział m.in. szef kancelarii premiera, minister Michał Dworczyk. Ocenił, że nowa spółka z czasem stanie się jedną z najistotniejszych w grupie KGHM. Wyjaśnił, że przetworzona informacja w dzisiejszym świecie jest najcenniejsza.

„Te działania, które podejmuje spółka (KGHM Polska Miedź – PAP), wpisują się w rządową strategię budowy Polski i rozwoju Polski jako kraju nowoczesnego, jako kraju, którego wizytówką mają być nowoczesne technologie, mają być innowacje, mają być dobrze płatne stanowiska pracy” – powiedział Dworczyk.

Z kolei szef gabinetu politycznego premiera, minister Krzysztof Kubów zaznaczył, że to pierwsza firma z grupy kapitałowej KGHM otwarta na ternie woj. lubuskiego. Ocenił, że KGHM to przedsiębiorstwo z ugruntowaną pozycja na rynku, a otwarcie przez nią nowej spółki stwarza możliwość funkcjonowania różnych startupów oraz rozwoju nowoczesnych technologii nie tylko w Lubuskiem, ale i w kraju.

„To jest bardzo ważne, że działamy w tym kierunku i stajemy się, i będziemy - zakładam – stawać się liderem w Europie, jeśli chodzi o nowe technologie, digitalizację, o to wszystko, co jest związane z nowymi technologiami” – powiedział Kubów. Pogratulował prezesowi KGHM za „odważną” decyzję o powołaniu nowej spółki, gdyż to pokazuje, że KGHM rozwija się i wyznacza trendy.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak powiedział, że w regionie inwestycje KGHM były długo wyczekiwane. Dodał, że liczy na kolejne. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki