Urodzenie dziecka zarejestrujesz przez internet

W tym roku resort cyfryzacji umożliwi rejestrację noworodków przez internet, bez konieczności wizyty w urzędzie stanu cywilnego - poinformowała we wtorek minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Taka rejestracja będzie możliwa jeszcze w szpitalu.

Streżyńska pytana w Radiu Zet o kolejne plany i zadania resortu cyfryzacji powiedziała, że będzie on pracował przede wszystkim nad usługami cyfrowymi, takimi podstawowymi, "z których korzystamy na co dzień, które są związane z naszym życiem rodzinnym, mieszkaniem, pracą".

Zapowiedziała, że w tym roku pojawi się jeszcze kilka nowych usług internetowych.

"To, co w najbliższym czasie chcemy zaoferować, to możliwość rejestracji nowo narodzonego dziecka bez konieczności wyprawy do urzędu stanu cywilnego" - poinformowała. Wyjaśniła, że taka rejestracja będzie możliwa w szpitalu, a wiarygodność danych, które zostaną złożone we wniosku rejestracyjnym, potwierdzi lekarz.

Przez internet będzie można również zapisać dziecko do szkoły, złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy czy wniosek o odpis aktu stanu cywilnego.

Minister zapowiedziała też, że poprawiony będzie wniosek w ramach programu "Rodzina 500+". Jak tłumaczyła, będzie "mniej rzeczy do wpisywania, więcej samo zaciągających się (danych - PAP) z istniejących rejestrów państwowych".

Streżyńska podkreśliła, że rewolucja cyfrowa nachodzi wielkimi krokami i mamy z nią do czynienia wszędzie. Dodała, że w Polsce zaczęła się ona stosunkowo późno, jednak wczoraj był "jej pierwszy przebłysk", kiedy ponad 1,2 mln ludzi zalogowało się na obywatel.gov.pl, żeby skorzystać z możliwość sprawdzenia punktów karnych.

"Elementem tej rewolucji, niedocenionym jeszcze, będą dokumenty przez telefon" - powiedziała szefowa resortu cyfryzacji. "Już dzisiaj możemy płacić telefonem, więc czemu byśmy nie mieli również tym telefonem posługiwać się dla (potwierdzenie - PAP) tożsamości" - dodała.

Podkreśliła, że Ministerstwo Cyfryzacji nie będzie "kreowało żadnego przymusu" - jeżeli ktoś będzie chciał posługiwać się dowodem osobistym w formie "plastikowej", będzie miał taką możliwość. "Rolą administracji jest zapewnienie obsługi każdego obywatela, również takiego, który ma fantazję mieć dowód plastikowy do końca swoich dni" - powiedziała.

Streżyńska zapowiedziała, że w ministerstwie powstanie urząd ds. tożsamości, którego zadaniem będzie pilnowanie wiarygodności tożsamości cyfrowej.

Profil Zaufany (eG0) można założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości lub "z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości".

Rzecznik MC Karol Manys niedawno mówił PAP, że profil najłatwiej założyć, korzystając z usługi banków. Obecnie z takiej opcji mogą skorzystać klienci PKO BP, Inteligo (internetowe ramię PKO BP), ING, Millennium Bank oraz Envelo (platformy pocztowej). Zapewnił, że wkrótce usługę tę będą świadczyły także inne banki. (PAP)

kfk/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Antos

Super, żée jest tak wiele możliwości załatwiania spraw przez Internet. Kiedyś to w ogóle trzeba było iść do urzędu potwierdzić profil zaufany, a dziś, to wystarczy konto w pko ;D

! Odpowiedz
2 0 ~tghgth

Czyli teraz wystarczy znalezienie przekupnego lekarza (o to w Polsce nie trudno), który potwierdzi urodzenie dziecka, zarejestruje się to przez Internet i można pobierać co miesiąc 500 zł.

! Odpowiedz
0 2 ~szpak

Lecz się człowieku, takie bzdury wypisujesz że głowa mała.

! Odpowiedz
0 1 ~huehuehuehue

Może od razu rejestrujmy poprzez założenie konta na fejsbuku lub instagramie

! Odpowiedz
0 0 ~chauchau

A czy mogę zarejestrować psa żeby zapłacić za niego podatek? Jeśli nie to zgłaszam innowację (słowo jakże teraz modne).

! Odpowiedz
3 0 ~mx

A jak się napier..le i nie zauważę, że urodziłam, to co wtedy? Będzie pińćset? ;)

! Odpowiedz
2 2 ~Grubb

Mydlenie oczu. A czy jest może w planach rejestracja samochodu przez internet bez kolejek, znaczków, co najmniej dwóch wizyt, magicznych naklejek, tablic rejestracyjnych bezproduktywnie zmienianych za każdą zmianą właściciela albo i częściej? Nie ma takich planów? Ale Cepik będzie za grube miliony, co nie?

! Odpowiedz
0 1 ~niepelnosprawny_org

ja nie miałem ostatnio potrzeby rejestracji auta, ale słyszałem, że cos takiego juz mozna chyba przez epuap...

! Odpowiedz
0 0 ~dobrzerobi_lewatywa odpowiada ~niepelnosprawny_org

błehehehehehehe oczy mi łzawią jak po mydleniu ..... he
Łyso ci Grubb??

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne