Ukraińcy powoli wracają do Polski

2020-06-03 07:05
publikacja
2020-06-03 07:05

Odmrażanie gospodarki ożywiło popyt na pracowników z Ukrainy. Agencje zatrudnienia znów ich ściągają, choć na mniejszą skalę niż przed rokiem - podaje w środę "Rzeczpospolita".

/ fot. Ivan Semenovych / Shutterstock

Powołując się na dane Komendy Głównej Straży Granicznej, dziennik poinformował, że o ile w kwietniu do Polski przyjechało niespełna 34 tys. Ukraińców, o tyle w maju liczba ta wzrosła już prawie trzykrotnie, do 94 tys. Również agencje zatrudnienia informują o rosnącym napływie imigrantów zarobkowych z Ukrainy.

"W logistyce i w branży rolno-spożywczej zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy jest o ponad 20 proc. większe niż przed rokiem" – twierdzi prezes agencji zatrudnienia EWL Andrzej Korkus. Dodaje, że z kolei zapotrzebowanie w branży restauracyjno-hotelarskiej skurczyło się podczas pandemii do minimum; zmalało też w wielu branżach w przemyśle.

Prezes agencji zatrudnienia Personnel Service Krzysztof Inglot ocenia, że w Polsce pracuje teraz ok. 300–400 tys. Ukraińców mniej niż przed rokiem. "Jest to efektem fali ich powrotów na Ukrainę w pierwszych tygodniach pandemii (do połowy kwietnia z Polski wyjechało prawie 200 tys. Ukraińców), jak również utrudnionego napływu pracowników sezonowych. Ich przyjazdy ograniczają restrykcje związane z pandemią, przede wszystkim 14-dniowa kwarantanna" - czytamy w artykule.

Dziennik dodaje, że według informacji ukraińskiego MSZ na poniedziałkowym spotkaniu wiceministra spraw zagranicznych Ukrainy Wasyla Bodnara z ambasadorem RP w Kijowie Bartoszem Cichockim ustalono, że Ukraina i Polska będą pracować nad uproszczeniem procedur przekraczania granicy i uzyskiwania wiz pracowniczych, rozważają też zawarcie umowy w sprawie pracowników sezonowych.

ozk/ itm/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (10)

dodaj komentarz
lipsk
Tak być nie powinno . Jeżeli Ukraina była by w UE to niech przyjadą ale póki co to szlaban. Tak jak nas traktowano przed wejściem do UE i nawet jeszcze po wejściu bo np. Niemcy czy Austria chroniły swoich pracowników . Ale tu rządy nie dbają o swoich pracowników ani wczoraj ani dziś.
ravauw
bez Ukraincow, Bialorusinow ten kraj by juz dawno popadl w ruine, a przynajmniej PKB nie szybowaloby w gore jak do 2019r. My ich po prostu potrzebujemy!!
Tak samo jak Polacy w UK czy Holandii wykonuja najprostsze prace za marne pieniadze (jak na warunki loklane) tak Ukraincy pracują u nas.
ajwaj
A jakby tak Polacy budowali Polske, a nie Niemcy itd.
A Ukraincy budowali by Ukraine?

Pole do wykazania sie przez
KONFEDERACJE
30 lat styropianowych zdrajców POPISÒW itd. to równia pochyla w dól
bt5
Pojęcia nie masz o tym co mówisz. Już abstrahując od wysokich narzutów na płace to jednak albo działamy w granicach równej konkurencji albo jest dziadostwo jak w Polsce. Na zachodzie odpowiednik polskiej Inspekcji Pracy potrafi przychodzić do firmy co tydzien- wiem bo sam to widziałem. W Polsce jakies pensjonaty, gastronomie Pojęcia nie masz o tym co mówisz. Już abstrahując od wysokich narzutów na płace to jednak albo działamy w granicach równej konkurencji albo jest dziadostwo jak w Polsce. Na zachodzie odpowiednik polskiej Inspekcji Pracy potrafi przychodzić do firmy co tydzien- wiem bo sam to widziałem. W Polsce jakies pensjonaty, gastronomie i budowy zatrudniają Ukraińców na czarni i PIP na to gdzieś. Druga sprawa to Polak w Holandi to już nie zarobi jest prosta robota za 8 euro/h, ale pracy jest na 2-3 dni w tygodniu ( agencja tymczasowa), no i jeszcze potrafią odliczyc postój za awarię maszyny w trakcie dniówki. Za materac w bungaloku jest 100 euro tygodniowo, za ubezpieczenia 30 eyro tygodniowo, za dowożenie do pracy kolejne 30 uuro tygodniowo. Polacy gorsze na tym zarabiają albi i wychodzi im minus do wyrownania jaki moiże pózniej zarobią. A Ukraińcy w Polsce mają zapewniane nadgodziny, zakwaterowania za minimalne pieniadze lub i za darmo, dowóz do roboty za darmo.
wonsz odpowiada ajwaj
Warto doprecyzować, czym jest Konfederacja. Otóż jest to koalicja lekko dryfujących w socjalizm narodowców i lekko dryfujących w nacjonalizm wolnorynkowców, zjednoczona tylko i wyłącznie przebicia progu wyborczego. Konfederacja nie ma swojego programu - swoje programy mają, osobne i częściowo zbieżne, a częściowo nie,Warto doprecyzować, czym jest Konfederacja. Otóż jest to koalicja lekko dryfujących w socjalizm narodowców i lekko dryfujących w nacjonalizm wolnorynkowców, zjednoczona tylko i wyłącznie przebicia progu wyborczego. Konfederacja nie ma swojego programu - swoje programy mają, osobne i częściowo zbieżne, a częściowo nie, Korwiny i Bosaki. Na kwestii Ukraińców Konfederacja się po prostu rozleci - bo jej połowa będzie dążyć do ogrodzenia Polski biało-czerwonym ostrokołem i prędzej umrze, niż wpuści tu obcego (zwłaszcza banderowca), żeby zabierał pracę Polakom - a druga połowa dążyć będzie do tego, żeby w imporcie taniej siły roboczej dla polskiego przedsiębiorcy nie było żadnych ograniczeń i równie chętnie powita u nas pracowników z Nigerii, Ukrainy co i Rosji - jedynym kryterium będzie cena, jakiej taki "putinowiec" czy "banderowiec" zażąda za swoją pracę.
Także pole do wykazania się przez Konfederację jest - jeśli przedstawi publicznie swoje jasne, jednoznaczne i konsekwentne stanowisko, będę pod wielkim wrażeniem.
ajwaj odpowiada wonsz
Mniej wazne,
przynajmniej jest szansa KONFEDERACJI wyjsc z zakletego kregu zdrajców sekt Magdalenki od 30 lat
tomitomi
zapraszam ukraińców do Polski , bardzo chętnie ; w gości ! ,.......... a nie do pracy ,,,,,,
mknowak
Ale rząd ich zaprasza do pracy... za chwilę będą preferencje za zatrudnienie Ukraińców.
wyrwin666
A co Ci przeszkadza,że ktoś na chleb chce zarobić i przy okazji gospodarkę napędzić ? Polacy nie pójdą do pracy bo nie muszą. Populizm i Socjalizm narozdawało kasy za nic nierobienie i Polaczki mają gdzieś zbieranie truskawek,czereśni lub pracę za najniższą krajową... Wolałbym oczywiście,żeby pracowali obywatele A co Ci przeszkadza,że ktoś na chleb chce zarobić i przy okazji gospodarkę napędzić ? Polacy nie pójdą do pracy bo nie muszą. Populizm i Socjalizm narozdawało kasy za nic nierobienie i Polaczki mają gdzieś zbieranie truskawek,czereśni lub pracę za najniższą krajową... Wolałbym oczywiście,żeby pracowali obywatele Polski,ale na ten moment nie mamy innego wyboru. Ktoś pracować musi ...
mknowak
Całe szczęście wracają bo gdyby nie wrócili to jeszcze Polacy by musieli iść do pracy...

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki