REKLAMA
WEBINAR

W Szwecji prezentem roku 2020 jest kuchenka turystyczna

2020-12-24 20:16
publikacja
2020-12-24 20:16

W Szwecji na świąteczny prezent roku 2020 w plebiscycie Instytutu Badania Handlu (HUI) wybrano kuchenkę turystyczną. W związku z pandemią koronawirusa i ograniczeniem podróży wzrosło zainteresowanie wypoczynkiem na łonie natury.

W Szwecji prezentem roku 2020 jest kuchenka turystyczna
W Szwecji prezentem roku 2020 jest kuchenka turystyczna
/ hui.se

"W tym roku na nowo odkryliśmy turystykę krajową, a wizyty w restauracjach zamieniliśmy na potrawy przygotowywane na świeżym powietrzu przy pomocy kuchenki turystycznej" - stwierdził w uzasadnieniu dyrektor HUI, Jonas Arnberg.

Według eksperta w mijającym roku odnotowano w Szwecji wzrost sprzedaży detalicznej sprzętu sportowego oraz turystycznego, choć inne branże przeżywały kryzys. Rok 2020 był także stosunkowo dobry dla kempingów, a wiele szlaków pieszych oraz górskich odnotowało rekord odwiedzin.

Niespodziewany wzrost zamówień o ponad 50 proc. odczuł najstarszy szwedzki producent palników turystycznych Trangia. Ta niewielka rodzinna firma z regionu Jaemtland zatrudniła dodatkowych 20-30 osób, aby sprostać zwiększonym zamówieniom.

Moda na kuchenki turystyczne wywołała zapotrzebowanie na przepisy kulinarne. Mieszkanka Sztokholmu Linda Klasson wpadła na pomysł organizacji kursów gotowania na łonie natury. Pierwsze lekcje, podczas których uczestnicy przygotują w lesie trzydaniowy posiłek, mają odbyć się wiosną.

Według HUI trend polegający na odwiedzaniu natury w gronie najbliższych zamiast korzystania z wycieczek grupowych utrzyma się również w 2021 roku.

Plebiscyt na prezent roku organizowany jest w Szwecji od 30 lat. Zabawa opiera się nie tylko na danych sprzedażowych, ale również trendach charakteryzujących dany rok. Według przyjętych kryteriów przedmiot, polecany jako upominek pod choinkę, powinien być nowością lub na nowo wzbudzać zainteresowanie.

Świątecznym prezentem w 2019 roku było pudełko z przegródkami służące do odkładania przez domowników smartfonów. W 2018 roku wygrała używana odzież, a w 2017 roku elektryczna hulajnoga.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ jo/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki