VAT na e-booki mocno spadł, ale ceny nie drgnęły

Cięcie stawki z 23 proc. do 5 proc. miało ożywić rynek książek elektronicznych - e-booków, wydawcy jednak - jak podaje w środę "Rzeczpospolita" - różnicę wzięli dla siebie i tylko część z nich zapowiada, że niższy VAT uwzględnią w cenach nowości.

(fot. TierneyMJ / Shutterstock)

Dziennik przypomina, że obniżka stawek VAT na e-booki weszła w życie 1 listopada. Od tego dnia e-booki są obciążone stawką 5 proc., czyli taką samą jak książki papierowe, a nie jak wcześniej 23 proc., gdy były traktowane tak jak usługi.

"Zmiana jest duża, ale jeśli ktoś liczył na szybkie obniżenie cen e-booków, to się srodze zawiedzie" - oceniła "Rzeczpospolita" i przywołała przy tym wypowiedź prezes Biblioteki Analiz Ewy Tenderendy-Ożóg, z której wynika, że po obniżeniu podatku VAT większość wydawców nie zmieniła cen e-booków.

"Nie jest to dla nas zaskoczeniem, ale trzeba uwzględnić to, iż nie było okresu przejściowego i wydawcy mogą się dostosowywać do nowych stawek przy wprowadzaniu na rynek nowych tytułów" - mówi cytowana przez gazetę Tenderenda-Ożóg.

Również handlowcy, z którymi rozmawiała "Rzeczpospolita", potwierdzili, że po obniżce stawki VAT ceny zmieniły się tylko w przypadku części e-booków.

Gazeta przypomniała, że polski rynek książki jest wart 2 mld zł; e-booki stanowią tylko kilka procent sprzedaży.

nno/ wus/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 silvio_gesell

To oczywiste, że obciążenie VAT spada w całości na producenta, a nie konsumenta, bo obniża popyt na produkty. Tak samo jak obciążenie PIT w całości spada na pracownika, a nie pracodawcę, bo obniża podaż miejsc pracy.

! Odpowiedz
5 3 kaaasia1980

Co do ebooków to jest taka 1 ciekawa pozycja
Tytuł "Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę". Otwiera oczy na świat finansów w Polsce

! Odpowiedz
4 15 karbinadel

Nowe podatki weszły od 1.11. (święto), potem była sobota i niedziela. Czy autorzy tego bzdeta oczekują, że sprzedawcy nie mają nic innego do roboty, niż rzucić wszystko by pierwszego dnia roboczego zmieniać ceny

! Odpowiedz
8 9 antek10

ZUSy i inne podatki wzrosły. Wiec nie ma mozliwosci spadku cen.

! Odpowiedz
5 13 jiga

pewnie mają spore zapasy i trzeba się z tych droższych wyprzedać ;)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.