REKLAMA

Umowa leasingu operacyjnego obniży podatek

2014-12-09 14:49
publikacja
2014-12-09 14:49
fot. iStockphoto / Thinkstock / Thinkstock

Leasing może być sposobem na szybką inwestycję, która pomoże zaoszczędzić na tegorocznych podatkach. Dzięki niemu bowiem można np. wejść w posiadanie samochodu a wydatki odpisać od podatku - doradza Tax Care.

(fot. zbg2 / Thinkstock)

Koniec roku to dla wielu przedsiębiorców czas inwestowania. Są już w stanie oszacować, jaką kwotę podatków będą musieli zapłacić w rozliczeniu za cały roku, i szukają sposobu, aby obniżyć wysokość tej daniny. TAX TIME to akcja Tax Care, której celem jest podsunięcie przedsiębiorcom rozwiązań, dzięki którym mogą zaoszczędzić na podatku.

Leasing obniża podatek

Sposobem na zredukowanie zobowiązań wobec fiskusa jest leasing. Przy czym należy pamiętać, że są dwa rodzaje leasingu - finansowy oraz operacyjny. Ten pierwszy można porównać do kredytu, jako że nabywany w ten sposób środek trwały wprowadzany jest do stanu majątkowego leasingobiorcy, on też dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Poza amortyzacją koszt podatkowy stanowią także raty odsetkowe. Jak widać, ten sposób finansowania raczej nie nadaje się do użycia przy szybkiej inwestycji, obniżającej podatek.

W przypadku leasingu operacyjnego nie dochodzi do przeniesienia środka trwałego do majątku leasingobiorcy, nadal pozostaje on własnością firmy leasingowej, która dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Za to dla leasingobiorcy kosztem podatkowym jest pełna rata leasingowa więc zawierająca zarówno odsetki, jak i kapitał. I jeszcze jedno - istnieje spora swoboda, jeśli idzie o wysokość pierwszej raty.

Nawet 45% wartości przedmiotu leasingu

Wystarczy przejrzeć ofertę firm leasingowych, aby zorientować się, że wartość pierwszej raty np. w przypadku leasingu operacyjnego samochodu, może wynosić nawet do 45% wartości przedmiotu. To oznacza, że np. w przypadku samochodu o wartości 40 000 zł, ta wartość może wynieść 18 000 zł. Przy czym nie jest to pełna kwota, jaką leasingobiorca będzie musiał zapłacić, jako że dochodzą inne opłaty i prowizje. I całość tej raty można wliczyć w koszty już w chwili jego poniesienia.

Wprawdzie wcześniej ze strony urzędów skarbowych pojawiały się próby zakwestionowania możliwości jednorazowego odpisu tak wysokiej kwoty, jednak linia orzecznictwa sądowego jest taka, że można pierwszą ratę odpisać jednorazowo. Później oczywiście podatnik będzie płacił już mniejsze kwoty, wynikające z wartości przedmiotu leasingu oraz stawek danej firmy.

Kilka warunków do spełnienia

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zostało zapisanych kilka warunków, które musi spełnić umowa leasingowa, aby raty i związane z nim opłaty uznać za koszt podatkowy. Przede wszystkim umowa musi zostać zawarta co najmniej na okres równy 40% normatywnego okresu amortyzacji ( w przypadku ruchomości) lub co najmniej na 5 lat (gdy umowa dotyczy nieruchomości) oraz suma wszystkich rat, pomniejszona o podatek VAT, musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej środka trwałego.

Normatywny okres amortyzacji samochodu osobowego to 5 lat, a więc minimalny okres umowy leasingu operacyjnego auta, który może posłużyć do redukcji podatków, to 2 lata. Z kolei do sumy wszystkich opłat dolicza się także wartość wykupu auta. Z tym, że w przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca ma możliwość wyboru, czy decyduje się wykupić samochód, czy chce go oddać i wziąć nowy w leasing. Zwłaszcza, że wtedy znowu będzie miał okazję obniżenia swoich zobowiązań podatkowych.

Wojciech Warczok, Tax Care
Marek Siudaj, Tax Care

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
bankier1953
Leasing operacyjny zawiesza podatek na czas leasingu,miało to większy sens przy podatku doch 45%
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~E-porada
Witam, jeżeli przygotowana dla ciebie umowa leasingu nie do końca jest dla ciebie jasna i chciałbyś ją omówić zachęcam do skorzystania z oferty Kancelarii Pomocy Prawnej. Pl. Wystarczy napisać, aby w sensownej cenie móc skorzystać z e-porady.
~kurt
To fakt, a na dodatek leasing sam w sobie bardzo się opłaca i juz z tego można zaoszczedzić troche kasy, np w porównaniu do kredytu. Ja polecam oferty z http://mleasing.pl/ zdecydowanie warte uwagi.
~gosta
Nie polecam żadnego kredytu. Sam skorzystałem z fajnej okazji leasingu tylko na 3,99% w mleasing.pl, i wziąłem nówkę wózek widłowy w leasing na 72 miesiące. Takiego kredytu nie dostaniecie w żadnym banku.

Powiązane: Porównaj i zyskaj: leasing

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki