REKLAMA

Księgowi ostrzegają: uważajcie, gdzie wpisujecie NIP

2020-03-11 06:19
publikacja
2020-03-11 06:19

Do wystawienia faktury nie wystarczy umieszczenie NIP na paragonie. Jeśli numer nabywcy jest w stopce paragonu, firma nie może wystawić faktury. Narazi się też na kary - pisze środowa "Rzeczpospolita".

/ fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Gazeta przypomina, że obowiązujące od 1 stycznia 2020 r. zmiany w VAT mają ukrócić nadużycia z wykorzystaniem tzw. pustych faktur wystawionych na podstawie paragonów. Sprzedawcy mogą wystawić faktury do paragonu, pod warunkiem że wydruk z kasy fiskalnej zawiera NIP nabywcy.

"Okazuje się jednak, że nie wystarczy umieszczenie NIP na paragonie. Ważne jest też miejsce, w którym numer się znajduje. Taką interpretację (nr 0112- KDIL2-2.4012.523. 2019.2.MŁ) otrzymała spółka handlująca produktami spożywczymi, odzieżą oraz tzw. chemią gospodarczą" - podaje "Rz".

Jak informuje dziennik, spółka napisała, że część używanych przez nią kas fiskalnych nie ma technicznej możliwości umieszczenia numeru NIP w fiskalnej części paragonu. Wynika tak z potwierdzenia (homologacji) prezesa Głównego Urzędu Miar. Dlatego spółka będzie podawać NIP w części niefiskalnej paragonu, w tzw. stopce, znajdującej się poniżej linii zawierającej logo i unikatowy numer pamięci. Cała treść paragonu zostanie zamieszczona na jednej, tej samej stronie.

Spółka zapytała, czy w tej sytuacji spełnia warunki wynikające z nowych przepisów i będzie mogła wystawiać faktury do paragonów zgodnie z art. 106b ust. 5 ustawy o VAT. Chciała też uzyskać potwierdzenie, że uchroni ją to przed sankcją wynikającą z ustawy o VAT.

Jak pisze "Rz", zdaniem dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej takie rozwiązanie jest nieprawidłowe. W interpretacji zaznaczył, że kolejność zamieszczania konkretnych danych na paragonie, w tym numeru identyfikacji podatkowej (NIP) nabywcy na jego żądanie, nie jest przypadkowa. Pozycja ta powinna znajdować się w części fiskalnej paragonu przed logo i numerem unikatowym, które powinny być umieszczone centralnie w ostatniej linii paragonu fiskalnego – wyjaśnił dyrektor KIS.

Dodał, że taki wymóg nie jest niczym nowym. Został wprowadzony w rozporządzeniu ministra przedsiębiorczości i technologii z 28 maja 2018 r.

Zdaniem dyrektora KIS oznacza to, że umieszczenie NIP nabywcy w tzw. stopce nie spełnia wymagań określonych w art. 106b ust. 5 ustawy o VAT. „Wnioskodawca będzie miał obowiązek wystawić fakturę VAT bez konieczności ewidencjonowania tej sprzedaży na kasie rejestrującej” – czytamy w interpretacji.(PAP)

reb/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
czemu w tym kraju rządzą barany. nikt porządny i mądry nie chce rządzić. dlatego mamy komplet idiotów z marionetką na czele
karbinadel
Rozumiem, że to wszystko w ramach ułatwień dla przedsiębiorczości, którymi tak się chwalą ludowi ksiądz Mateusz i pani Jadzia. Strach pomyśleć co będzie, gdy zechcą coś utrudnić.
antek10
Dobrze że nie dowalili sie do rodzaju czcionki na paragonie.
ameba1
Ludzie boją się grypy, a ten kraj toczy zupełnie inna choroba. Powinni Wiejską objąć kwarantanną i porządnie zdezynfekować.
trooper
Państwo policyjne, państwo reguł, urzędników, zasad i papierków. Europo przyjdź!!!

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki