Uwaga na fałszywe faktury z PGE

Od ponad miesiąca na skrzynki przypadkowych konsumentów trafiają fałszywe wiadomości, zawierające fakturę rzekomo wystawioną przez Polską Grupę Energetyczną. Firma ostrzega, aby w trosce o własne bezpieczeństwo w ogóle nie otwierać e-maili o tytule: „eFaktura za energię elektryczną (numer)”. 

Phishing Polskiej Grupy Energetycznej
Phishing Polskiej Grupy Energetycznej (bankier.pl)

- Wiadomości trafiają na przypadkowe skrzynki pocztowe - zgłaszają się do nas osoby z całego kraju, zarówno nasi klienci jak i osoby, które posiadają innego sprzedawcę energii - poinformowała Polska Grupa Energetyczna. Jak odróżnić prawdziwą fakturę od tej sfałszowanej? 

Na prawdziwym dokumencie elektronicznym odbiorca powinien zauważyć następujące elementy: 

  • nadawca: Firma Blue Media, która świadczy usługę generowania i wysyłania eFaktur dla PGE Obrót,
  • adres e-mail nadawcy: pge-efaktura@bluemedia.pl,
  • tytuł wiadomości: Powiadomienie o wystawieniu nowego rachunku,
  • załącznik: wiadomość zawiera załącznik, którym jest standardowa faktura za energię elektryczną,
  • logotypy: logo Blue Media, logo PGE eFaktura,
  • treść maila zawiera: numer faktury, datę wystawiania faktury, termin płatności, indywidualny numer konta oraz tytuł płatności
  • faktura dostarczana jest na adres mailowy klienta zgodnie z okresem rozliczeniowym
(www.pge-obrot.pl)

Kliknięcie w którykolwiek z linków zamieszczonych w fałszywej wiadomości e-mail tworzy zagrożenie zainfekowania urządzenia wirusem typu trojan. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Sylwek

Ja dostałem aż dwie faktury wstydu nie mają. Nawet pierwszą otworzyłem i zalągł się bakcyl na twardym pliki txt. do usunięcia plik kierujący należy wyszukać w folderze systemowym i usunąć i po problemie. Pozdrawiam

! Odpowiedz
0 1 ~odbiorcaenergii

dostałem takiego maila, na szczęście jakiś drobny błąd językowy obudził moją czujność i nie otwierałem załączników. Skoro sprawa jest znana, to pytam czy ktoś usiłuje ścigaćtakich oszustów? Liczę na PGE, jest to instytucja dysponująca odpowiednimi zasobami, by uruchomić organy ścigania, a nie tylko dawać dobre rady potencjalnym ofiarom oszustwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mm

Ja niestety otwarlam takiego maila. Mam zaszyfrowane wszystkie pliki, nie do odzyskania bo haraczu placic bandytom nie będę

! Odpowiedz
2 0 ~Gość


Dla mnie i moich znajomych Pewny Kantor po prostu rządzi- ma zwyczajnie najkorzystniejszą ofertę, a wiem, co mówię, bo testowałem już wiele różnych przez was wymienianych kantorów.

! Odpowiedz
0 2 ~autor_widmo

na fakturę to ja czekam az mi poczta przesla, wysylka elektroniczna nie wchodzi w gre, badziew ten przychodzi na skrzynki wp.pl, po pierwsze w spamie nie ma numeru konta, tylko link do wirusa

! Odpowiedz
0 0 ~prezes

a co to za różnica? listownie też ci mogą przysłać fałszywkę. Trzeba być czujnym i sprawdzać u źródła jakiekolwiek podejrzenia czy niejasności.

! Odpowiedz
0 0 ~Piotrdivine

Najprościej wejść na stronę Tauron i sprawdzić czy taką fakturę obciążyli moje konto.

! Odpowiedz
0 0 ~prezes

Tauron to inna firma.

! Odpowiedz
0 0 ~zaspamowany

Dostalem takiego maila wczoraj, był wysłany z jakiejś włoskiej domeny.

! Odpowiedz
0 1 ~ba

To dobrze. Bank będzie miały wpływy. Zanim trzeba będzie oddać upłynie wiele lat. Można będzie wykazać lepszy wynik i wziąć premie. Po nas choćby potop.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne