REKLAMA

VAT za październik rozliczany już na nowych zasadach

2020-11-20 14:57
publikacja
2020-11-20 14:57
fot. Pcess609 /

Za październik podatek VAT trzeba rozliczyć na nowych zasadach - przypomniało w piątek Ministerstwo Finansów. Dodało, że pliki JPK_VAT trzeba przesłać do 25 listopada.

Nowe zasady dotyczą wszystkich czynnych podatników VAT, składających dotychczas deklaracje VAT-7 lub VAT-7K.

“Od 1 października 2020 r. obowiązuje nowy JPK_VAT z deklaracją. Jeden plik zastąpił składane wcześniej oddzielnie deklaracje VAT-7 lub VAT7K z załącznikami i informację JPK_VAT. Pierwsze pliki według nowej struktury, dotyczące okresu rozliczeniowego za październik 2020 r., podatnicy powinni złożyć do 25 listopada 2020 r.” - napisano w informacji resortu finansów.

Dodano, że korekty rozliczeń za okresy sprzed października 2020 r. należy składać na dotychczasowych zasadach.

JPK_VAT z deklaracją składa się z dwóch części: ewidencyjnej i deklaracyjnej, wysyłanych łącznie w postaci jednego pliku. Składają go wszyscy czynni podatnicy VAT, a więc zarówno duże, średnie i małe firmy jak i mikroprzedsiębiorstwa.

Resort finansów informuje, że JPK_VAT można składać wyłącznie w wersji elektronicznej, za okresy miesięczne. Podatnicy wysyłają pliki do 25. dnia miesiąca - za miesiąc poprzedni. Nowy JPK_VAT ma dwa warianty: dla podatników rozliczających się miesięcznie - JPK_V7M oraz rozliczających się kwartalnie - JPK_V7K. Plik można podpisać podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi. Po złożeniu JPK_VAT z deklaracją, podatnik może pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Do składania plików JPK_VAT podatnicy mogą wykorzystywać bezpłatne narzędzia udostępnione przez Ministerstwo Finansów: aplikację e-mikrofirma, formularz interaktywny i aplikację Klient JPK_WEB.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
karbinadel
A potem zdziwienie, że firmy znikają z rynku. Moglibyście się wstrzymać z tym mieszaniem, dopóki sytuacja się nie uspokoi. Czy do waszych zakutych łbów nie trafia, że każda taka zmiana to dodatkowe koszty i czas ukradziony przedsiębiorcom?

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki