REKLAMA

Ubóstwo energetyczne dotyka 1,3 mln polskich domów

2020-01-21 07:00
publikacja
2020-01-21 07:00

Niskie dochody, wysokie koszty energii i niedostateczna efektywność energetyczna budynków to główne przyczyny ubóstwa energetycznego. W Polsce boryka się z tym problemem ok. 10 proc. gospodarstw domowych, czyli 3,35 mln osób. Największe ryzyko związane z zapewnieniem ciepła dotyczy rodzin zamieszkujących domy jednorodzinne na wsi. - Liczymy, że Europejski Zielony Ład da impuls polskim władzom, aby zajęły się tym tematem - zakładają analitycy Forum Energii.

fot. Zvone / / Shutterstock
- Ubóstwo energetyczne występuje wtedy, gdy koszty związane z ogrzewaniem oraz energią elektryczną mają bardzo duży udział we wszystkich kosztach ponoszonych przez gospodarstwa domowe i są bardzo wysokie w stosunku do uzyskiwanych dochodów - wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes zarządu Forum Energii.

Z analiz Instytutu Badań Strukturalnych, na które powołuje się Forum Energii, wynika, że w 2017 roku 1,3 mln z 13,57 mln polskich gospodarstw domowych było dotkniętych wielowymiarowym ubóstwem energetycznym (9,8 proc). W przeliczeniu na liczbę ludności to 3,35 mln z 38 mln osób mieszkających w Polsce.

Instytut podaje, że ryzyko wielowymiarowego ubóstwa energetycznego jest znacznie wyższe wśród gospodarstw domowych utrzymujących się ze świadczeń socjalnych niż wśród innych grup społeczno-ekonomicznych. Relatywnie wysokim ryzykiem objęci są rolnicy, emeryci i renciści oraz pracownicy fizyczni. 78 proc. wszystkich gospodarstw domowych ubogich energetycznie należy do jednej z tych grup.

- Największym problemem w Polsce są koszty ciepła, szczególnie w budynkach jednorodzinnych na wsi. Często starsze osoby mieszkają w stosunkowo dużych domach jednorodzinnych i mają duży problem z ich ogrzewaniem - mówi Joanna Maćkowiak-Pandera.

Ryzyko ubóstwa energetycznego w Polsce jest silnie związane z charakterystyką budynku - częściej dotyczy gospodarstw domowych mieszkających w domach jednorodzinnych niż w budynkach wielorodzinnych.

- Obecnie w Polsce nie rozwiązuje się problemu ubóstwa energetycznego - uważa Joanna Maćkowiak-Pandera. - Wprawdzie istnieją dodatki energetyczne, ale dotyczą one tylko osób mieszkających w blokach. Są one przyznawane tym, którzy pobierają dodatek mieszkaniowy. Strategia walki z ubóstwem energetycznym powinna opierać się na bardzo dobrym zdefiniowaniu grupy docelowej, a to bardzo rzadko pojawia się w państwowych analizach. Następnie należy opracować plan pomocy tym osobom.

Zdaniem prezes Forum Energii powinno się to wiązać z dopłatami do czystego paliwa oraz wsparciem na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków.

- Wiele jest do zrobienia na tym polu i liczymy, że Europejski Zielony Ład przyjęty przez Komisję Europejską, o którym ostatnio bardzo dużo się mówi, odniesie się do kwestii ubóstwa energetycznego i da impuls polskim władzom, aby zajęły się tym tematem - zakłada Joanna Maćkowiak-Pandera.

Raport IBS pokazał, że ryzyko ubóstwa energetycznego jest najwyższe w północnych i zachodnich regionach Polski, a najniższe we wschodniej części kraju. Mogłoby się wydawać inaczej, bo to wschodnie województwa są mniej zurbanizowane, a ludność uzyskuje niższe średnie dochody. Jednak znaczenie ma tutaj wiek budynków - domy na wschodzie Polski są nowsze i ryzyko subiektywnej oceny niewystarczającego komfortu cieplnego jest mniejsze.

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ajwaj
Ojcy narodu PISy Kaczynski & Co. dbaja o wzrost populacji,
wylaczajac dostep do energii ludziom tworza klimat romantyki przy swiecach
1984
Jadąc przez polskie wioski często widać kłęby czarnego dymu buchajace z kominów. Każdy taki obrazek oznacza, że właściciel wyrzuca przez komin ok. 20% opału trując przy okazji okolicę. MInisterstwo Środowiska wydało broszurę o tym jak palić czysto i oszczędnie. Problem w tym, że nie została spopularyzowana, a Jadąc przez polskie wioski często widać kłęby czarnego dymu buchajace z kominów. Każdy taki obrazek oznacza, że właściciel wyrzuca przez komin ok. 20% opału trując przy okazji okolicę. MInisterstwo Środowiska wydało broszurę o tym jak palić czysto i oszczędnie. Problem w tym, że nie została spopularyzowana, a szkoda. Prawidłowe palenie zredukowałoby ubóstwo pi razy drzwi o 20%. Ale skutki dla jakości powietrza byłyby znacznie większe, w/g tej broszury niektóre zanieczyszczenia spadną o 90%!

A co robią w tej sprawie alarmy smogowe? Tępią każdy pokaz prawidłowego palenia. Czyli nie tylko konserwują smog ale olewają ubogich którzy mogliby sporo zaoszczędzić na opale. Do poczytania np. na czysteogrzewanie.pl.
wonsz
Pełna zgoda. Jest w sieci parę porządnych forów czy serwisów, gdzie można się nauczyć, jak choć trochę oszczędzić pieniądze i środowisko - nawet w przedpotopowym niespełniającym żadnych norm emisji i sprawności kotle można palić lepiej albo gorzej. Tylko nikt jakoś tego nie popularyzuje. Czemu? Bo nikomu to nie Pełna zgoda. Jest w sieci parę porządnych forów czy serwisów, gdzie można się nauczyć, jak choć trochę oszczędzić pieniądze i środowisko - nawet w przedpotopowym niespełniającym żadnych norm emisji i sprawności kotle można palić lepiej albo gorzej. Tylko nikt jakoś tego nie popularyzuje. Czemu? Bo nikomu to nie jest na rękę. Człowiek, który marnuje opał to dobry klient dla kopalni czy Lasów Państwowych. Człowiek, który przejmuje się gadką o środowisku, to dobry klient dla gazowni czy elektrowni. Człowiek, który ekonomicznie pali węglem albo drewnem w dobrze zrobionym kotle, to najgorszy wróg gospodarki opartej na bezcelowej konsumpcji i przyczyna, dla której PKB nie rośnie tak, jakby mogło.
wonsz
Na szczęście ten problem sam się rozwiąże, jeśli tylko go zignorować. Przyjdzie globalne ocieplenie i ogrzeje zziębniętych starców kiszących węgiel w trzydziestoletnich kotłach.
carlito1
SPoko.. Pis pomoże biednym ludziom w podjęciu tej trudnej decyzji...i dowali taką akcyzę na węgiel, że pójdą po kredyty w jego banku żeby założyć sobie ogrzewanie gazowe... i klepać biedę jeszcze bardziej....

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki