REKLAMA

Ukraińska telewizja pokaże "Wałęsę. Człowieka z nadziei"

2014-04-18 17:20
publikacja
2014-04-18 17:20

W Wielkanoc, która w tym roku przypada w tym samym czasie w kościele katolickim i prawosławnym, program 1 Ukraińskiej Telewizji Państwowej pokaże film Andrzeja Wajdy Wałęsa. Człowiek z nadziei. Szczególne przesłanie do ukraińskich widzów skieruje też sam reżyser.

Film opowiadający o polskiej drodze do wolności, w tak trudnych dla Ukrainy chwilach ma wymiar szczególny. W swym przesłaniu wideo do Ukraińców, które jest już dostępne na kanale YouTube Instytutu Polskiego w Kijowie i zostanie wyemitowane 21 kwietnia przed telewizyjną premierą filmu, mówi o tym Andrzej Wajda.

Polski reżyser, który w dniu emisji filmu nie będzie obecny w Kijowie z powodów zdrowotnych, swe przesłanie do widzów z Ukrainy zaczyna od słów drodzy przyjaciele.- Być może będzie to dla Was ciekawe, jak my, tworząc Solidarność pod wodzą Lecha Wałęsy, wybiliśmy się na wolność, staliśmy się wolnym narodem - podkreśla w nim Andrzej Wajda.

W nagraniu wideo wybitny polski reżyser, nagrodzony w 2000 roku Oscarem za całokształt twórczości, przypomina także swoje bolesne związki z ukraińską ziemią.- Z waszym krajem łączy mnie smutna przeszłość. Tutaj, w zbrodni katyńskiej, na rozkaz NKWD został zamordowany w Charkowie mój ojciec i tam jest pochowany. Tym bardziej jestem dziś wieczorem z Wami, tym bardziej spodziewam się i jestem głęboko przekonany o waszym zwycięstwie. Życzę Wam tego zwycięstwa z całego serca i niech żyje wolna Ukraina - kończy swoje przesłanie Andrzej Wajda.

W kwietniu gościem programu 1 Ukraińskiej Telewizji Państwowej był też scenarzysta Wałęsy. Człowieka z nadziei dramaturg Janusz Głowacki. Wywiad z nim zostanie wyemitowany także 21 kwietnia, przed pokazem filmu.

Inicjatorem emisji filmu o Lechu Wałęsie i polskiej drodze do wolności na Ukrainie był Instytut Polski w Kijowie. Na jego zaproszenie w stolicy kraju przebywał też Janusz Głowacki, który był gościem specjalnym tamtejszych kwietniowych IX Dni Filmu Polskiego.

kom/ kos/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~kapo
niech go wezma
Walesa to fachowiec --- " W PUSZCZANIU KOMUNY w skarpetkach"
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Edek
Wałęsa dostał nagrodę Nobla, był prezydentem Polski.
Wajda dostał Oskara.
A kim wy jesteście, szczyyle?
~kapo
NIECH GO WEZMA
on umie "puszczac komune w skarpetkach""

cha cha..........................
~majdan 1
Chętnie tego heroja oddamy na stałe najlepiej z tym reżyserem W. w załączeniu

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki