REKLAMA

Uniwersytet Jagielloński najlepszą polską uczelnią

2020-07-17 09:00
publikacja
2020-07-17 09:00
Uniwersytet Jagielloński najlepszą polską uczelnią
Uniwersytet Jagielloński najlepszą polską uczelnią
/ Uniwersytet Jagieloński

Uniwersytet Jagieloński jest najlepszą uczelnią wyższą w Polsce. W 21. rankingu szkół wyższych Perspektywy 2020 zajął pierwszą lokatę, wyprzedzając Uniwersytet Warszawski oraz Politechnikę Warszawską.

Na pierwszym miejscu wśród najlepszych uczelni publicznych w Polsce jest Uniwersytet Jagieloński, który otrzymał 100 proc. we wskaźniku rankingowym Perspektyw. Na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski - 95,6 proc. Natomiast na trzecią pozycję z wynikiem 78,9 proc. zajęła Politechnika Warszawska. Tuż poza podium mamy Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie (77,2 proc.) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (76,5 proc.).

Ranking najlepszych publicznych uczelni wyższych w Polsce według Perspektyw
  Nazwa uczelni wyższej  Proc. wskaźnika rankingowego
1 Uniwersytet Jagieloński w Krakowie  100%
2 Uniwersytet Warszawski 95,60%
3 Politechnika Warszawska 78,90%
4 Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie 77,20%
5 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 76,50%
6 Politechnika Wrocławska 65,60%
Gdański Uniwersytet Medyczny 65,20%
8 Politechnika Gdańska 62,50%
Politechnika Łódzka 62,40%
10 Uniwersytet Wrocławski 60,80%
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie 60,60%
Źródło: opracowanie własne na podstawie rankingu Perspektyw

Z kolei najlepszą uczelnią niepubliczną w Polsce jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Na drugim miejscu uplasował się SPWS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Stawkę na podium zamknęła Uczelnia Łazarskiego w Warszawie.

Jaki kierunek studiów wybrać?

- Nasz ranking kierujemy do maturzystów, którym pomaga w wyborze najlepszego kierunku i uczelni. Jest on także potrzebny polskiemu środowisku akademickiemu, dla którego jest swego rodzaju 'lustrem'. Widać w nim sukcesy, ale również niedociągnięcia, które trzeba poprawić - czytamy komentarz Waldemara Siwińskiego, prezesa Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, inicjatora rankingu.

Zestawienie oprócz rankingu uczelni akademickich oraz uczelni niepublicznych obejmuje ranking państwowych wyższych szkół zawodowych i ranking kierunków studiów. W ostatnim z wymienionych pierwsze dwa miejsca zajmują kierunki oferowane przez Uniwersytet Jagieloński - odpowiednio administracja i archeologia. Na trzecim miejscu jest kierunek architektura krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Łącznie ranking kierunków obejmuje w tym roku rekordową liczbę 70 ofert w polskich uczelni.

Na szczycie rankingu państwowych wyższych szkół zawodowych znalazła się Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Drugie miejsce zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu, a trzecie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

- Ranking Perspektyw uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał naukowy, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości "IREG Approved". Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa PAN - czytamy w komunikacie prasowym Perspektyw.

DF

Źródło:
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Edukacja

Komentarze (16)

dodaj komentarz
patrykowski978
Kilka dni temu na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, smutne ale prawdziwe. Polecam poczytać w google, wpiszcie Kilka dni temu na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody chłopak zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się jeszcze biedniejszy, smutne ale prawdziwe. Polecam poczytać w google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
Raffmo
A jakie miejsca na listach światowych zajmują nasze uczelnie ?

Możecie minusować, ale prawda jest taka, że nasza oświata w większości przypadków reprezentuje żenujący poziom.
londonern
Jagiellonka plasuje sie miedzy 601-800 posrod uniwersytetow na swiecie. Dokladnie nie wiadomo, bo ponizej pewnego miejsce juz sie je grupuje.
To pokazuje gdzie jest polska nauka I jak wielkie zmiany sa potrzebne, zeby podciagnac sie chociaz do pierwszej dwusetki.
No ale skoro obecny minister nie ma stopnia naukowego ani zadnego
Jagiellonka plasuje sie miedzy 601-800 posrod uniwersytetow na swiecie. Dokladnie nie wiadomo, bo ponizej pewnego miejsce juz sie je grupuje.
To pokazuje gdzie jest polska nauka I jak wielkie zmiany sa potrzebne, zeby podciagnac sie chociaz do pierwszej dwusetki.
No ale skoro obecny minister nie ma stopnia naukowego ani zadnego doswiadczenia w oswiacie to o czym my mowimy. Zreszta od chwili utworzenia tego stanowiska, czyli od 2006r. zarzadzali nim absolutni dyletanci, ktorzy tylko poglebiali zapasc szkolnictwa wyzszego. A nie bedzie lepiej, zapewniam.
zkonopko
To może by tak podać, które miejsce na świecie zajmują te nasze najlepsze uczelnie. Dopiero zrobi się śmiesznie.
prs
Ani slowa o wymianie starej kadry (poprzedni ustroj obecne konekcje)..
Wiecej na Niepoprawneradio.pl (Wieczorek).
plutarch
pst... Adrian jednak cokolwiek zaniżył poziom UJ.
1a2b
UJ jest najlepszą polską uczelnią a absolwent tej uczelni A. Duda jest Prezydentem Polski przez 2 kadencje. Rzeczywiście czysty obciach.
Zastanawia mnie dlaczego nie jest możliwe zminusowanie tego wpisu. Czyżby niemiecki bankier.pl robił tak prymitywną politykę.
1a2b
UJ jest najlepszy bo zatrudnia najlepszych na świecie profesorów. A najlepszym z znajlepszych jest Hartman. Polecam zapoznanie się z linkiem:

https://www.uw.edu.pl/informacja-na-temat-dyskusji-senatu-dot-zatrudnienia-prof-jana-hartmana/?utm_campaign=shareaholic&utm_medium=twitter&utm_source=socialnetwork&fbclid=IwAR2fvtR2CGtBLI0lw7vJAscbytHkDILPyJqfF7AvwJNrESYvC8KhkUjuTk4
santoriusz
no to za co ta profesura została nadana?
1a2b odpowiada santoriusz
Tego nie wiem. Wygląda na to, że na UJ-cie wystarczy być agresywnym, tęczowym żydem.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki