REKLAMA

Polska za niższym VAT na odzież i obuwie dla dzieci

2019-08-02 16:31
publikacja
2019-08-02 16:31

Możliwość obniżenia stawek VAT np. na odzież i obuwie dla dzieci jest kluczowa dla Polski - uważa Ministerstwo Finansów. Dlatego - jak podaje - szef resortu Marian Banaś wystąpił do prezydencji fińskiej z wnioskiem o zintensyfikowanie prac legislacyjnych nad reformą stawek VAT.

/ fot. Pixabay / Pexels

"Minister Marian Banaś w piśmie do ministra finansów Republiki Finlandii ponowił prośbę o zintensyfikowanie prac legislacyjnych nad wnioskiem Komisji Europejskiej dotyczącym reformy stawek VAT" - poinformowało ministerstwo w piątkowym komunikacie.

Przypomniało, że wcześniej minister poruszył tę kwestię podczas posiedzenia Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) 9 lipca br., które dotyczyło priorytetów i programu prac prezydencji fińskiej w Radzie Unii Europejskiej.

Minister wskazał, że obecne przepisy w dyrektywie VAT, dotyczące stawek VAT, wymagają nowelizacji, tak aby zapewnić wszystkim państwom członkowskim – w równym stopniu – możliwość stosowania obniżonych stawek VAT. Banaś dodał, że obniżone stawki VAT mogą odgrywać znaczącą rolę w programowaniu polityki społecznej państwa, w tym przede wszystkim polityki prorodzinnej, która stanowi jeden z kluczowych priorytetów naszego rządu.

"Tym samym nowelizacja dyrektywy VAT pozwoliłaby na jeszcze głębsze wsparcie polskich rodzin przez umożliwienie stosowania przez Polskę preferencyjnych stawek VAT na odzież i obuwie dla dzieci" - podkreśliło ministerstwo.

Aktualnie tylko niektóre państwa członkowskie mogą – korzystając z uzyskanego jeszcze przed rozszerzeniem UE w 2004 r. specjalnego odstępstwa – stosować stawki obniżone do tego rodzaju towarów. 

pad/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
szlachta-nie-pracuje
a co z emerytami i rencistami ? oni też potrzebują tanie odzieży !!
szlachta-nie-pracuje
a co z emerytami i rencistami ? oni też potrzebują tanie odzieży !!
carlito1
Ceny nie spadną... Producenci po prostu podniosą o różnice zniżki...

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki