REKLAMA

Urlop ojcowski zyskuje na popularności

2020-05-31 10:26
publikacja
2020-05-31 10:26

Urlop ojcowski zyskuje na popularności wśród mieszkańców województwa opolskiego - informuje Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu. W ciągu czterech pierwszych miesięcy roku z tej formy wsparcia skorzystało prawie półtora tysiąca ojców.

fot. / / Pexels

Według opolskiego oddziału ZUS, coraz większa liczba ojców na Opolszczyźnie korzysta z możliwości skorzystania z urlopu przysługującego na opiekę nad dzieckiem. W pierwszym kwartale 2020 roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 1480 panów w regionie. Tylko w kwietniu tego roku w województwie opolskim z oferty pozostania w domu skorzystało ponad 450 mężczyzn, a w całej Polsce ponad 18 tys.

"Zasiłek macierzyński kojarzy się głównie z matczyną opieką nad potomstwem. Są jednak świadczenia, które z racji opieki na dzieckiem, przysługują też ojcom. Od kilku lat tatusiowie coraz częściej zostają w domu ze swoimi pociechami. W ciągu trzech lat, biorąc pod uwagę pierwszy kwartał roku, liczba mężczyzn korzystających z urlopu ojcowskiego w województwie wzrosła z 1100 do 1480. Wyraźniej tendencję wzrostową widać na tle danych krajowych. Od początku roku do końca kwietnia wpłynęło do ZUS ponad 61 tysięcy wniosków o wypłatę zasiłków w ramach urlopu ojcowskiego, a w tym samym okresie 2017 roku liczba ta sięgnęła zaledwie 50 tysięcy" - wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

ZUS przypomina, że urlop ojcowski trwa dwa tygodnie i trzeba się na niego zdecydować nie później niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Takie zasady obowiązują dopiero od 2016 r. Wcześniej, do końca 2015 r., urlop ojcowski przysługiwał jedynie w ciągu roku od dnia narodzin dziecka. Jeśli mężczyzna (zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego) przegapi ten okres - przysługujące dwa tygodnie z dzieckiem w domu - niestety przepadną.

W przeciwieństwie do urlopu rodzicielskiego, z którego mogą korzystać jednocześnie oboje rodzice, do urlopu ojcowskiego prawo mają wyłącznie panowie, a mama nie może go przejąć. Ojcowie mogą wykorzystać to świadczenie jednorazowo albo rozłożyć ten urlop na maksymalnie dwie raty, po 7 dni. Urlop ojcowski przysługuje zarówno mężczyznom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, jak i tym prowadzącym działalność gospodarczą. Jedynym warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. Przedsiębiorca musi więc opłacać dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Za okres urlopu ojcowskiego, przedsiębiorcy przysługuje zasiłek wypłacany z ZUS na zasadach podobnych do pracowników etatowych. Zasiłek za okres urlopu ojcowskiego wypłacany jest w kwocie 100 proc. podstawy wymiaru, czyli inaczej niż w przypadku zasiłku chorobowego, za który przysługuje jedynie 80 proc. podstawy wymiaru. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
1a2b
Teraz czas na skończenie z dyskryminacją płci i obniżenie wieku emerytalnego mężczyzn do 60 lat. Oraz na podniesienie wieku emerytalnego kobiet proporcjonalnie do długości życia lub ewentualnie utworzenie osobnego ZUS-u tylko dla kobiet.
kondor_plus
Zauważyliście że pis uwielbia chwalić się tym ile "daliśmy" i "wydaliśmy"? Niewazne gdzie i jak - ważne ile... Nigdy nie słyszalem żeby mówili coś o "zaoszczędziliśmy" albo "ulepszyliśmy" - zawsze "daliśmy"... Wyznawcy pisu - nie mówię o waszym umiłowanym "vat",Zauważyliście że pis uwielbia chwalić się tym ile "daliśmy" i "wydaliśmy"? Niewazne gdzie i jak - ważne ile... Nigdy nie słyszalem żeby mówili coś o "zaoszczędziliśmy" albo "ulepszyliśmy" - zawsze "daliśmy"... Wyznawcy pisu - nie mówię o waszym umiłowanym "vat", bo już chyba nawet wyznawca pisu wie że to zwykła księgowa sztuczka, na dodatek mocno podejrzana jeżeli chodzi o rzeczywistą skuteczność.
Daliśmy, rozdaliśmy, cofneliśmy, zniszczyliśmy, wycofaliśmy, zburzyliśmy... I jak będzie nam się chciało to nawet PGNIG będzie bankiem albo będzie miał ubezpieczenia...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki