W Hiszpanii zachorowania na Covid-19 częstsze w uboższych dzielnicach

2020-08-10 19:15
publikacja
2020-08-10 19:15
fot. Albert Gea / Reuters

Hiszpańscy naukowcy opracowali studium, z którego wynika, że osoby zamieszkujące biedniejsze dzielnice miasta są bardziej podatne na zachorowanie na Covid-19. Badanie przeprowadzono w Barcelonie.

Ze studium przygotowanego przez pracowników hiszpańskich ośrodków badawczych IMIM oraz IDIAPJ wynika, że częściej do zakażeń koronawirusem dochodzi w biedniejszych dzielnicach dużych aglomeracji miejskich.

“W Nou Barris, dzielnicy Barcelony o najniższych dochodach mieszkańców, zanotowano w czasie epidemii 2,5 razy więcej przypadków infekcji SARS-CoV-2 niż w Sarria-Sant Gervasi, gdzie wpływy miejscowej populacji są najwyższe” - napisali w poniedziałkowym komunikacie pracownicy IMIM.

Cytująca wnioski z badania agencja Europa Press przypomniała, że studium zostało wykonane na próbie 9 tys. mieszkańców stolicy Katalonii.

“Obserwacje badaczy dowodzą, że osoby o niższych wpływach finansowych mają większe ryzyko zakażenia koronawirusem” - podsumował hiszpański ekspert ds. publicznej polityki zdrowia Joan Benach.

Wydawany w Barcelonie dziennik “La Vanguardia” odnotowuje tymczasem, że studium przeczy deklaracjom premiera Hiszpanii Pedra Sacheza, który 18 marca podczas konferencji prasowej w Madrycie powiedział, że “koronawirus nie wybiera ofiar ani ze względu na poglądy, ani przynależność klasową czy miejsce zamieszkania”.

Ten sam dziennik pod koniec kwietnia cytował deklaracje służb medycznych Barcelony, które stawiały wówczas hipotezę, że osoby o wyższych dochodach rzadziej chorują na Covid-19.

Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
fakpejsy
Spokojnie juz niedlugo szczepionki „darmowe” dostana...
itso_who_has_time
a gdzie morał tej opowieści ?
marcinn89
Dziwaczne sytuacje się dzieją w tej Polsce i na całym świecie. Kilka dni czytałem na blogu Kejti jak młoda kobieta w ciągu jednego dnia zarobiła około 4000 złotych siedząc na tyłku klikając w klawiaturę, więc już mnie nic nie zdziwi, gdzie zwykły człowiek musi przez cały miesiąc na taką sumę harować (najlepiej Dziwaczne sytuacje się dzieją w tej Polsce i na całym świecie. Kilka dni czytałem na blogu Kejti jak młoda kobieta w ciągu jednego dnia zarobiła około 4000 złotych siedząc na tyłku klikając w klawiaturę, więc już mnie nic nie zdziwi, gdzie zwykły człowiek musi przez cały miesiąc na taką sumę harować (najlepiej wpisać sobie w wyszukiwarce google blog kejti i zobaczyć). Dziwaczne rzeczy się dzieją po tej pandemii i według mnie będzie jeszcze gorzej dla niektórych osób.
obiektywny_komentator
No i? Żadnej hipotezy dlaczego biedota częściej choruje na Covid? A może warto przy tej okazji zauważyć związek między tym faktem, a liczbą zachorowań w USA?

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki