REKLAMA

W VIII najwyższy wynik wypracowały fundusze akcji amerykańskich

2020-09-02 16:28
publikacja
2020-09-02 16:28
fot. Monster Ztudio / Shutterstock

W sierpniu najwyższą średnią stopę zwrotu, na poziomie 6,3 proc., wypracowała grupa funduszy akcji amerykańskich - poinformowały Analizy .pl w sierpniowym raporcie, dotyczącym podsumowania miesięcznych stóp zwrotu w polskich funduszach.

"To był najlepszy sierpień na amerykańskim rynku akcji od lat 80. ubiegłego wieku, z czego skorzystali klienci funduszy inwestujących w takie spółki jak Apple, Facebook czy Amazon

Amerykańskie indeksy akcji – Dow Jones Industrial Average i S&P 500 wzrosły w sierpniu po przeszło 7 proc., jeszcze mocniej wzrósł technologiczny Nasdaq" - napisano w raporcie.

"Za nami sezon wynikowy w Stanach Zjednoczonych i giganci technologiczni, tacy jak Amazon, Apple, Alphabet, Facebook czy Microsoft pokazali świetne wyniki za drugi kwartał. Dość powiedzieć, że kapitalizacja tylko tych firm jest obecnie wyższa niż kapitalizacja wszystkich spółek z głównych indeksów giełdowych Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii" - dodano.

Analitycy ocenili, że rynkom akcji wciąż sprzyja gołębia polityka banków centralnych – stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych i w Europie pozostaną niskie prawdopodobnie na wiele kolejnych kwartałów.

"Do tego Fed zapowiedział zmianę podejścia do realizacji celu inflacyjnego na poziomie 2 proc. Amerykański bank centralny pozwoli inflacji pozostać na poziomie wyższym +przez jakiś czas+, jeżeli wcześniej inflacja była istotnie niższa. To duża zmiana, która może wpłynąć na wyższe oczekiwania inflacyjne i ruszyć +ospałą+ inflację z miejsca (Fed od 15 lat nie może zrealizować swojego celu)" - wskazano.

Na czele sierpniowego zestawienia wyników znalazły się fundusze akcji amerykańskich (+6,3 proc.) i fundusze akcji globalnych rynków rozwiniętych (+4,6 proc.), które tradycyjnie dużą część portfela mają ulokowane właśnie w spółkach z USA. Skarbiec Top Brands i Esaliens Okazji Rynkowych to dwa fundusze o najwyższych stopach zwrotu w sierpniu ze wspomnianych dwóch grup (kolejno +10,3 proc. i +9,1 proc.). Dobre wyniki wypracowało wiele funduszy akcji polskich małych i średnich spółek (średnio +3,3 proc.).

"W sierpniu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, aktywni byli inwestorzy indywidualni, dzięki którym rosły notowania m.in. tzw. spółek covidowych, korzystających na pandemii. Wszystkie fundusze z tej grupy wypracowały w sierpniu zysk, a najlepiej poradził sobie Investor Top 25 Małych Spółek" - podano.

"Dobre nastroje na rynkach w sierpniu podtrzymywały krzepiące informacje dotyczące leków i szczepionek przeciw Covid-19. Wszystkie te informacje sprzyjały funduszom z dużym udziałem akcji rynków rozwiniętych. Gorzej było w funduszach dłużnych skarbowych, na przykład globalnych, które średnio uzyskały wynik w okolicy zera. Komunikat Fed w sprawie bardziej elastycznego podejścia do celu inflacyjnego spowodował wzrost rentowności obligacji skarbowych w USA i innych krajach, a więc spadek cen obligacji wyemitowanych wcześniej" - dodano.

Na dole tabeli wyników uplasowały się fundusze rynku surowców, a dokładnie metali szlachetnych - lider lipcowego zestawienia.

"To efekt przeceny na rynku złota – na początku sierpnia notowania kruszcu z impetem przebiły poziom 2000 dolarów za uncję, jednak potem oddały część tego wzrostu. Na samym końcu zestawienia znalazły się fundusze akcji tureckich. Ten kraj ma olbrzymie problemy z utrzymaniem stabilności waluty i staje się coraz mniej wiarygodny w oczach dużych inwestorów głównie ze względu na niestabilną sytuację polityczną" - wskazano. (PAP Biznes)

kk/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki