REKLAMA

Ukraińcy dostaną numery PESEL? Projekt ws. pomocy uchodźcom

2022-03-04 22:35
publikacja
2022-03-04 22:35

Projekt ws. pomocy obywatelom Ukrainy zakłada nadanie im numeru PESEL - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego projekt ma trafić do Sejmu w najbliższym tygodniu.

Ukraińcy dostaną numery PESEL? Projekt ws. pomocy uchodźcom
Ukraińcy dostaną numery PESEL? Projekt ws. pomocy uchodźcom
fot. BRYAN WOOLSTON / / Reuters

O to, czy rząd bierze pod uwagę pomysł nadania uchodźcom z Ukrainy numeru PESEL, Wąsik pytany był w piątek na antenie Polsat News.

"Ta ustawa, która jest procedowana przez polski rząd, przewiduje nadanie PESEL-i obywatelom ukraińskim" - odparł wiceminister. "Nie obywatelstwa, tylko PESEL-i, chodzi o techniczny numer - tylko po to, by oni mogli robić większość rzeczy, które są tu potrzebne, żeby mogli mieć dostęp do usług cyfrowych" - dodał.

Wiceminister powiedział, że pomysł ten zgłaszała m.in. opozycja. "Ale nie tylko opozycja - głosy były także ze strony samorządowców, z którymi współpracuje się bardzo dobrze, te głosy były także z obozu rządzącego, tak, że tu nie będziemy się chyba w żaden sposób różnić" - stwierdził.

Przedłożony przez MSWiA projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zamieszczono w środę w wykazie prac legislacyjnych rządu. Przewidziane w nim rozwiązania dotyczą m.in. pracy, kształcenia i legalności pobytu Ukraińców w Polsce, a także utworzenia rezerwy celowej na finansowanie niesionej im pomocy.

W piątkowym podkaście premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że projekt trafi do Sejmu już w najbliższym tygodniu. W innej rozmowie na antenie Polsat News mówił natomiast o pomyśle, zgodnie z państwo ma płacić osobom przyjmującym uchodźców. "Zaproponowaliśmy ustawę, która powinna trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu, żeby osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa 40 zł np. dziennie za daną osobę, bo to kosztuje przecież - wyżywienie, ciepło" - mówił szef rządu.

Jak wskazał, projekt regulował będzie też kwestię edukacji, czy "bardziej dramatyczne sytuacje", takie jak np. pobyt uchodźca w szpitalu. "Żeby było jasne, za to wszystko dodatkowo będzie też płacić Unia Europejska" - dodał.

autorka: Sonia Otfinowska

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (15)

dodaj komentarz
3456
numery pesel i 4 szt szczepionek na dokładkę i zarobek 2800 zł netto na rękę . fi fi fi
eagleeye
Po co PESEL wszak w NWO mówi iż COV ID czyli kod QR nadawany przy tzw. dobrowolnej iniekcji PREPARATEM MEDYCZNYM będzie służył do tego do czego obecnie służy PESEL a za chwile będzie obsługiwał cyfrowy pieniądz z data ważności a co gorzej do zakupu tylko pewnych produktów na które obywatel będzie otrzymywał zgodę za dobre sprawowanie.Po co PESEL wszak w NWO mówi iż COV ID czyli kod QR nadawany przy tzw. dobrowolnej iniekcji PREPARATEM MEDYCZNYM będzie służył do tego do czego obecnie służy PESEL a za chwile będzie obsługiwał cyfrowy pieniądz z data ważności a co gorzej do zakupu tylko pewnych produktów na które obywatel będzie otrzymywał zgodę za dobre sprawowanie.

Podawać SZPRYCE i kod QR już jest a nie zabawa w PESEL
samsza
Po co komu cov id, jak na listach wyborczych potrzebny jest PESEL ?
obiektywny_komentator
Jest jeszcze kilka rzeczy do zrobienia, o których Jarosław Kaczyński zapomniał: 1) wprowadzenia języka ukraińskiego w Polsce jako języka urzędowego 2) uznanie dnia urodzin Stepana Bandery jako święta państwowego.
trolley
Punkt drugi przy tym rządzie wcale by mnie nie zdziwił. W końcu już co poniektórzy w czasie wizyt na Ukrainie sami wznosili banderowskich hasła. Można znaleźć. Ja nie podpowiem bo to nie kosherne.
dziadekjarek
I problem niżu demograficznego rozwiązał się sam
trolley
Pięknie rozwiązany! Polski rząd tak dopie.... docisnął Polaków że tych już nie stać na dzieci a zamiast tego wpycha do Polski na to miejsce Ukraińców. Przy okazji piękna krecia robota żeby nie miał kto Ukrainy odbudowywać :)
jogibeznogi odpowiada trolley
To nie Polaków nie stać tylko problem jest z naszymi kobietami oczekiwania do facetów kosmos a same nic do zaoferowania poza przeciętnym wyglądem a intelekt dno i 100 metrów mułu .

W mojej okolicy co drugi facet ma żone Ukrainkę podejście do życia Ukjrainek a Polek to dzień do nocy . Nie są zmanierowane księżniczki tylko
To nie Polaków nie stać tylko problem jest z naszymi kobietami oczekiwania do facetów kosmos a same nic do zaoferowania poza przeciętnym wyglądem a intelekt dno i 100 metrów mułu .

W mojej okolicy co drugi facet ma żone Ukrainkę podejście do życia Ukjrainek a Polek to dzień do nocy . Nie są zmanierowane księżniczki tylko mają ikrę i charakter .

Większość naszych panienek to się nadaje na miłe spędzenie jednego wieczoru i nic poza tym Nałuchałem się przez 5 lat różnych debat samotnych matek jak to im ciężko bo im nie wyszło z facetami . najmłodsza 23 lata najstarsza 30 lat 3 dzieci i każde z innym .

To nie jest problem , że u nas demografia siada tylko nasze gwiazdy nie są materiałami na stały związek papierkowy może dla zachodnich facetów z milionami ale napewno nie dla Polaków
wizytator
No i po co putin ma tu wchodzić z wojskiem?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki