W Strefie Gazy powstanie fabryka Coca-Coli

W zniszczonej wojną palestyńskiej Strefie Gazy powstanie fabryka Coca-Coli. Amerykański koncern uzyskał już zgody zarówno Palestyńczyków jak i władz Izraela i wkrótce rozpocznie budowę.

W Strefie Gazy powstanie fabryka Coca-Coli (fot. RICHARD B. LEVINE / EastNews)

Według informacji władz koncernu, budowa rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu. Początkowo, nowa fabryka ma zatrudnić kilkuset Palestyńczyków z Gazy, ale docelowo pracę mają tam znaleźć 3 tysiące osób. Palestyńskie władze chcą w ten sposób poprawić sytuację ekonomiczną zniszczonej wojną Gazy i zmniejszyć panujące tam ogromne bezrobocie.

Zgodę na inwestycję wydały już wojskowe władze Izraela, które są odpowiedzialne za wpuszczanie na teren Gazy ciężarówek z materiałami budowlanymi. Izrael ma nadzieję, że fabryka Coca-Coli i nowe miejsca pracy zmniejszą poparcie mieszkańców Gazy dla Hamasu i innych organizacji, uważanych przez izraelskie władze za terrorystów.

Nowa fabryka będzie drugą na terenach palestyńskich. Pierwsza powstała w Ramallah na Zachodnim Brzegu i to stamtąd produkty koncernu trafiały do tej pory do Strefy Gazy.

Palestyńska Strefa Gazy to jeden z najbardziej zaludnione miejsce na świecie. Utrzymuje się głównie dzięki pomocy ONZ oraz Iranu, Turcji i Kataru. Nie ma wiarygodnych danych dotyczących bezrobocia, ale 7 lat temu miało ono wynosić 40 procent. Eksperci twierdzą jednak, że po trzech wojnach z Izraelem, obecnie jest ono znacznie wyższe.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/Ynet/JPost/pbp

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne