REKLAMA

Unimot chce poszukiwać klientów dla technologii SMR NuScale; rozmawia z trzema podmiotami

2021-10-07 14:04
publikacja
2021-10-07 14:04
Unimot chce poszukiwać klientów dla technologii SMR NuScale; rozmawia z trzema podmiotami
Unimot chce poszukiwać klientów dla technologii SMR NuScale; rozmawia z trzema podmiotami
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Unimot, który podpisał niedawno z NuScale Power porozumienie o współpracy, chce poszukiwać potencjalnych klientów dla technologii małych reaktorów modułowych (SMR). Prowadzi wstępne rozmowy z trzema podmiotami - poinformował PAP Biznes prezes Unimotu Adam Sikorski.

Pod koniec września Unimot podpisał z NuScale Power i Grupą Getka porozumienie o współpracy, mające na celu wspólne rozpoznanie możliwości wdrożenia w Polsce technologii małych reaktorów modułowych (SMR) amerykańskiej firmy NuScale Power. Strony mają powołać zespół roboczy, który będzie omawiał kwestię m.in. terminów, finansowania i ceny energii.

"Nas jako Unimot interesuje promocja tej technologii, chcemy poszukiwać dla NuScale potencjalnych klientów z sektora prywatnego, szczególnie takich, którzy mają dużą konsumpcję energii i elektrociepłownię" - powiedział PAP Biznes prezes Unimotu Adam Sikorski.

"Prowadzimy obecnie rozmowy z trzema podmiotami, zachęcając do rozważenia tej technologii. Unimot nie będzie tu miał roli inwestycyjnej, mielibyśmy jedynie łączyć te podmioty. Chodzi o instalacje przemysłowe, z dużym, najlepiej stałym poborem energii. Jesteśmy w początkowej fazie rozmów z potencjalnymi chętnymi" - dodał.

Jak wskazał, przedsiębiorcy chcą wziąć sprawy w swoje ręce i zapewnić sobie dostawy energii.

"Argumentem może być cena. Za wcześnie jeszcze, żeby mówić o szacowanych kosztach takiej inwestycji, ale wcześniej czy później to przedsięwzięcie będzie musiało zmierzyć się z ekonomią" - powiedział.

W sierpniu 2020 roku firma NuScale stała się pierwszą i jedyną firmą, której SMR otrzymał zatwierdzenie konstrukcji od Komisji Nadzoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych, a w lipcu 2021 r. Komisja opublikowała proponowaną regulację dotyczącą certyfikacji konstrukcji firmy NuScale, co jest kluczowym krokiem w kierunku budowy i wdrożenia technologii SMR. Pierwsze reaktory w tej technologii mają stanąć w Idaho.

NuScale ma reaktor o mocy 77 MW, ale - jak powiedział Sikorski - promuje rozwiązanie minimum czterech reaktorów o łącznej mocy 308 MW.

"Mówi się, że w Polsce jest miejsce na 20 reaktorów SMR, trudno powiedzieć, na ile to możliwe. Obecnie dostępne są dwie technologie i kibicuję, by obie zostały wdrożone, ponieważ mamy duże potrzeby energetyczne w Polsce" - powiedział prezes Unimotu.

Tego samego dnia co Unimot porozumienie z NuScale Power podpisał KGHM. NuScale ma wesprzeć KGHM we wdrożeniu technologii SMR. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie 4 małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, z opcją do 12 (o mocy zainstalowanej około 1 GW). Realizacja projektu przewidziana jest do końca 2030 roku.

"Porozumienie nie przewiduje wyłączności. Porozumienie z NuScale podpisał też KGHM, ale nie zakładam, że będziemy się ścigać. KGHM może jest w uprzywilejowanej pozycji, bo będzie mieć wdrożenie u siebie. Z drugiej jednak strony, nam jest bliżej do prywatnego biznesu. Nasze doświadczenia współpracy z Amerykanami mogą pomóc w finansowaniu projektów" - powiedział prezes Unimotu.

Jak poinformował Sikorski, Unimot jest też zainteresowany sprzedażą nadwyżki energii z reaktorów.

"Jeśli produkcja energii z reaktora byłaby wyższa niż zapotrzebowanie konsumenta, to za pośrednictwem Tradea z grupy Unimot chcielibyśmy tę nadwyżkę zagospodarować i wyjść z nią na rynek" - powiedział prezes.

Spółka chciałaby też zapewnić sobie źródło dostaw wodoru w przyszłości.

"Naszym core biznesem jest sprzedaż paliw płynnych, szczególnie dla firm transportowych. Można się spodziewać rewolucji odejścia od oleju napędowego na rzecz wodoru, szczególnie w ciężkim transporcie. Uznaliśmy, że nie zaszkodzi mieć możliwość zapewnienia sobie pierwszeństwa poboru wodoru lub możliwości postawienia elektrolizera. Są znaki zapytania, czy wodór będzie +zielony+, czy będzie paliwem przyszłości za 10-15 lat, ale uznaliśmy, że to moment, gdy wszyscy zaczynają się tym interesować i nie możemy stracić takiej okazji" - powiedział Adam Sikorski.

PANELE FOTOWOLTAICZNE Z USA

Unimot podpisał też niedawno z amerykańską spółką Getka umowę na dostawy do Polski produkowanych przez First Solar cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 30 MW.

Dostawy paneli z USA mają się rozpocząć w pierwszym kwartale przyszłego roku.

"Do umowy z First Solar zachęciły nas m.in. parametry ich paneli cienkowarstwowych, które lepiej niż krzemowe sprawdzają się przy zacienieniu. Po drugie, mamy ofertę dla klienta biznesowego, w tym zagranicznego. Spotkaliśmy się z firmami z USA, prowadzącymi działalność w Polsce i one sygnalizowały, że chcą wykorzystywać zieloną energię, chcą instalować panele, ale pytają o ich pochodzenie" - powiedział Sikorski.

Zauważył, że konkurencja na polskim rynku PV jest ogromna, a z amerykańskimi panelami można się wyróżnić - teraz ok. 90 proc. paneli w Polsce pochodzi z Chin.

Jak poinformował, spółka finalizuje też wsparcie Exim Banku, czyli agencji kredytów eksportowych USA.

Grupa Unimot oferuje panele fotowoltaiczne pod marką Avia Solar od połowy 2020 roku.

W połowie lipca tego roku grupa rozpoczęła produkcję paneli fotowoltaicznych na własnej linii produkcyjnej w Sędziszowie Małopolskim.

"Zakładamy, że w czwartym kwartale linia będzie produkować prawie na pełnych mocach, a w przyszłym roku już na 100 proc. mocy. Przyjęcie tych paneli jest bardzo dobre, są już w ofercie Avia Solar. Będziemy je oferować także poza naszą spółką, są podmioty zainteresowane m.in. produkcją pod ich markami. Zakładamy, że biznes będzie rentowny najwcześniej w przyszłym roku" - powiedział prezes Sikorski.

Poinformował, że w związku z niestabilnością rynku PV w segmencie prosumentów, Unimot postanowił skupiać się na oferowaniu instalacji PV dla biznesu.

"Klienci są zdezorientowani szumem medialnym i zmianami regulacyjnymi wokół fotowoltaiki. To powoduje dużą niestabilność tego biznesu, bo kosztów nie można szybko dostosować. Postanowiliśmy koncentrować się na ofercie dla klientów biznesowych i instalacjach o mocy powyżej 50 kW. Przygotowujemy się też do nowych regulacji dot. wsparcia klastrów" - powiedział prezes.

Grupa jest zainteresowana rozwojem własnych projektów PV, ale - jak powiedział prezes - zachowuje ostrożność.

Unimot to notowana na GPW polska multienergetyczna grupa kapitałowa, która oferuje klientom hurtowym i detalicznym produkty paliwowe, gaz i energię elektryczną, pochodzącą m.in. ze źródeł odnawialnych.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki