REKLAMA
BADANIE

Umowa polsko-koreańska na budowę elektrowni jądrowej będzie podpisana w marcu

2023-01-18 20:56
publikacja
2023-01-18 20:56

Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. negocjują umowę na budowę elektrowni jądrowej. Termin podpisania umowy został ustalony na marzec tego roku – powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych w programie Gość Wydarzeń Polsat News.

Umowa polsko-koreańska na budowę elektrowni jądrowej będzie podpisana w marcu
Umowa polsko-koreańska na budowę elektrowni jądrowej będzie podpisana w marcu
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

„Rozmawialiśmy o bardzo konkretnej umowie rządowej polsko-koreańskiej, określiliśmy termin podpisania na marzec tego roku. Obecnie umowa jest negocjowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych i koreańskie Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii” – powiedział Jacek Sasin.

Dodał, ze umowa ma budować płaszczyznę współpracy polsko-koreańskiej w ramach energetyki jądrowej, a także mechanizmy pilotowania tej inwestycji.

Wicepremier potwierdził, że lokalizacją dla budowy elektrowni będzie Pątnów.

„Pątnów jest tym miejscem, gdzie elektrownia może powstać. Wymaga to jeszcze uszczegółowienia, ale możemy mieć pewność, że elektrownia będzie budowana w Pątnowie” – powiedział Jacek Sasin.

Wcześniej w środę Jacek Sasin mówił, że Polska strona oczekuje, iż większość, czyli minimum 51 proc. zaangażowania kapitałowego będzie należała do polskich spółek.

„Określamy pułap udziału strony koreańskiej na 49 proc. Idealnie, gdyby udział koreański był bliski 49 proc.„ – powiedział wicepremier w Gościu Wydarzeń Polsat News.

Jego zdaniem, bezpieczeństwa energetycznego nie można opierać ani za tradycyjnych ani na odnawialnych źródłach energii.

„Nie uciekamy od odnawialnych źródeł energii, dziś 18 proc. energii produkowanej w Polsce to odnawialne źródła, więcej niż oczekuje KE. Ale tym nie zapewnimy bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział Jacek Sasin.

„Opieranie energetyki na tradycyjnych źródłach: gazie, węglu, ropie naftowej to droga donikąd. Dzisiaj te tradycyjne surowce nie są konkurencyjne, nie są tanie” – dodał.

„Wydobycie węgla spada i bez dużych inwestycji w górnictwie nie możemy mówić o tym, że sami sobie zapewnimy odpowiednią ilość węgla. Te kosztowne inwestycje nie mogą opierać się o finansowanie zewnętrzne, ponieważ dziś instytucje finansowe odmawiają finansowania „brudnych” źródeł energii” - dodał.

Jak informował wcześniej w środę Jacek Sasin, studium wykonalności projektu elektrowni atomowej to perspektywa pół roku.

PGE i ZE PAK zawarły pod koniec października 2022 roku z koreańskim koncernem Korea Hydro & Nuclear Power list intencyjny dot. współpracy w ramach projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400.

W Seulu także Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w technologii koreańskiej. (PAP Biznes)

pam/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jaszczura
Prawo i Sprawiedliwość buduje elektrownię atomową. Zapnijcie pasy.
samsza
Bzdury opowiada, ktokolwiek prywatny się zgłosi, że chce wydobywać węgiel jest wypychany.
Sprzedać wszystkie kopalnie prywatnemu. Nikt ci nie karze robić "kosztownych inwestycji" w węgiel. Sprzedanie kopalń to nie tylko jakiś tam zysk, ale miliardy oszczędności na umowach społecznych, dotacjach, premiach...
polityka_to_nie_ekonomia
Ale o którą chodzi bo już kilka zapowiadali? Pewnie z okazji podpisywania będzie większa inba niż przy otwarciu autostrady, przez kilka dni będą to wałkować w TV, w końcu kampania wyborcza. Szkoda, że przy płaceniu rachunków za prąd nie jest już tak wesoło.
ministerprawdy
Czy ktoś jeszcze pamięta straszenie atomem i zniszczenie prawie gotowej elektrowni w Żarnowcu? Czy ktoś jeszcze pamięta dziurę ozonową? Miała nas zabić choć była nad biegunem. Wydano gigantyczne kwoty na walkę z nią - potem okazało się największy wpły na jej wielkość ma noc i dzień polarny bo ozon się wytwarza pod wpływem słońca,Czy ktoś jeszcze pamięta straszenie atomem i zniszczenie prawie gotowej elektrowni w Żarnowcu? Czy ktoś jeszcze pamięta dziurę ozonową? Miała nas zabić choć była nad biegunem. Wydano gigantyczne kwoty na walkę z nią - potem okazało się największy wpły na jej wielkość ma noc i dzień polarny bo ozon się wytwarza pod wpływem słońca, a zanikał jak była noc polarna. Ale to nic! Pół roku temu National Geographic opblikował artykuł, że nad równikiem jest 7x większa dziura ozonowa! Jest ona nad obszarami mocno zaludnionymi, a wcześniej jej nikt nie zauważył bo łatwo się obserwuje zmiany a ta dziura jest niezmienna od lat! Czyli walka z dziurą ozonową ani jej nie zmieniejszyła ani człowiek jej nie zwiększył. Ludzie żyją, rozmnażają się na potęgę i nawet lasy deszczowe Amazoni są pod nią. Takie cuda, a politycy i naukowcy milczą!
men24a
Tradycyjnie tak jak wszystko Solidarność zniszczyła tą elektrownie w Żarnowcu, teraz pracuje w Finlandii.
Jak to Urban pisał ma być amerykańska po każdej cenie
ministerprawdy odpowiada men24a
A tak dokładnie to PO która wtedy nazywała się UW. Własna elektrownia, własne zaplecze naukowo-techniczne, wyszkolona kadra, zbudowany przemysł i wszystko poszło na rozwałkę jak kopanie. Byliśmy krajem który był w stanie samodzielnie budować elektrownię i wyprodukowac większość podzespołów, a potem ją eksploatować. A teraz?
jaszczura odpowiada ministerprawdy
Petersburg nawija, znajomy nick.
kaczyslaw_
Jeżeli sasin bierze się za elektrownie atomowe to są dwa wyjścia - budować schron albo uciekać na przeciwną stronę globu.
socjalistyczneg
Sasin i atom !?

Widzę wielki grzyb nad Polską....
zene
A ja wiem kiedy podpisanie,

31.02.2032

Powiązane: Energetyka jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki