Obywatele Ukrainy stanowią najliczniejszą grupę klientów indywidualnych – obcokrajowców w niemal wszystkich bankach, które podzieliły się takimi danymi. W PKO Banku Polskim w ciągu ostatniego roku liczba klientów z tego kraju wzrosła o 130 proc.
Banki po raz pierwszy tak licznie podzieliły się informacjami na temat obsługiwanych klientów – obcokrajowców. Z najnowszego raportu PRNews.pl wynika, że w siedmiu na osiem instytucji to obywatele Ukrainy stanowią największą grupę klientów indywidualnych z zagranicy. Przykładowo w Raiffeisen Polbanku jest ich 42 218, w BGŻ BNP Paribas 12 000. Największy bank w Polsce - PKO BP - nie podaje liczebności tej grupy, ale poinformował nas, że w okresie od III kw. 2016 do III kw. 2017 r. urosła ona o 130 proc. Łączna liczba klientów indywidualnych – obcokrajowców posiadających rachunek w tej instytucji sięga aż 85 000.


PKO BP podaje, że poza obywatelami Ukrainy, wśród obcokrajowców występuje również wielu obywateli Mołdawii i Białorusi. Mołdawia to jedna z trzech najliczniejszych narodowości wśród klientów Banku Pocztowego, lecz przepaść pomiędzy nią grupą z Ukrainy jest ogromna (Ukraina – 4400 klientów, Mołdawia - 110 klientów). Białoruś to jedna z najsilniej reprezentowanych grup klientów zagranicznych w Credit Agricole, Plus Banku czy Raiffeisen Polbanku.
Mimo że kolejne banki decydują się na dostosowywanie oferty do coraz liczniejszej w naszym kraju grupy obywateli z Ukrainy, nie wszystkie instytucje chcą dzielić się informacjami na temat tych klientów. Przekazania danych odmówiły: Alior Bank i T-Mobile Usługi Bankowe, Bank Millennium, ING Bank Śląski i mBank.
Szczegółowe informacje na ten temat publikujemy w Raporcie PRNews.

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących
OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE
Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających.
Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl