Ubrania o zapachu whisky niebawem trafią do sprzedaży

Naukowcy z edynburskiego Heriot Watt University opracowali tkaninę o zapachu whisky. Projekt jest realizowany na zlecenie dwóch słynnych szkockich marek - whisky Johnnie Walker Black Label oraz ręcznie tkanego na Hebrydach tweedu Harris Tweed.

(fot. iStock / Thinkstock)

Aromat o nazwie Aqua Alba ma wiernie oddawać zapach whisky. Tkanina to Harris Tweed pochodzący z zakładu Shawbost na wyspie Lewis w archipelagu Hebrydów Zewnętrznych.

Wyjątkowość tkaniny polega na tym, że zawarte w niej mikrokapsułki z aromatem wytrzymują pranie na sucho.

Na europejski rynek trafi wkrótce wiele produktów z zapachowego tweedu zaprojektowanych przez mediolańskiego projektanta Angelosa Bratisa. Mają one w pierwszej kolejności trafić do sprzedaży w Niemczech, Belgii i Grecji.

Według ekspertów z Heriot Watt University, którzy opracowali mikrokapsułki z aromatem, tego typu technologia produkcji tkanin ma przed sobą świetlaną przyszłość. Nie wahają się nawet używać nazwy inteligentne tkaniny. To jednak dopiero początek rewolucji w tym zakresie. Opracowane są już m.in. tkaniny potrafiące zmieniać kolor i świecić w ciemności, a także tkaniny, których wygląd można zmieniać np. za pomocą smartfonu.(PAP)

mas/ az/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~Freeman

A jak to wytłumaczyć glinom przy kontroli, certyfikatem - "jadę wódą"? :-), mogą nie uwierzyć w alkomat i pognać na krew. Strata czasu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne