VoD tylko dla dorosłych z kartą kredytową

2014-10-15 13:02
publikacja
2014-10-15 13:02
materiały dla mediów

Osoby niepełnoletnie nie obejrzą już filmów dla dorosłych w internecie – przynajmniej nie w serwisach typu wideo na życzenie, które podpisały „Kodeks dobrych praktyk VoD w zakresie ochrony małoletnich”. Branża chce chronić dzieci i za pomocą danych z karty kredytowej będzie weryfikowała wiek widzów.

Kodeks ma na celu chronić małoletnich przed treściami dla nich szkodliwymi (Źródło: Thinkstock)

– 13 października br. „Kodeks dobrych praktyk VoD w zakresie ochrony małoletnich” został przekazany na ręce Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – informuje w oficjalnym oświadczeniu Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska. Pod dokumentem podpisali się najwięksi dostawcy usług na żądanie, m.in. Cyfrowy Polsat, Grupa Onet, Grupa Wirtualna Polska, Iplex, Cineman, Ipla.

Kodeks, który powstał w porozumieniu z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji oraz Ministerstwem Cyfryzacji i Administracji, ma na celu chronić małoletnich przed treściami dla nich szkodliwymi, do czego od 28 lutego 2013 roku dostawców usług VoD zobowiązuje art. 47e Ustawy o Radiofonii i Telewizji. Porozumienie stwierdza, że nadawcy usług na życzenie muszą stosować zabezpieczenia techniczne skutecznie weryfikujące wiek widzów – tak, aby uniemożliwić dzieciom oglądanie treści dla nich szkodliwych. Co do doboru tych skutecznych zabezpieczeń technicznych pozostawia sygnatariuszom wolną rękę.

Dotychczasowy sposób weryfikacji wieku odbiorców, czyli kliknięcie pod materiałem komunikatu „Tak, jestem osobą pełnoletnią” KRRiT uznała za fikcję. Choć kodeks nie narzuca dostawcom VoD nowej skutecznej metody, ma kilka propozycji. Do proponowanych rozwiązań należy weryfikacja wieku za pomocą danych z karty kredytowej wydawanej tylko osobom pełnoletnim lub poprzez uiszczenie opłaty za pomocą przelewu. Dostawcy mogą również, w ramach tzw. trybu bezpiecznego, żądać od klientów wpisania PIN-u, który wcześniej na prośbę konsumentów zostanie do nich wysłany za pobraniem.

Dostawcy usług na życzenie, którzy podpisali kodeks ryzykują utratę sporej części widzów. Część odbiorców po prostu nie posiada karty kredytowej albo nie chce czekać na możliwość obejrzenia filmu, aż otrzyma zamówiony wcześniej PIN. A że na rynku funkcjonują serwisy, które nie stosują zabezpieczeń, klienci zapewne chętnie skorzystają z ich usług.

Komentarz eksperta

analityk Bankier.pl
Kartę i konto może mieć już trzynastolatek

Weryfikacja wieku osoby za pomocą karty lub konta bankowego nie jest najlepszym pomysłem. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, ograniczoną zdolność do czynności prawnych zyskuje osoba w wieku 13 lat. W tym wieku może już założyć konto i wykonywać przelewy. Do konta wydawana jest też karta debetowa, za pomocą której można płacić w internecie. Niektóre banki wydają też karty kredytowe dla dzieci od 13 roku życia. Taka karta działa jako karta dodatkowa do rachunku głównego karty rodzica. W praktyce może się więc okazać, że 13-latek bez trudu zweryfikuje swoją "pełnoletność" za pomocą karty płatniczej lub przelewu i włączy film dla dorosłych. 

JK


Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~plazowicz
Piar, a nie żadna ochrona.
~WW
Jak słyszę wypowiedzi niektórych polityków i jad z nich płynący to jest to gorsze od pornografii i tego powinni zakazać. A poważnie - nie da się skutecznie zakazać oglądania pewnych wybranych treści ale przed wyborami taka troska jest oczywista
~Tomasz
Kolejny przykład idealnego dwójmyślenia. Te same media, które podpisują się pod tym projektem nie mają problemów z pokazywaniem na swoich głównych stronach golizny i promowaniem zboczeń. A ci sami politycy, którzy chcą chronić małoletnich przed treściami dla nich nieodpowiednimi jednocześnie są za wprowadzeniem Kolejny przykład idealnego dwójmyślenia. Te same media, które podpisują się pod tym projektem nie mają problemów z pokazywaniem na swoich głównych stronach golizny i promowaniem zboczeń. A ci sami politycy, którzy chcą chronić małoletnich przed treściami dla nich nieodpowiednimi jednocześnie są za wprowadzeniem edukacji seksualnej do szkół z książkami takimi jak „Wielka księga siusia.ów” i „Wielka księga ci.ek”. Parodia!
~zielaty
naprawdę, 13 latek może mieć kartę kredytową? poza tym to chyba dobrze, że <13 latkowie będą chronieni, nie?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki