W Katowicach wyróżniono najlepsze pomysły na biznes

Bezzałogowe statki powietrzne sterowane systemem wykorzystującym elementy sztucznej inteligencji oraz urządzenia do treningu chirurgii małoinwazyjnej i symulacji medycznych - m.in. te polskie start-upy nagrodzono podczas 2. European Start-up Days w Katowicach.

Dwudniowa impreza, która odbyła się w ramach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zakończyła się w piątek. Podczas europejskich dni start-upów sto firm prezentowało swe innowacyjne pomysły na biznes. Było to też miejsce spotkania start-upów z korporacjami, instytucjami finansowymi, podmiotami wsparcia biznesu i ekspertami.

W konkursie Start-up Challenge wybrano sześć najbardziej obiecujących polskich start-upów. Podzielono je na sześć kategorii obejmujących takie dziedziny jak robotyka i automatyzacja, zarządzanie i analityka, przemysł i logistyka, medycyna, handel czy przemysł czasu wolnego.

W kategorii Industry 4.0. (robotyka, automatyka, IT) najlepszy okazał się start-up Sky Tronic. To jedna z pierwszych na świecie spółek, pracujących nad technologią produkcji bezzałogowych statków powietrznych sterowanych za pomocą systemu wykorzystującego elementy sztucznej inteligencji - logikę rozmytą (FLC). Chodzi o stworzenie algorytmu sterowania i stabilizacji lotu, który sam monitoruje, ocenia, steruje obiektem i rozwiązuje problemy. Dzięki temu sterowanie dronami jest bardziej precyzyjne w trudnych warunkach.

Start-up ChallengeRocket okazał się najlepszy w kategorii Business & ICT. To innowacyjny produkt służący do rekrutacji specjalistów IT, który ocenia i sprawdza kompetencje kandydata m.in. poprzez hackathony.

Z kolei w kategorii For Human wyróżniono firmę Laparo. Specjalizuje się ona w symulacji medycznej - projektuje oraz produkuje urządzenia do treningu chirurgii małoinwazyjnej.

Nagrodzono ponadto start-up Gradis (kategoria Tradition & Modernity) tworzący innowacyjne oprogramowanie umożliwiające ekspresowe projektowanie i optymalizację planów oświetlenia ulicznego, dających nawet do 15 proc. dodatkowej oszczędności energii.

Doceniono też spółkę Tosend (kategoria Client & business), która stworzyła system do przesyłania faktur w modelu B2B, a także start-up DDOB.com (kategoria Lifestyle), czyli platformę społecznościową dla influencerów, która zrzesza tysiące internetowych liderów opinii: blogerów, youtuberów i instagramowiczów.

Wśród prezentowanych finalistów znaleźli się ponadto m.in. twórcy światowej innowacji polegającej na pozyskiwaniu wysokooczyszczonego beta-glukanu białka i błonnika z owsa; wynalazca zasobnika energii (superkondensatora) w oparciu o elektrody z proszkowanego diamentu (BDD) oraz nanorurek z ditlenku tytanu, a także firma, która opracowała inteligentną kamerę ratującą życie i zdrowie koni.

Były też m.in.: bezwodna myjnia samochodowa, aplikacja-asystent zakupów, portal aukcyjny do dyskontowania wierzytelności online, system wyszukiwania i rezerwacji biletów na różnego typu wydarzenia, aplikacja dla dzieci chorych na cukrzycę, platforma pomagająca w zaplanowaniu podróży, platforma do zarządzania małymi przedsiębiorstwami, a także upominki 3D np. świeczki na podstawie zdjęć.

akp/ dym/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~Artur

Życzę powodzenia tym firmom, bo sam jestem początkującym przedsiębiorcą. Ja akurat postanowiłem na sprawdzone rozwiązanie i otwieram klub fitness we franczyzie fitcurves, bo doświadczony partner w interesach mimimalizuje ryzyko porażki, a coraz więcej ludzi dba o swoją kondycję.

! Odpowiedz
0 0 ~Fiona

Do"zeza" jak nie kumasz to nie czytaj.Jak nie kumasz,nie krytykuj,ze nie kumasz..

! Odpowiedz
0 0 ~zez

właśnie że kumam i dla tego mam bekę. Napisz lepiej mądralo co jest nowatorskiego w tych startupach i ich "pomysłach". Czekam cierpliwie...

! Odpowiedz
0 4 ~Maciek

Ach ten wieczny polski hejt, nawet dla tak bardzo pozytywnego przedsięwzięcia jakim jest start up challange. Oczywiście całkowicie nie zgadzam sie w twoją opinią. Mega atmosfera, super ludzie. Tak trzymać Polska.

! Odpowiedz
1 1 ~zez

to jest fakt a nie opinia. Kto jest w jury oceniającym? Co jest nowatorskiego w "logice rozmytej"? Co jest nowoczesnego w "algorytmie sterowania i stabilizacji lotu, który sam monitoruje, ocenia, steruje obiektem"? Idź bądź historykiem gdzie indziej... :P

! Odpowiedz
2 1 ~zez

Wszystkie te "pomysły" to odgrzewane kotlety, często sprzed 20-tu lat (!). No ale skąd ma to wiedzieć komisja oceniająca, skoro nawet sami organizatorzy się jej wstydzą dlatego nie podają do publicznej wiadomości kto w niej zasiada :)

! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl