REKLAMA

W Rosji spadło wydobycie ropy i gazu w 2020 roku

2021-01-12 13:30
publikacja
2021-01-12 13:30
fot. Polina Petrenko / Shutterstock

W Rosji w 2020 roku spadło wydobycie ropy i gazu, co częściowo jest efektem porozumienia z OPEC o redukcji wydobycia wobec spadku popytu na skutek pandemii. Mimo to Rosja zagospodarowuje kolejne złoża w Arktyce - pisze portal The Barents Observer. Wydobycie ropy spadło w 2020 roku o 8,6 proc., a gazu o 6,2 proc.

O spadku wydobycia, po raz pierwszy od 2008 roku, media w Rosji poinformowały na początku stycznia. Wydobycie ropy spadło w 2020 roku o 8,6 proc., a gazu - o 6,2 proc. Przy czym, jeśli chodzi o wydobycie ropy i kondensatu gazowego, to dane za grudzień 2020 roku okazały się jeszcze niższe niż ogółem w ciągu roku - spadek wyniósł aż 11 proc.

Tymczasem, jak podaje The Barents Obsever, trwają prace nad zagospodarowaniem złóż gazu znajdujących się w rosyjskiej Arktyce. Nad budową specjalnej platformy wiertniczej pracują setki robotników w stoczni w Siewierodwińsku, a prace toczą się całodobowo. Liczba robotników ma być jeszcze zwiększona, z 240 do 400. Latem 2024 roku nowa platforma ma trafić do Zatoki Obskiej na Morzu Karskim, gdzie znajduje się zagospodarowywane przez Gazprom złoże Kamiennomysskoje-Morie. Wydobycie gazu ma ruszyć rok później.

Zasoby tego złoża sięgają 555 mld metrów sześciennych gazu, niemniej warunki jego eksploatacji The Barents Observer określa jako ekstremalne, ze względu na silne sztormy, szczelną pokrywę lodową i mrozy spadające zimą do minus 60 st. Celsjusza.

Miniony rok okazał się dla Rosji niesprzyjający, jeśli chodzi o dochody z eksportu surowców energetycznych. Już jesienią poinformowano, że w ciągu pierwszych trzech kwartałów dochody ze sprzedaży ropy i gazu spadły o 36 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

awl/ kgod/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
mooooo
Ale po te łzy i szloch jak Tesla dostarczy 400 tys aut na rok a Elon Musk będzie najbogatszym człowiekiem na ziemi i w wszechświecie a ludzie będą ściągać czapki z głów.
macierz
Wydobycie ropy spadło na mocy porozumienia z OPEC, ale już od nowego roku wzrośnie na mocy tego samego porozumienia, jak wszystkim w tym kryzysie, Rosja i tak uzyskała średnią cenę ok 42 dol za baryłkę w zeszłym roku, czyli tyle, ile mieli zapisane w budżecie, w innych krajach już tak wesoło nie było, w sumie Rosjanie Wydobycie ropy spadło na mocy porozumienia z OPEC, ale już od nowego roku wzrośnie na mocy tego samego porozumienia, jak wszystkim w tym kryzysie, Rosja i tak uzyskała średnią cenę ok 42 dol za baryłkę w zeszłym roku, czyli tyle, ile mieli zapisane w budżecie, w innych krajach już tak wesoło nie było, w sumie Rosjanie i tak za 2020r odłożyli dodatkowo prawie 100 mld dol do rezerw, i zwiekszyli rezerwy z ok 500 mld dol, do prawie 600 mld dol, a dług do PKB mają poniżej 20%, gdy nasz to ok 60%, także są w lepszej sytuacji jak cały zachodni świat, który tonie w długach.
prs
Jeszcze oddycha..

https://www.youtube.com/watch?v=KJHh115kgDs
ajwaj_
Przeciez to gl. Gra w Szachy Rosjan,

chodzilo o pozbycie sie nowego konkurenta np. kal-bojów,
no i nie ma
Niby weglowodory rosna, ale masakra na nadziejach inwestorów u Jankesów, nadziei nie wróci.
Na temat lupków USA, inwestorzy maja alergie. Straty setki mld $

Rosjanie 2x wiecej pompuja do Chin >
Przeciez to gl. Gra w Szachy Rosjan,

chodzilo o pozbycie sie nowego konkurenta np. kal-bojów,
no i nie ma
Niby weglowodory rosna, ale masakra na nadziejach inwestorów u Jankesów, nadziei nie wróci.
Na temat lupków USA, inwestorzy maja alergie. Straty setki mld $

Rosjanie 2x wiecej pompuja do Chin > SilaSyberii
Niby Azerbejdzan daje w Europe ? :) Tylko przez rosyjskie rece > bo nie ma jak, Iran tez nie pomoze
nanader1
Rosyjskie wydobycie spowolniło pod sankcjami za inwazję Krymu ale widać, że jeszcze segment wydobywczy działa dalej i jakoś obchodzi restrykcje na import komponentów, usług specjalistycznych, itp. Trzeba przykręcić Putinowi mocniej śrubę?
ajwaj_
Przykrec sróbe Szejkom z Zoliborze PISy-Boyz :)
Balbina te sróby lubi
Poki co GAZPROM musi sie zgodzic na BalticPipa z NS + NS2 > pewnie PISy jeszcze nie kumaja i ryja kolejego rowa z niczym, do nikad

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki