Ponad 600 bankructw miesięcznie to już norma

Michał Kisiel2019-06-17 10:53analityk Bankier.pl
publikacja
2019-06-17 10:53

W maju 2019 r. upadłość konsumencką ogłosiło 648 osób. To o ponad 20 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Zainteresowanie bankructwem może jeszcze wzrosnąć po wprowadzeniu zapowiadanych zmian w prawie.

Nowa era upadłości konsumenckiej w Polsce zaczęła się w 2015 r., gdy w życie weszło zliberalizowane prawo. Wcześniej szansę na nowe życie mieli wyłącznie dłużnicy, których niewypłacalność była wynikiem wyjątkowych i niezawinionych okoliczności. W praktyce bankructwo było wówczas nieosiągalne dla osób, które popadły w poważne finansowe tarapaty.

/ fot. Maciej Jarzębiński / FORUM

Obecnie sądy potwierdzają bankructwo konsumenckie, jeśli starający się o ogłoszenie upadłości nie doprowadził celowo lub poprzez rażące zaniedbanie do niewypłacalności. Grono bankrutów rośnie w coraz szybszym tempie. W marcu 2019 r. padł nowy rekord – w ciągu miesiąca opublikowano ponad 700 obwieszczeń.

Jak informuje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, śledzący ogłoszenia ukazujące się w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”, w maju 2019 r. bankructwo zgłosiło 648 konsumentów. To kolejny miesiąc, w którym liczba upadłości przekracza barierę 600 przypadków. Do końca maja 2019 r. grono bankrutów powiększyło się o 3268 osób.

/ Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

2019 r. prawdopodobnie okaże się pod tym względem rekordowy. W całym 2018 r. ogłoszono ponad 6,5 tys. upadłości konsumenckich, a w 2017 – 5,5 tys. Impulsem do dalszych wzrostów może okazać się nowelizacja prawa upadłościowego, której projekt jest obecnie obiektem prac w parlamencie. Wejście w życie nowych regulacji planowane jest jeszcze w tym roku.

Wśród rozwiązań zaproponowanych w nowej ustawie znajdują się m.in. zniesienie części wstępnych warunków ogłoszenia upadłości (niewypłacalność będzie mogła być zawiniona przez dłużnika), uproszczenie procesu poprzez przerzucenie części zadań na doradców restrukturyzacyjnych oraz możliwość zawarcia układu z wierzycielami. Planowana jest także nowa ścieżka bankructwa – warunkowe umorzenie zobowiązań.

Autorem zmian w prawie jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Jego przedstawiciele wskazywali, że liczba upadłości konsumenckich po liberalizacji przepisów może sięgnąć nawet 30 tys. rocznie. Obecne rozwiązania krytykowane są m.in. za długotrwałość procedury i skupienie większości decyzji w rękach sędziów, którzy są nadmiernie obciążeni obowiązkami.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Kupowania elektoratu za cudze pieniądze ciąg dalszy.
darkm
To niezły bacik na te wszystkie firmy "pożyczkowe" co to "pożyczają" na 300% RSSO.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki