REKLAMA

W Rzeszowie szczepiono preparatem J&J? "Taka działalność byłaby nielegalna"

2021-04-09 09:39
publikacja
2021-04-09 09:39

Narodowy Fundusz Zdrowia zweryfikuje informację dotyczącą rzekomych szczepień w Rzeszowie szczepionką firmy Johnson & Johnson. Taka działalność byłaby nielegalna i wymagała zawiadomienia prokuratury - stwierdził w piątek w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

W Rzeszowie szczepiono preparatem J&J? "Taka działalność byłaby nielegalna"
W Rzeszowie szczepiono preparatem J&J? "Taka działalność byłaby nielegalna"
fot. Adam Guz / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

W rozmowie poruszono wątek doniesień medialnych, że w Rzeszowie osoby szczepione są preparatem Johnson & Johnson, który ma być dostarczony do Polski dopiero w przyszłym tygodniu. Minister zaznaczył, że sprawę zweryfikuje NFZ, "bo taka działalność byłaby nielegalna".

"Takie działanie byłoby sprowadzeniem zagrożenia dla pacjentów i podlega zawiadomieniu do prokuratury" - dodał.

Wcześniej zaznaczył, że w Polsce nie ma innych preparatów do szczepień niż te z rządowego programu szczepień. "Takie szczepienia (poza rządowym programem - PAP) mogłyby być dopuszczone w ramach programu badań klinicznych, które organizuje nie rząd, ale producenci szczepionek" - wyjaśnił.

Zaznaczył, że w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych jest wniosek ze strony firmy Johnson & Johnson o dopuszczenie protokołu badań, ale "nie ma w tej chwili żadnego badania klinicznego, które by dopuszczało szczepienie J&J".

Minister powiedział też, że 24 kwietnia skorzysta z okazji zapisania na szczepienie. Tego dnia odbywać się będzie, zgodnie z harmonogramem szczepień, rejestracja rocznika 1973.

Zaznaczył dalej, że jeśli będzie okazja zaszczepienia się AstraZeneką, to "jak najbardziej". "Nie mam z tym problemu" - powiedział.

"Po pewnym kryzysie, jaki miał miejsce po pierwszych doniesieniach na temat ewentualnej relacji między zakrzepicą a szczepieniem było dość dużo wyhamowanie zgłoszeń, ale w tej chwili tych zgłoszeń mamy dużo. Kolejnego komunikaty EMA potwierdzały to bezpieczeństwo".

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w środę, że korzyści ze stosowania szczepionki firmy AstraZeneca w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych. Potwierdziła jednocześnie, że jako bardzo rzadkie skutki uboczne tego preparatu powinny być wymienione zakrzepy krwi.(PAP)

autorka: Klaudia Tochała

tor/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki