REKLAMA

Ursus podpisał w Zambii umowę na dostawę maszyn o wartości 100 mln USD

2017-03-23 11:10
publikacja
2017-03-23 11:10

Spółka Ursus podpisała w czwartek umowę z zambijską firmą Industrial Development Corporation (IDC) na dostawę 2694 ciągników i 2506 maszyn rolniczych o wartości 100 mln USD - poinformowało PAP biuro prasowe spółki. Notowania Ursusa wystrzeliły, około południa papiery spółki wyceniano 22% powyżej ceny ze środowego zamknięcia. Handel był równoważony.

fot. / / Materiały dla mediów

W ramach kontraktu, spółka dostarczy do Zambii 2694 ciągników w mocach 47-180 koni mechanicznych oraz 2506 innych maszyn rolniczych, m.in. przyczep, bron i pługów. W ramach kontraktu wybudowany zostanie zakład montażowy w stolicy kraju Lusace oraz 10 punktów serwisowych na terenie całego kraju. Łączna wartość umowy wynosi 100 mln dolarów. 

"Przystąpienie do realizacji umowy nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu przez spółkę zaliczki w wysokości 40 proc. jej całkowitej wartości. Zakończenie projektu przewidywane jest w terminie do roku od momentu rozpoczęcia jego realizacji” – napisano w komunikacie spółki przesłanym PAP.

Spółka poinformowała, że realizacja płatności nastąpi zgodnie z umową między BGK i Ministerstwem Finansów Zambii.

"Pierwsza transza będzie zrealizowana w formie 40-proc. zaliczki, tj. 40 mln USD przed rozpoczęciem dostaw, kolejna – 58 proc. ceny, tj. 58 mln USD zostanie dokonane po przedstawieniu dokumentów przewozowych do kolejnych wysyłek. Ostatnia transza, 2 proc., tj. 2 miliony USD, zostanie wykonana po podpisaniu adekwatnych protokołów w trzech partiach w toku realizacji projektu” – dodano w informacji prasowej.

"To kolejny znaczący kontrakt Ursusa na kontynencie afrykańskim" - zauważa Karol Zarajczyk, prezes Ursusa. "Zawarcie umowy potwierdza zaangażowanie Ursusa w realizację projektów, które przyczyniają się do mechanizacji rolnictwa w kolejnych krajach Afryki. Umacnia to naszą pozycję jako partnera dla afrykańskich przedsiębiorców i stanowi dowód przewagi konkurencyjnej spółki na rynku międzynarodowym" – dodaje.

nik/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (30)

dodaj komentarz
~gosc10
Wszystkie do tej pory wszystkie kontrakty Ursusa w Afryce były finansowane przez Polskę. Tak np. Etiopia, Kenia czy Tanzania i kilka innych państw afrykańskich. Do tej pory wszystkie wiszą z kasą dla polskiego rządu, czyli my sami płacimy za eksport traktorów Ursus. Dziękuję za taki handel. Jeżeli dalej tak pójdzie to dosłownie pójdziemy z torbami.
~bhjb
Z całym szacunkiem ale Pan bredzi. Niech Pan spojrzy choćby na Niemcy, które zbudowały swoją potęgę właśnie poprzez uzależnienie innych państw od siebie właśnie za pomocą pożyczek. Podobnie Żydzi, którzy przez wieki wszystkich uzależnili od siebie pożyczkami, w ten sposób zbudowali swą potęgę.
~autor
A czasem Zambia nie otrzymała bezzwrotnego kredytu od Polski, tak jak to było poprzednio?
~inwestor
kalkulator

Prezes Zarajczyk mówił, że nie pracują na marżach niższych niż dwucyfrowe, więc pomnóż przez 2 :)
~Tere_fere
Ciągniki są montowane w całości w lubelskiej fabryce, przechodzą kontrolę jakości a później są częściowo rozbierać, koła błotniki itp i są pakowane jeden na drugi na specjalnej konstrukcji i ładowane na kontenery i plyna na czarny lond. Nie zapominajmy, że to są proste konstrukcje większość bez kabin tylko z daszkiem. To centrum Ciągniki są montowane w całości w lubelskiej fabryce, przechodzą kontrolę jakości a później są częściowo rozbierać, koła błotniki itp i są pakowane jeden na drugi na specjalnej konstrukcji i ładowane na kontenery i plyna na czarny lond. Nie zapominajmy, że to są proste konstrukcje większość bez kabin tylko z daszkiem. To centrum montażowe na miejscu to nie linia produkcyjna tylko miejsce do złoże prawie gotowego ciągnika.
~as
Uprzejmie proszę Bankiera o zmianę niefortunnej informacji na stronie głównej. Spółką dnia jest Ursus a nie PZU :)
~kalkulator
jeśli rentowność netto wyniesie tylko 5% to ze 100mln $ zysk wyniesie 5mln $ a to więcej niż rekordowy zysk za 2016
~JohnDeere
i bez tego kontraktu spółka była mocno niedowartościowana biorąc pod uwagę jej perspektywy nie tylko w zakresie maszyn rolniczych ale również w elektomobilności - klub 7,77zł będzi niebawem rozwiązany i trzeba będzie klub 12,22 założyć - cierpliwi zyskają najwięcej
~brawo
super powoli Polacy odbudują przemysł ale musimy siebie szanowac tzn pracodawca pracownika i na odwrut.szukanie polskich dostawcow czesci i polskich pracownikow

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki