Księgowi ostrzegają: uważajcie, gdzie wpisujecie NIP

Do wystawienia faktury nie wystarczy umieszczenie NIP na paragonie. Jeśli numer nabywcy jest w stopce paragonu, firma nie może wystawić faktury. Narazi się też na kary - pisze środowa "Rzeczpospolita".

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Gazeta przypomina, że obowiązujące od 1 stycznia 2020 r. zmiany w VAT mają ukrócić nadużycia z wykorzystaniem tzw. pustych faktur wystawionych na podstawie paragonów. Sprzedawcy mogą wystawić faktury do paragonu, pod warunkiem że wydruk z kasy fiskalnej zawiera NIP nabywcy.

"Okazuje się jednak, że nie wystarczy umieszczenie NIP na paragonie. Ważne jest też miejsce, w którym numer się znajduje. Taką interpretację (nr 0112- KDIL2-2.4012.523. 2019.2.MŁ) otrzymała spółka handlująca produktami spożywczymi, odzieżą oraz tzw. chemią gospodarczą" - podaje "Rz".

Jak informuje dziennik, spółka napisała, że część używanych przez nią kas fiskalnych nie ma technicznej możliwości umieszczenia numeru NIP w fiskalnej części paragonu. Wynika tak z potwierdzenia (homologacji) prezesa Głównego Urzędu Miar. Dlatego spółka będzie podawać NIP w części niefiskalnej paragonu, w tzw. stopce, znajdującej się poniżej linii zawierającej logo i unikatowy numer pamięci. Cała treść paragonu zostanie zamieszczona na jednej, tej samej stronie.

Spółka zapytała, czy w tej sytuacji spełnia warunki wynikające z nowych przepisów i będzie mogła wystawiać faktury do paragonów zgodnie z art. 106b ust. 5 ustawy o VAT. Chciała też uzyskać potwierdzenie, że uchroni ją to przed sankcją wynikającą z ustawy o VAT.

Jak pisze "Rz", zdaniem dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej takie rozwiązanie jest nieprawidłowe. W interpretacji zaznaczył, że kolejność zamieszczania konkretnych danych na paragonie, w tym numeru identyfikacji podatkowej (NIP) nabywcy na jego żądanie, nie jest przypadkowa. Pozycja ta powinna znajdować się w części fiskalnej paragonu przed logo i numerem unikatowym, które powinny być umieszczone centralnie w ostatniej linii paragonu fiskalnego – wyjaśnił dyrektor KIS.

Dodał, że taki wymóg nie jest niczym nowym. Został wprowadzony w rozporządzeniu ministra przedsiębiorczości i technologii z 28 maja 2018 r.

Zdaniem dyrektora KIS oznacza to, że umieszczenie NIP nabywcy w tzw. stopce nie spełnia wymagań określonych w art. 106b ust. 5 ustawy o VAT. „Wnioskodawca będzie miał obowiązek wystawić fakturę VAT bez konieczności ewidencjonowania tej sprzedaży na kasie rejestrującej” – czytamy w interpretacji.(PAP)

reb/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 6 bangladesznadwisla

czemu w tym kraju rządzą barany. nikt porządny i mądry nie chce rządzić. dlatego mamy komplet idiotów z marionetką na czele

! Odpowiedz
6 7 karbinadel

Rozumiem, że to wszystko w ramach ułatwień dla przedsiębiorczości, którymi tak się chwalą ludowi ksiądz Mateusz i pani Jadzia. Strach pomyśleć co będzie, gdy zechcą coś utrudnić.

! Odpowiedz
4 19 antek10

Dobrze że nie dowalili sie do rodzaju czcionki na paragonie.

! Odpowiedz
2 16 ameba1

Ludzie boją się grypy, a ten kraj toczy zupełnie inna choroba. Powinni Wiejską objąć kwarantanną i porządnie zdezynfekować.

! Odpowiedz
8 24 trooper

Państwo policyjne, państwo reguł, urzędników, zasad i papierków. Europo przyjdź!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.