REKLAMA

W Kalifornii przyjęto pierwszy w kraju program dochodu podstawowego

2021-07-16 03:15
publikacja
2021-07-16 03:15
W Kalifornii przyjęto pierwszy w kraju program dochodu podstawowego
W Kalifornii przyjęto pierwszy w kraju program dochodu podstawowego
fot. Michele Ursi / / Shutterstock

Parlament stanowy Kalifornii przyjął w czwartek pierwszy w USA finansowany z środków stanowych program dochodu podstawowego. Comiesięczne wypłaty będą otrzymywać kobiety w ciąży i młodzi ludzie, którzy niedawno opuścili system opieki zastępczej.

Przez dekady większość świadczeń socjalnych w USA wiązała się z szczegółowymi zasadami dotyczącymi tego, jak mają być wydawane pieniądze. Zastrzegano na ogół, że zapomoga musi być przeznaczona na jedzenie lub czynsz - przypomina agencja AP.

Program gwarantowanego dochodu podstawowego nie określa, na co mają być wydatkowane pieniądze, jego celem jest zredukowanie towarzyszącego ubóstwu stresu, który powoduje problemy zdrowotne i komplikuje zdobycie czy utrzymanie pracy - pisze agencja.

Przyjęta w obu izbach kalifornijskiego parlamentu propozycja przewiduje, że na dochód podstawowy w tym roku zostanie wydanych 35 mln dolarów. Te pieniądze będą przekazywane lokalnym organizacjom i samorządom, które zajmą się prowadzeniem programu i będą decydować o wysokości comiesięcznych wypłat.

W niektórych miejscowościach w USA już funkcjonują podobne programy, gwarantowany dochód wynosi zazwyczaj od 500 do 1000 dolarów.

"Jeżeli spojrzeć na statystyki dotyczące naszej młodzieży objętej opieką zastępczą statystyki są druzgocące. Powinniśmy robić wszystko, co możemy, by pomóc tym młodym ludziom" - powiedział lider Partii Republikańskiej w stanowym Senacie, Scott Wilk.

To zmienia filozofię naszej pomocy, rząd nie występuje już jako "wielki brat", który decyduje o tym, co jest dla ciebie najlepsze - przekonywał stanowy senator z Partii Demokratycznej Dave Cortese.

Programy gwarantowanego dochodu są "przekazywaniem pieniędzy produktywnych jednostek tym, którzy mogą wybrać bycie nieproduktywnymi" - krytykował z kolei program szef jednego ze stowarzyszenia podatników Jon Coupal. Dodał, że zamiast na dochód podstawowy pieniądze powinny być przeznaczone na stypendia lub inne inicjatywy zachęcające do podejmowania edukacji.(PAP)

adj/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (10)

dodaj komentarz
johnnygalt
Ayn Rand się w grobie przewraca. Wystarczy podłączyć ją do prądnicy i będzie darmowa energia.
samsza
Polacy za to zapłacą i chętnie będą płacić w przyszłości.

Przecież w sprawie roszczeń bez spadkowych nadal nie wypuścili żadnego oficjalnego stanowiska.
anannke
https://plodnosc.pl/na-te-swiadczenia-pieniezne-moze-liczyc-ciezarna-i-mloda-mama-w-2018-roku/

Nie wiedziałem, że my też mamy świadczenia z powodu BLM :)
anty12
Biali tez czy tylko kolorowi ?
lorelie
ten Bidet, pośmiewisko świata... po sfałszowanych wyborach załatwi klasę średnią i cale stany oraz kraje anglosaskie pójdą na dno. Już teraz zajmują się tęczowymi dewiantami zamiast gospodarką i edukacją. A 10% amerykańskich przygłupów mieszka w przyczepach kempingowych bez WC...o zasięgu sieci gsm w niektórych ten Bidet, pośmiewisko świata... po sfałszowanych wyborach załatwi klasę średnią i cale stany oraz kraje anglosaskie pójdą na dno. Już teraz zajmują się tęczowymi dewiantami zamiast gospodarką i edukacją. A 10% amerykańskich przygłupów mieszka w przyczepach kempingowych bez WC...o zasięgu sieci gsm w niektórych stanach można tylko pomarzyć...mosty drogi itp. są w takim stanie jak w Polsce w latach dziewięćdziesiątych...
dzo_bajden
klase średnią to załatwia nominowany przez trumpa prezes fedu powell.
Bajden dostał 7mln głosów więcej, co jest sfałszowane?
300_pala odpowiada dzo_bajden
Lorka ma mózg sfałszowany….
jenak odpowiada dzo_bajden
Posłuchaj jaka jest teraz awantura, żeby zmienić prawo wyborcze i muzin ma się wylegitymować. To tylko jeden z aspektów. Podsumowując, wg Demokratów europejskie prawo wyborcze byłoby równe dyktaturze.
No i co tam mogło być jeszcze sfałszowane?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki