Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. negocjują umowę na budowę elektrowni jądrowej. Termin podpisania umowy został ustalony na marzec tego roku – powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych w programie Gość Wydarzeń Polsat News.


„Rozmawialiśmy o bardzo konkretnej umowie rządowej polsko-koreańskiej, określiliśmy termin podpisania na marzec tego roku. Obecnie umowa jest negocjowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych i koreańskie Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii” – powiedział Jacek Sasin.
Dodał, ze umowa ma budować płaszczyznę współpracy polsko-koreańskiej w ramach energetyki jądrowej, a także mechanizmy pilotowania tej inwestycji.
Wicepremier potwierdził, że lokalizacją dla budowy elektrowni będzie Pątnów.
„Pątnów jest tym miejscem, gdzie elektrownia może powstać. Wymaga to jeszcze uszczegółowienia, ale możemy mieć pewność, że elektrownia będzie budowana w Pątnowie” – powiedział Jacek Sasin.
Wcześniej w środę Jacek Sasin mówił, że Polska strona oczekuje, iż większość, czyli minimum 51 proc. zaangażowania kapitałowego będzie należała do polskich spółek.
„Określamy pułap udziału strony koreańskiej na 49 proc. Idealnie, gdyby udział koreański był bliski 49 proc.„ – powiedział wicepremier w Gościu Wydarzeń Polsat News.
Jego zdaniem, bezpieczeństwa energetycznego nie można opierać ani za tradycyjnych ani na odnawialnych źródłach energii.
„Nie uciekamy od odnawialnych źródeł energii, dziś 18 proc. energii produkowanej w Polsce to odnawialne źródła, więcej niż oczekuje KE. Ale tym nie zapewnimy bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział Jacek Sasin.
„Opieranie energetyki na tradycyjnych źródłach: gazie, węglu, ropie naftowej to droga donikąd. Dzisiaj te tradycyjne surowce nie są konkurencyjne, nie są tanie” – dodał.
„Wydobycie węgla spada i bez dużych inwestycji w górnictwie nie możemy mówić o tym, że sami sobie zapewnimy odpowiednią ilość węgla. Te kosztowne inwestycje nie mogą opierać się o finansowanie zewnętrzne, ponieważ dziś instytucje finansowe odmawiają finansowania „brudnych” źródeł energii” - dodał.
Jak informował wcześniej w środę Jacek Sasin, studium wykonalności projektu elektrowni atomowej to perspektywa pół roku.
PGE i ZE PAK zawarły pod koniec października 2022 roku z koreańskim koncernem Korea Hydro & Nuclear Power list intencyjny dot. współpracy w ramach projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400.
W Seulu także Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w technologii koreańskiej. (PAP Biznes)
pam/ asa/