Ukraińcy spędzają w Polsce średnio 3-4 miesiące

Obywatele Ukrainy pracują w Polsce średnio trzy, cztery miesiące, ale jest to bardzo intensywny czas. Jak wynika z badań Grupy Progres, w ubiegłym roku liczba godzin roboczych pracownika tymczasowego z Ukrainy wynosiła w tym okresie 533, czyli o 177 więcej niż w przypadku pracowników z Polski. Najbardziej aktywni zawodowo są Ukraińcy w wieku 31-40 lat. Polska jest drugim - po Rosji - krajem, w którym chcą pracować nasi wschodni sąsiedzi.

(YAY Foto)

- Ukraińcy w Polsce pracują przeciętnie od trzech do czterech miesięcy. Wynika to z obowiązujących przepisów prawnych, z dokumentów, najczęściej przyjeżdżają do nas w oparciu o paszport biometryczny, który pozwala im pracować przez 90 dni, czyli wychodzi trzy miesiące - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Marcin Kołodziejczyk, dyrektor ds. rozwoju projektów międzynarodowych w Grupie Progres. - Drugą grupą Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Polski, są osoby pracujące w oparciu o wizy. W tym przypadku długość zatrudnienia wynosi maksymalnie sześć miesięcy w ciągu roku. Tak więc średnio wychodzi między trzy a cztery miesiące.

Najwięcej pracują osoby z grupy wiekowej 31-40 lat, drugie miejsce zajmuje grupa 51-60-latków, a trzecie należy do 41-50-latków. Najmniej aktywni są młodzi, poniżej 21 roku życia. Z danych Grupy Progres wynika, że ok. 70 proc. obywateli Ukrainy pracuje w Polsce na umowę-zlecenie, a 30 proc. ma umowę o pracę.

Pracują też więcej niż Polacy: pracownicy tymczasowi z Ukrainy średnio przepracowali w ciągu trzech, czterech miesięcy aktywności zawodowej 533 godzin, czyli o 177 więcej niż w przypadku zatrudnionego tymczasowo Polaka. W ubiegłym roku ponad 9 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych przez Grupę Progres przepracowało prawie 5 mln godzin roboczych. Zaangażowanie widać zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, choć panowie pracują o 9 roboczogodzin więcej niż panie.

- Mamy u nas wszystkie grupy wiekowe. Dominują pracownicy w wieku 30-45 lat. Jeśli chodzi o płeć, jest mniej więcej pół na pół, z lekką przewagą mężczyzn - informuje Marcin Kołodziejczyk. - Większość Ukraińców zatrudnionych w Polsce pracuje legalnie, w tej chwili około 400 tys. ukraińskich pracowników jest zarejestrowanych w ZUS i płaci składki.

Wstępne dane za 2018 rok wskazują na kontynuację trendu rosnącego pod względem zatrudnienia Ukraińców, choć wzrost ten jest obecnie mniej dynamiczny niż w ubiegłym roku. W tej grupie znajdują się również Ukraińcy, dla których kluczowym argumentem skłaniającym do deklaracji dłuższego pobytu mogą być również zarobki. Przykładowo minimalna płaca na Ukrainie wynosi 3 723 hrywien, a w Polsce - równowartość 11 078,72 hrywien, do czego dochodzą benefity pozapłacowe, hojnie oferowane przez pracodawców w naszym kraju

- Cudzoziemcy pracujący w firmie Progres zarabiają średnio 2,5 tys. zł netto. Natomiast bardzo często nie wykonują pracy zgodnej ze swoim wykształceniem. 95 proc. osób jest delegowanych jest do najprostszych czynności - podkreśla Kołodziejczyk.

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 len1

I to nie jest w porządku do Polaków. Bo Ukraina nie należy puki co do EU. Za szybko to otwarcie na pracownika ze wschodu. Przypomnę że byliśmy w unii a nie było zgody Niemiec i Austrii na zatrudnianie Polaków do 2012 r.. A my co frajerzy jak zwykle bo wymagać by inni nas szanowali jak sami się nie szanujemy, zwłaszcza władza która wyjątkowo ma solidarność na sztandarach ale w życiu codziennym ani trochę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 15 ajwaj

Po obowiazkowej de-banderyzacji, to sa normalni, czesto fajni ludzie. Choc sa przypadki beznadziejne - w koncu na przepisanie historii i przygotowanie przewrotów u braci PISy, kal-boje przez 30 lat wydali ca 6 mld. $ (oficjalnie).
Ze na Ukrainie jest super-lipa kazdy wie. Dla firm:
Stowarzyszenia Europejskich Izb Handlu i Przemysłu corocznie robi ranking dla panstw, co do atrakcyjnosci inwestowania. Ukraina ma 46 ostatnie miejsce
Dla przykladu kradziez-przejmowanie firm "odzymanie". Przedsiebiorca Roman Cooper z Izraela wpadl na celownik w Odessie.
Jak to wyglada > youtube: https://www.youtube.com/watch?v=XynBIi3olmk

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 17 warszawyak

O pięć miesięcy i jeden dzień za dużo !!!

! Odpowiedz
7 10 cest_la_vie

Rozwala mnie twoja zawisc, czy kiedykolwiek ukrainiec Ci cos zlego zrobil? Nie rozumiem urazu? Chodzil z Toba jakis do szkoly i cie pral po lekcjach? Prace Ci ukradl czy cos? Bo serio nie czaje hejtu

! Odpowiedz
4 3 matpoz1 odpowiada cest_la_vie

A ja nie rozumiem motywacji ludzi takich jak ty, którzy nie potrafią uszanować faktu że ktoś ma inne poglądy na dany temat i z miejsca chcą ich sprowadzić do parteru i przypisać najgorsze instynkty.

! Odpowiedz
1 3 cest_la_vie odpowiada matpoz1

Hejt na narodowosc to nie jest poglad na dany temat, hejt to hejt. Pytam jedynie o motyw

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.